KULTURA

O5 & Radeček - Prostě žádný stres a úžasná tvůrčí svoboda

7. dubna 2010, 20:17, Stanislava Marešová
Šumperk - Mají za sebou úspěšný křest nového CD, dvě jarní vystoupení v domácím Šumperku, zahájenou koncertní šňůru a dva klipy, které pomalu lámou hitparády. Takže bylo na čase se zeptat na něco nového a snad i peprného z jejich jinak jistě poklidného a běžného života. U odpovědí se tentokrát sešla skoro polovina kapely, kromě Ondřeje Poláka byste jistě našli pohotové odpovědi a názory i Přemy Ptáčka a Radečka Sekyry. Stačí se jen začíst.
Rej.cz: V poslední době jste vyšlápli rychlou nohou. Po novém a ceněném klipu Máš mě na svědomí nyní možná pro někoho lehce netradiční klip k písničce Zůstaň. Nové CD a šňůra koncertů. Není to trochu moc novinek naráz?
Kluci z O5&Radeček: "My to tak máme pravidelně každé dva roky. Vždycky, když vyjde nová deska, tak je toho trochu víc. Ze všech povinností nás ale nejvíc baví koncerty. Hrajeme teď hodně a turné si užíváme. Máme radost, že na koncertech fungují i věci z nové desky."

Rej.cz: Kdo přišel s nápadem u klipu Zůstaň oslovit Kláru? Určitě vám to hodně pomůže i k zviditelnění se v Medůze, kterou nyní moderuje. I když to asi nebyl původní záměr, co?
Kluci z
O5&Radeček: "Když jsme společné věci s Klárou chystali, tak ani ona sama neveděla, že bude v Medúze. Klára za námi přišla minulé léto na festivalu v Jeseníku a povídá, že se jí líbil náš koncert. Hned jsme si vzpomněli, že hledáme zpěvačku do dvou písní na novou desku, tak jsme využili siuace a zeptali se jí, jestli by do toho nešla. Souhlasila a byla skvělá. Ale kdyby asi věděla, co se na ni chystá v klipu, možná by si to rozmyslela :)..."

Rej.cz: Kluci z FAMU, zejména režisér a kameraman, odvedli hodně dobrou práci a klip je i díky jejich podání netradiční. Jak probíhalo natáčení? Mohli jste si ho vůbec dosyta užít?
O5&Radeček: "My si většinou u klipů užíváme to vymýšlení, zařizování a samozřejmě konečný
výsledek. Ale samotné natáčení dost často protrpíme, už jenom protože člověk musí stokrát dokola poslouchat tu svou píseň."

"To už pak leze docela na nervy. Ale asi to není nic proti tomu, co musela zažívat při filmování Klára. Ale u toho jsme už nebyli. Nechali jsme ji zbaběle na place s pány filmaři a pelášili jsme domů :).."

Rej.cz: Předchozí klip Máš mě na svědomí vznikal v Šumperku a leckdo by ho mohl označit jako nízkorozpočtový. A opět zde najdeme i další šumperské spolupracovníky. Dá se říci, že jste si našli plně fungující technický tým?
O5&Radeček:  "To je pravda, ten klip nestál moc a ten nedostatek financí se musel nahradit
lidským úsilím. Máme v Šumperku spoustu kamarádů, kteří nám pomáhají, když je potřeba. Ať už muzikantů, kteří spolupracují na nahrávkách, nebo lidí, kteří nám pomáhají s různými akcemi nebo právě s natáčením klipů. Bez nich by vše často dopadlo mnohem hůř, tímto jim všem preventivně děkujem."

"Je výhoda, že tady v Šumperku jsou schopní lidi, kteří překročili provinční kvalitu a umí tvořit na špičkové úrovni. Ať už naši dvorní grafici Zdeněk Nováček a Martin Tomík, filmaři Kuba Hlavsa, Peťa Dvořáček, no a samozřejmě fotograf a kameraman Martin Polách, bez kterého si naše fungování už ani neumíme představit."

