ZPRÁVY

O osudu papírny rozhodne Nejvyšší soud

27. února 2013, 06:26, téma ZÁBŘEH, redakce,luk
Zábřeh – Až před senát Nejvyššího soudu se dostane spor města Zábřeh s firmou Wanemi, která chce v průmyslové zóně Leštinská stavět továrnu na výrobu papíru s navazujícím energetickým zdrojem. Město u Krajského soudu v Olomouci neuspělo s žalobou na neplatnost smlouvy, podle které od něj investor koupil pozemky pro stavbu už v roce 2010. Advokáti Zábřeha s verdiktem nesouhlasí a připravují text dovolání.
„Krajský soud podle našeho názoru nedostatečně odůvodnil, proč nepřihlédnul k argumentům našich právních zástupců,“ reagoval na rozsudek zábřežský starosta František John. Město proto svoji argumentaci předloží Nejvyššímu soudu.

Městu Zábřeh nejprve ve sporu o platnost či neplatnost kupní smlouvy vyhověl Okresní soud v Šumperku, podle jehož názoru nebyly i přes podepsání naplněny podmínky jejího uzavření. Společnost Wanemi se totiž zavázala, že za předmětné pozemky zaplatí do 30. září roku 2010. Zpozdila se však o jeden den, což bylo pro tehdejšího starostu Zdeňka Koláře důvodem, aby odmítl stvrdit prodej pozemků svým podpisem.

Učinil tak za něj tehdejší místostarosta Lubomír Sommer, ovšem až začátkem listopadu a v době, kdy byl starosta mimo úřad. Navíc bylo několik týdnů po komunálních volbách a Sommer za několik dní funkci opustil. „Chtěl jsem uchránit město od škod, které může firma vymáhat kvůli zamřené investici,“ vysvětloval tehdy Sommer. Ten kvůli podpisu smlouvy za nestandardních okolností čelil i trestnímu oznámení. Porušení zákona mu ale prokázáno nebylo.

