KULTURA

O5&Radeček slaví 10 let a přiznávají: „Název se nám nepovedl...“

18. února 2009, 17:45, Jan Kratochvíl
O5&Radeček slaví 10 let a přiznávají: „Název se nám nepovedl...“ Zatímco většinou za skupinu O5&Radeček odpovídá na otázky novinářů autorská dvojice bratrů Polákových, my jsme tentokrát požádali o schůzku houslistu Přemka Ptáčka a kytaristu Radka Sekyru (kterému nikdo neřekne jinak než „Radeček“). Téma rozhovoru bylo zřejmé, povídali jsme si o 10. výročí kapely, a i když se nejprve muzikantům moc do vzpomínání nechtělo, nakonec se rozpovídali i o úplných začátcích skupiny.

REJ.CZ: Letos slavíte 10 let. Jaký to ve vás vyvolává pocit?
Radek: Nijak zvláštní. V těchto dnech nahráváme nový singl, za týden k němu natáčíme videoklip a po zimní pauze začínáme koncertovat, takže na nostalgické vzpomínání není ani čas.
Přemek: No, já když slyším 10 let, tak se mi ani nechce věřit, co všechno se dá za tu dobu zažít.
Radek: A co všechno se dá přežít. (smích)

REJ.CZ: Jak jste se vůbec dali dohromady, a kdo přišel s nápadem založit kapelu?
Radek: Bylo to celkem složité. Bráchové Tomáš a Ondra se rozhodli , když byli malí, dobýt známý folkový festival Mohelnický dostavník a začali se učit na nástroje. Vznikla kapela, která si říkala Topol a ke které jsme se o dva roky později přidali já s Přemkem. Seznámili jsme se v šumperském orchestru, kde jsme všichni hráli na klasické nástroje.

REJ.CZ: O5&Radeček jste si říkali od začátku nebo jste uvažovali i o jiných názvech?
Přemek: Jak už Radeček řekl, náš první název byl Topol. Změnili jsme ho až poté, když jsme začali hudebně směřovat z folku jinam a přibrali do kapely bubeníka. Vymyslet název kapely byla ošemetná věc. V našem případě se to moc nepovedlo. (smích)
Radek: Tehdy v roce 1999 vlastně začala historie „Radečků“.
 

Kluci z Radečků v roce 1999

REJ.CZ: Vzpomenete si na první koncert, a jestli ano, jaký byl?
Radek: To já si na svůj pamatuju docela živě. Týden potom, co jsem ve svých dvanácti přišel do kapely, jsme hráli na soutěžní přehlídce v Kopřivnici. Hned na první zkoušce mně dali do ruky text, že prý budu zpívat jednu z písní. Dodnes si pamatuju, jak mě z toho mrazilo v zádech. (smích) Na samotný hraní si moc nepamatuju, to jsem měl asi tmu před očima, ale vím, že jsme získali diváckou cenu, což mě tenkrát dalo chuť pokračovat.
Přemek: Jo, diváckou cenu jsme obdrželi i na mém prvním koncertu. Dostávali jsme jich hodně. Samozřejmě teď už víme, že to nebylo díky našim výkonům, ale protože jsme byli malí a roztomilí. (smích)

REJ.CZ: Máte přehled, kolik členů se v kapele vystřídalo?
Radek: No, když nám dáte chvilku…no dost. Některý jsme ani my dva nezažili. Kolem desítky, řekl bych. Na bývalé členy vzpomínáme v posledním deníku na našich webovkách, tak kdo chce, může si to přečíst.

 

REJ.CZ: Měnila se žánrově vaše tvorba - a když, tak jak?
Radek: Kapela prapůvodně vznikla kvůli Mohelnickému dostavníku, čímž bylo dáno i to, že jsme tenkrát hráli folkový písničky. My dva jsme fidlali na housle a o elektrických kytarách neměli ani páru. To přišlo až později, když jsme to začali zkoušet s bicíma. Ondra si pořídil basovku, pravděpodobně aby se nemusel tahat s kontrabasem, a já jsem začal zkoušet na kytaru.
Přemek: Ta hudba se pozvolna přeměňovala v to, co hrajem teď, ale nebyly tam žádný radikální proměny. Souvisí to hlavně s tím, jak jsme sami objevovali různou muziku a postupně jsme se v našich oblíbencích přesouvali od Žalmana k U2, Oasis, R.E.M. a tak podobně.

REJ.CZ: Co byste s odstupem deseti let na O5&Radeček změnili?
Přemek: Asi nic.
Radek: Já název.

REJ.CZ: Co je podle vás největším úspěchem v historii kapely?
Radek: Že spolu tolik roků hrajeme, dennodenně se vidíme, a přesto nás to pořád baví.

REJ.CZ: Litujete něčeho, co se stalo nebo nestalo během uplynulých deseti let?
Radek: Bereme to tak, že všechno zlý je k něčemu dobrý.

REJ.CZ: Jaký byl ten nej koncert?
Radek: Výborný na koncertech je to, že jich je tolik druhů. Od malých komorních klubíků, přes různý podivný akce na podivných místech, až k velkým festivalovým koncertům. A stejně tak těch nejlepších koncertů je spousta, protože se nedají srovnávat. Hlavně je to asi o tom, co očekáváš. Paradoxně tak právě někde v zapadlým klubíku na konci světa, kam přijde deset lidí, můžeš zažít ten nej koncert.

REJ.CZ: Jste úspěšná kapela. Jaké nesplněné hudební přání máte ještě před sebou?
Přemek: Nic konkrétního. Odehrát co nejvíc povedených koncertů, protože ty jsou na muzice to nejlepší. No, a pak včas poznat, kdy máme skončit, nechtěli bychom hrát do nekonečna jen ze setrvačnosti.

REJ.CZ: Na výročním koncertu v Šumperku zahrajete standardní koncert nebo chystáte něco speciálního?
Chystáme společné písničky s Dying Passion a Punk Floid. A poprvé zahrajeme naživo nový singl.

REJ.CZ: Proč si myslíte, že by čtenáři neměli na Sláva! festu chybět?
Radek: Protože tam budou slavit hned tři kapely, to je přece událost!
Přemek: To je pravda. My jsme až doteď netušili, že Dying Passion a Punk Floid jsou v tomhle smyslu naši vrstevníci. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou pohádku ČERTÍ BRKO, kterou promítá šumperské kino OKO od 29. listopadu do 23. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Koho hraje Ondřej Vetchý v nové pohádce Čertí brko?

A) sluhu
B) knížete
C) lucifera

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele se zpěvačkou Live Foyn Friis, který se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro, vyhráli Alžběta Vévodová z Chromče, Marcela Haramiová ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína, Lenka Kubíčková z Mohelnice a Eva Valnohová ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).