Rej.cz: CD letošního roku je po odmlce již čtvrtým studiovým albem. Ale stejně jako Slast minute jste ho nezadali žádné velké nahrávací společnosti, spíš je vyrobené familiárně, a tak nějak precizně podomácku. Proč to?
O5&Radeček: "Zjistili jsme, že v dnešní době je důležitější mít kvalitní koncertní agenturu než velké vydavatelství, které pro své „ovečky“ dneska už nedělá skoro nic. Před rokem jsme se proto dohodli se skvělou agenturou, která také vydala novou desku."

Rej.cz: Kdybyste měli zhodnotit album Máš mě na svědomí, co by ho charakterizovalo?
O5&Radeček: "Všechny předchozí desky vznikaly v zimě a tohle je naše první letní album. Myslíme, že to jde hodně poznat. A taky jsme desku z části dělali v našem šumperském studiu, takže na všechno byla spousta času. Když se nám chtělo, šli jsme nahrávat, když se nám chtělo, tak jsme to pak celé smazali a znovu přehráli."

"Prostě žádný stres a úžasná tvůrčí svoboda. Tu bychom ve velkém studiu neměli. Proto jsme v profi studiu vlastně nahrávali jen bicí a kytary a pak tam dělali až závěrečné mixy a mastery."


Rej.cz: Na CD je i řada písniček, které jsou známé z dřívějška. Nečekaně jste přidali i DJ Joe, byť jste kdysi prohlásili, že to není písnička na CD. Co ta změna? Jen do počtu nebo vyšší záměr?
O5&Radeček: "Dj Joe a Zelí jsou bonusy, které jsme nadělili našim skalním fanouškům a všem lidem, kteří se nás neustále vyptávali, kde můžou sehnat ty písně, co slyšeli na koncertech. Na desce je tentokrát 15 skladeb, takže ani nedostatek materiálu nebyl ten důvod. Prostě jsme chtěli udělat lidem radost a podle vzkazů na našich stránkách jsme ji také udělali."

Rej.cz: Místní fandové i ti skalní o vás ví, že se neživíte jen muzikou, že máte svá civilní zaměstnání. Pořád se vám daří kloubit vaše životní styly nebo se objevují krize - řekněme třeba - středního věku?
O5&Radeček: "Někdy je to náročné, ale zatím se nám to daří zvládat. Koncerty nás pořád hodně baví, ale horší je cestování, to nás totálně vysává."

Rej.cz: Jak vznikají vaše texty? Jde o náhodné téma nebo o zapisování prožitých životních skutečností a útrap? Kolik z vaší duše posluchači v písních objeví?
O5&Radeček:
"To je spíš otázka pro našeho basáka-textaře. Někdy jde o témata, která se nás nějakým způsobem dotýkají, třeba text písně Zprávy v novinách by asi dřív nevznikl, protože reflektuje pocity v určité životní fázi. Je to text o životě tady v Šumperku."

"Jindy jde o čistě fiktivní záležitost, např. v písni Malíř. Nikdo z nás totiž malovat neumí:).."

Rej.cz: A jako vždy se na závěr pochlubte s plány do dalších měsíců. Povykládejte nám o tom, jak už dnes zuřivě píšete a komponujete nové písně na další desku. Jak plánujete další šňůry koncertů a chystáte šokující proměnu své image. A nebo nám řekněte o tom, jak vypadá běžný den Radečků, co má kdo rád a co ho baví, jak moc dokážete trávit volné chvilky pospolu nebo jak moc už funguje ponorková nemoc.:)

O5&Radeček: "Obvykle hned po vydání desky už pracujeme na novém materiálu, ale tentokrát jsme si dali menší pauzu, protože nahrávání bylo zdlouhavé a místy náročné, navíc teď vkládáme veškerou energii do turné a propagace desky."

"Taky máme konečně čas dokončit slíbené věci pro jiné muzikanty a nějaké komerční zakázky, kterými si vyděláme na další chod kapely. V létě nás pak jako obvykle čeká spousta koncertů na festivalech a ty si hodláme pořádně užít!"

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.