Jak vyplývá z vyjádření společnosti Wanemi, pokud bude město soudy dál protahovat, bude se úměrně tomu zvyšovat riziko negativního finančního dopadu na Zábřeh v důsledku prohlubujících se ztrát na investici. Ani nedávné rozhodnutí občanů Zábřeha, kteří v referendu odmítli pozemky firmě prodat, totiž nemá podle soudu vliv na smlouvu, uzavřenou před více než dvěma lety. „Není naší odpovědností, že město a organizátoři referenda občany na tuto skutečnosti neupozornili,“ uvádí zástupci Wanemi.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.2.2013 07:11
Titulek: no ona je to nejen papírna ,ale hlavně spalovna odpadu
Autor: Jana
117
tak se nedivím,že se Zábřežáci brání, jejich nemovitosti budou mít po výstavbě cenu skoro O,- kč
Reagovat
Datum: 28.2.2013 15:27
Titulek: Re: no ona je to nejen papírna ,ale hlavně spalovna odpadu
Autor:
115
Já bych se té spalovny obával asi nejvíc, vždyť ulehčit životnímu prostředí namísto ukládání odpadu do země, jeho spálením, to je strašný zvěrstvo!!! A ještě si dovolit z něj vyrobit elektřinu...(z jinak nezpracovatelného materiálu mít ještě užitek) no to je přece vrchol všeho!!! To si nemůžeme v našem zabordelizovaném světě přece dovolit! Co kdyby náhodou zmizely plasty kolem silnic??? A co kdyby se snad někomu vyplatilo odvézt materiál ke spálení do spalovny, namísto vytvoření černé skládky??? Co by na to řekly zvířátka v lese, vždyť by se neměly v čem přehrabávat??? A děti, co by v tom lese se školní družinou do pytlů sbíraly??? Neříkejte mě, že snad hříbky? Ty snad v lese pod nánosem bordelu už ani nerostou...A kdeže, dělám si srandu, ba naopak časem je evoluce upgraduje na plastový nožičky s fajnově se lesknoucím plastovým kloboukem... ale co pak budeme žrát??? Hlavně že Zábřežáci nepřijdou o peníze za svý domečky a byty... a nebudou dýchat ty strašný émise... Namísto toho si udělají vycházku do lesa na ještě čerstvější vzduch, než ve městě a odhodí semtam nějaký ten pytlik od sváči. A když budou hledat ten hříbek, nesmí šťourat moc do hloubky, protože tam už je jen odpad co ho nikdo nechce mít na očích... nedejbože se na něj dívat, jak ho někdo ještě využívá ex post, pro dobro naší planety... Toto přece nemůžeme dovolit!!! Zábřežáci spojte se a bojujte proti tomu!!! Jednou vám vaše děti poděkují... až vyrejžují na zděděném bytě :-D Peníze přece formují charakter... a taky degenerují mysl :-(
Reagovat
Datum: 28.2.2013 15:36
Titulek: Re: no ona je to nejen papírna ,ale hlavně spalovna odpadu
Autor: cinique
104
A že su taká smělá, kolik tak zhruba je "O,-"? Číslovku óóó zatím neznám. Je to víc nebo míň, než PQR?
Reagovat
Datum: 28.2.2013 15:53
Titulek: Re: no ona je to nejen papírna ,ale hlavně spalovna
Autor:
84
O,- vyjdřuje, že za byty dostanou ovno. Vy by jste snad chtěla bydlet vedle hnusné zapáchající spalovny??? Mě by se ráno vedle toho vstávalo s hodně špatným pocitem, že mi někdo vedle baráku zkracuje poločas rozpadu jinak hezkým sáčkům, plastům a odpadům, jež zdobí naše lesy, louky a paloučky, jedno že půlmetru pod zemí...a ještě si dovolí z toho mít zisk a já užitek. Totok bych si nikdy nepřipustil!!!
Reagovat
Datum: 28.2.2013 16:01
Titulek: Re: no ona je to nejen papírna ,ale hlavně spalovna
Autor:
93
Zvolil bych proti tomu protestní akci a nazval ji: Více odpadu, méně exhalací! Nebo: Odpad s námi na věčné časy! Nebo, a to se mi líbí nejvíc: Kdo sebere odpadek, ten dostane na zadek! Hurá Zábřežští, do toho! Braňte se přece!
Reagovat
Datum: 28.2.2013 23:11
Titulek: Re: no ona je to nejen papírna ,ale hlavně
Autor: Baron Prášil
115
Rostoucí kapacita spaloven odpadů v zemích Evropské unie začíná ohrožovat ekonomicky a materiálově šetrnější recyklaci.
Reagovat
Datum: 28.2.2013 12:52
Titulek: Nemají žádné povolení
Autor: Šejk z Dubaja
98
WANEMI jsou zadlužení hochštapleři a prachsprostí veksláci, nemají ani žádné povolení, žádné zdroje paliva. ČEZ jim už taky žádné povolení na odběr jejich vybájené elektrárny nedá. Takže i kdyby jim Sommerův korupční podpis přihrál pozemky, stejně jim k ničemu nebudou.
Reagovat
Datum: 1.3.2013 07:57
Titulek: tak to nevím
Autor: nj
112
tak to nevím co by zábřežáci chtěli,nezaměstnanost je zde pěkně vysoká místo aby byli rádi že zde bude práce tak místo toho vyvolávají nesmyslná referenda a klamou lidi že zde bude megaspalovna přitom budou vyrábět teplo a elektřinu ze štěpky
Reagovat
Datum: 1.3.2013 09:04
Titulek: Re: tak to nevím
Autor: Baron Prášil
111
a kde tu údajnou štěpku vezmou, když ji nemá ani ČEZ a aby rejžoval na "zelených bonusech" a "výkupních cenách", tak ji "jako-éko-logicky" vozí až z Polska a Ukrajiny? :-))
Ekonomicky je to nesmysl, dřevo není

Reagovat
Datum: 1.3.2013 09:16
Titulek: Re: tak to nevím
Autor: cinique
98
Chcete říct, že postavěj spalovnu štěpky, pak překvapeně zjistěj, že štěpka není, zahrajou menší divadýlko, aby nakonec rozhodli, že když už se to postavilo, tak to přece nenechají stát ladem a tak že tam budou radši spalovat pet flašky, než nic? Takový je podle vás od začátku plán? (jen se ptám, nevidím do toho)
Reagovat
Datum: 1.3.2013 11:32
Titulek: Re: tak to nevím
Autor: Baron Prášil
117
100
stačí se podívat do nedávno zveřejněné krajské studie na umístění spalovny aneb jak hezky popisuje místa výstavby spalovny komunistický náměstek Olomouckého kraje soudruh Symerský v krajském píár plátku: "...podnikatelský projekt spojeného záměru výstavby spalovny komunálních odpadů a papírny na odpadový papír..."

Nakrmit kapacitu Wanemi "čistým palivem" deklarovaného dřeva je nereálná a svědčí nejvíce o "kvalitě" lidí, co za tímto podvodem stojí...

