KULTURA

O novém klipu, o životě i o blechách... s O5&Radeček

18. června 2008, 18:16, Stanislava Marešová
O novém  klipu, o životě i o blechách... s O5&Radeček Šumperk - Po roce jsou zpět se svým novým festivalem, který se ovšem letos neuskuteční v Pavlínině dvoře, ale pod střechou starého dobrého kulturáku. A opět překvapí, jako ostatně vždycky. Tentokrát to bude jejich novým klipem k písni Beethoven. Až dojemně sociální téma, když vyměnili rozjásané davy faninek za pražské bezdomovce. Odvážný krok zpěváka Tomina ho stál nejen další cenná životní moudra, ale i mastičky a vodičky na blechy, které si s sebou odnesl.

Dojemné úryvky z Deníku poví vše za ně: Zatímco my ostatní jsme spali až do odpoledne, Tomino už před osmou přešlapoval u lékárny a čekal, až otevřou, aby si mohl koupit mast proti blechám. Skotačivá zvířátka si přivezl z Prahy, kde strávil noc a den mezi bezdomovci...
Slyšel tucty dojemných příběhů vyprávěných bezzubými starci, byl dvakrát okraden ženami z Balkánu, vypil hektolitry krabicového vína a při hraní v podchodě stanice metra Vltavská vydělal za necelou minutu 25 korun. Válel se po zemi v centru Prahy, navštívil loď pro bezdomovce na Vltavě a sbíral ze země špačky cigaret, ze kterých pak zvracel... Když se pak kouknete na klip, soucítíte s ním. A hned se ptáte, jak to vlastně začalo. 


Jak vznikl námět k novému klipu a co  bylo inspirací?

Cibule: "Původně byl scénář daleko složitější a i natáčení mělo probíhat jinak a jinde. Měli jsme
v hlavách parodii na muzikál, který by se odehrával v kancelářích. Jenže pak nás napadlo, že by se k textu písně hodil spíše autentický videoklip o tom, že jednou je člověk nahoře a jednou dole. Okamžitě nás napadla komunita pražských bezdomovců, kam by děj písně skvěle zapadl. Pak už jen zbývalo ukecat Tomina, aby se převlékl za bezdomovce a natvrdo se vetřel mezi ně. No a taky bylo potřeba sehnat odvážného kameramana, který by to všechno skrytou kamerou snímal..."

Jak dlouho se klip točil, kdo se podílel?
Cibule: "Mezi bezdomovci jsme strávili celou noc a celý den. Štáb tvořili lidé ze společnosti
Vista film, konkrétně Jakub a Luboš Hlavsovi a Jirka Jáně no a za kamerou byl stejně jako
v případě našeho minulého klipu Martin Polách."

Kromě nového klipu, který teprve diváci uvidí ve čtrvrtek v televizi, jaký další singl se chystáte dostat do vizuální podoby? Máte už něco vybraného?
Cibule: "Asi až nějakou věc z příštího alba, které vyjde na jaře 2009..." /záměrně mlží a napíná tak fanoušky a faninky, kteří se už teď nemůžou dočkat jara příštího roku/.

Jaké byly ohlasy na klip O půl pátý?
Cibule: "Dobré. Vizuálně je hodně zajímavý a má originální zápletku.  V Medúze se stal nejúspěšnější únorovou novinkou a dobré ohlasy měl i na Óčku. Klip O půl pátý dělali kluci ze zlínské filmové fakulty a dali si na něm hodně záležet, takže výsledek byl nakonec lepší, než jsme čekali."

A všetečné otázky jsme položili i zpěvákovi kapely Tominovi...

Jaké bylo žít mezi pražskými houmles?
Tomino: "Ne moc dobrý. Jedni mi vyprávěli své dojemné příběhy, druzí mě chtěli okrást a někteří
zvládli oboje; vyprávěli mi smutné historky a do toho se mě snažili okrást..."

A co pro Tebe  bylo nejhorším zážitkem?
Tomino: "Na Václaváku jsem se dal do řeči s partou balkánských žen. Když jsem jim omylem převrhl kelímek s vyžebranými penězi, tak si mysleli, že je to nějaká finta, jak je chci okrást.
Najednou se přede mnou objevili tmaví chlapi a drželi mě pod krkem. Napřed jsem chtěl
zavolat smluvený signál s ochrankou, ale pak jsem si uvědomil, že by se spustila pořádná
mela, kdyby ti Balkánci zjistili, že nejsem bezdomovec a že je to bouda. Tak jsem nakonec
ze sebe udělal blázna a začal jsem na celej Václavák řvát, že svět jednou zachvátí
křišťálově bílý mír. Začali se smát a nechali mě být."

Takže nakonec skončilo vše bez problémů?
Tomino: "Skoro jo, akorát jsem se ještě dva dny po natáčení zbavoval blech. Ale to se dá, mohlo to dopadnout i hůř, vzhledem k tomu, že jsem s nimi pil víno z jedné krabice a
kouřil špačky ze země. Když jsem chtěl mezi ně zapadnout, nezbývalo mi nic jiného..."

Jak si užívali natáčení klipu i onoho sociálního dokumentu  ostatní členové kapely?
Tomino: "Vedle štábu a ochranky u toho byl z kapely jenom Ondra, který měl v hlavě
hrubý scénář klipu, takže se staral o to, aby natáčení směřovalo k určitému ději."

Foto z natáčení klipu k písni Beethoven, které probíhalo po pražských "bezdomoveckých" štacích (stanice metra Vltavská, hl. nádraží, Václavák). 
Na fotce jsou zleva: (bezdomovci), zpěvák Tomino Polák, Ondřej Polák a kameraman Martin
Polách.
Foto: Luboš Hlavsa


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.