KULTURA

O novém klipu, o životě i o blechách... s O5&Radeček

18. června 2008, 18:16, Stanislava Marešová
O novém  klipu, o životě i o blechách... s O5&Radeček Šumperk - Po roce jsou zpět se svým novým festivalem, který se ovšem letos neuskuteční v Pavlínině dvoře, ale pod střechou starého dobrého kulturáku. A opět překvapí, jako ostatně vždycky. Tentokrát to bude jejich novým klipem k písni Beethoven. Až dojemně sociální téma, když vyměnili rozjásané davy faninek za pražské bezdomovce. Odvážný krok zpěváka Tomina ho stál nejen další cenná životní moudra, ale i mastičky a vodičky na blechy, které si s sebou odnesl.

Dojemné úryvky z Deníku poví vše za ně: Zatímco my ostatní jsme spali až do odpoledne, Tomino už před osmou přešlapoval u lékárny a čekal, až otevřou, aby si mohl koupit mast proti blechám. Skotačivá zvířátka si přivezl z Prahy, kde strávil noc a den mezi bezdomovci...
Slyšel tucty dojemných příběhů vyprávěných bezzubými starci, byl dvakrát okraden ženami z Balkánu, vypil hektolitry krabicového vína a při hraní v podchodě stanice metra Vltavská vydělal za necelou minutu 25 korun. Válel se po zemi v centru Prahy, navštívil loď pro bezdomovce na Vltavě a sbíral ze země špačky cigaret, ze kterých pak zvracel... Když se pak kouknete na klip, soucítíte s ním. A hned se ptáte, jak to vlastně začalo. 


Jak vznikl námět k novému klipu a co  bylo inspirací?

Cibule: "Původně byl scénář daleko složitější a i natáčení mělo probíhat jinak a jinde. Měli jsme
v hlavách parodii na muzikál, který by se odehrával v kancelářích. Jenže pak nás napadlo, že by se k textu písně hodil spíše autentický videoklip o tom, že jednou je člověk nahoře a jednou dole. Okamžitě nás napadla komunita pražských bezdomovců, kam by děj písně skvěle zapadl. Pak už jen zbývalo ukecat Tomina, aby se převlékl za bezdomovce a natvrdo se vetřel mezi ně. No a taky bylo potřeba sehnat odvážného kameramana, který by to všechno skrytou kamerou snímal..."

Jak dlouho se klip točil, kdo se podílel?
Cibule: "Mezi bezdomovci jsme strávili celou noc a celý den. Štáb tvořili lidé ze společnosti
Vista film, konkrétně Jakub a Luboš Hlavsovi a Jirka Jáně no a za kamerou byl stejně jako
v případě našeho minulého klipu Martin Polách."

Kromě nového klipu, který teprve diváci uvidí ve čtrvrtek v televizi, jaký další singl se chystáte dostat do vizuální podoby? Máte už něco vybraného?
Cibule: "Asi až nějakou věc z příštího alba, které vyjde na jaře 2009..." /záměrně mlží a napíná tak fanoušky a faninky, kteří se už teď nemůžou dočkat jara příštího roku/.

Jaké byly ohlasy na klip O půl pátý?
Cibule: "Dobré. Vizuálně je hodně zajímavý a má originální zápletku.  V Medúze se stal nejúspěšnější únorovou novinkou a dobré ohlasy měl i na Óčku. Klip O půl pátý dělali kluci ze zlínské filmové fakulty a dali si na něm hodně záležet, takže výsledek byl nakonec lepší, než jsme čekali."

A všetečné otázky jsme položili i zpěvákovi kapely Tominovi...

Jaké bylo žít mezi pražskými houmles?
Tomino: "Ne moc dobrý. Jedni mi vyprávěli své dojemné příběhy, druzí mě chtěli okrást a někteří
zvládli oboje; vyprávěli mi smutné historky a do toho se mě snažili okrást..."

A co pro Tebe  bylo nejhorším zážitkem?
Tomino: "Na Václaváku jsem se dal do řeči s partou balkánských žen. Když jsem jim omylem převrhl kelímek s vyžebranými penězi, tak si mysleli, že je to nějaká finta, jak je chci okrást.
Najednou se přede mnou objevili tmaví chlapi a drželi mě pod krkem. Napřed jsem chtěl
zavolat smluvený signál s ochrankou, ale pak jsem si uvědomil, že by se spustila pořádná
mela, kdyby ti Balkánci zjistili, že nejsem bezdomovec a že je to bouda. Tak jsem nakonec
ze sebe udělal blázna a začal jsem na celej Václavák řvát, že svět jednou zachvátí
křišťálově bílý mír. Začali se smát a nechali mě být."

Takže nakonec skončilo vše bez problémů?
Tomino: "Skoro jo, akorát jsem se ještě dva dny po natáčení zbavoval blech. Ale to se dá, mohlo to dopadnout i hůř, vzhledem k tomu, že jsem s nimi pil víno z jedné krabice a
kouřil špačky ze země. Když jsem chtěl mezi ně zapadnout, nezbývalo mi nic jiného..."

Jak si užívali natáčení klipu i onoho sociálního dokumentu  ostatní členové kapely?
Tomino: "Vedle štábu a ochranky u toho byl z kapely jenom Ondra, který měl v hlavě
hrubý scénář klipu, takže se staral o to, aby natáčení směřovalo k určitému ději."

Foto z natáčení klipu k písni Beethoven, které probíhalo po pražských "bezdomoveckých" štacích (stanice metra Vltavská, hl. nádraží, Václavák). 
Na fotce jsou zleva: (bezdomovci), zpěvák Tomino Polák, Ondřej Polák a kameraman Martin
Polách.
Foto: Luboš Hlavsa


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.