Reagovat
Datum: 1.3.2013 10:08
Titulek: Re: tak to nevím
Autor:
95
Spalitelné materiály s určitou výhřevností je možné uměle vyrábět z kuchyňského bioodpadu, slepičích podestýlek, čistírenských kalů a jiných organických odpadních materiálů. Není to jen štěpka co nazýváme biomasou.. Navíc i štěpku je možno vyrábět na plantážích rychle rostoucích dřevin. Možností je spoustu, jen se jich nikdo nechytá, protože je pořád snadnější štěpku v rámci evropského trhu nakoupit za levnější cenu, než ji zde u nás pro vlastní trh vyrábět. Má ale pořád obrovský potenciál.
Reagovat
Datum: 1.3.2013 11:00
Titulek: Trochu jinak
Autor: bo
116
A co tak nastavit jasné emisní a další podmínky, včetně sankcí za jejich nedodržení či porušení, i s takovým opatřením, že se zdroj spalování odstaví a až do odstranění problému nebude provozován? K tomu by byl potřebný trvalý nezávislý monitoring výstupů ze spalování.A Město Zábřeh by ušetřilo značně finance, když pozemky k tomuto účelu již dříve odprodalo společnosti Wanemi.
Reagovat
Datum: 1.3.2013 11:22
Titulek: Re: Trochu jinak
Autor: Baron Prášil
95
takhle to bohužel funguje jen v zemích typu Švýcarsko či Švédsko. U nás funguje gangsterská Klausrealita podvodníků, úředních alibistů, "politiků" bysnysmanů Ivánků Langerů a spol
Reagovat
Datum: 1.3.2013 12:19
Titulek: ta štěpka
Autor: Anonym
100
pokud vím tak ta štěpka se dá pěstovat z různých rostlin např. Kanadský topol atd.., kde doba než strom vyroste je zhruba 4 roky a pruměr kmene je něco kolem 40cm, takže než by se postavila firma wanemi tak by si klidně mohli tuto štěpku vypěstovat, a k te kontrole emisí aby firma mohla spalovat tak musí plnit nějaké emise které se po nějaké době měří takže si myslím že zavést zde něco podobného jako ve švýcarsku by neměl být problem když stejně by se po určité době ty spaliny musí měřit, vzít si zde příklad ze švýcarska a zábřeh nemusí řešit zbytečné věci kolem pozemků které zbytečně město stojí spoustu peněz
Reagovat
Datum: 1.3.2013 12:41
Titulek: ten topol Re: ta štěpka
Autor: Baron Prášil
113
tak takový bohatýrský topol, aby za 4 roky vyrostl do průměru kmene 40cm nedokáží vypěstovat ani soudruzi v SSSR :-)) a to jsou ňácí Mičuríni. Akademik tavárišč Moskalenko tam dokonce za pouhé 2 měsíce rozdojil i kozla!

http://www.youtube.com/watch?v=5-LQni2t3Ig

Reagovat
Datum: 1.3.2013 13:36
Titulek: oprava
Autor: Anonym
107
tak se chci opravit za 4 roky 20-40cm tloušťka kmene jsou to rychle rostoucí stromy existuje i spoustu jiných ale minimálně těch 20 cm ten kmen bude mít, běžně se tyto stromy pěstují např. v Německu, Kanadě a jiných zemích
Reagovat
Datum: 1.3.2013 14:59
Titulek: Re: oprava
Autor: Baron Prášil
136
aby sebešlechtěnější topol udělal za 4 roky 20 cm výčetní průměr potřebuje ideální stanovištní podmínky, což by u nás představovaly ty nejúrodnější a vláhou zásobené půdy v Pomoraví... A stejně po 2 až 3 obmýtích byste musel začít sypat hnojiva, aby rostlo...

Kolikpak kubíků (plnometrů) takovéto řídké měkké hmoty byste pak potřeboval na vyrobení 250 000 tun paliva/rok o minimální výhřevnosti alespoň 10 MJ/kg?

Jakou plochu byste na výše uvedené potřeboval? Jaká by byla ekonomicky únosná svozová vzdálenost?

...
Reagovat
Datum: 1.3.2013 15:13
Titulek: Re: oprava
Autor: Anonym
109
neni pravda že na 20cm bych potřeboval nejlepší půdu,stačí obyčejné pole na kterém ted roste tráva nebo i skalnatý teren na kterem je alespon 50cm hlíny, a kolik bych toho potřeboval nevím ale na šumpersku je dost polí ketré se na nic nevyužívají a nebo se využívají ale na takové suroviny jako je řepka která navíc v létě strašně zapáchá takže takové topoly nebo jiné stromy bych tu uvítal radši,a svozová vzdálenost si myslím že by byla unosná do takových 30-40km bez problemu
Reagovat
Datum: 1.3.2013 15:20
Titulek: Re: oprava
Autor: Baron Prášil
112
zkuste si takový geniální proutek zasadit na nějakou tu mez u Šumperka a po 4 letech se o tom pobavme, o kolik Vám narost, jo? Platí? :-))
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.