ZPRAVODAJSTVÍ

O lukrativní zakázku na údržbu městské zeleně se strhnul boj

29. ledna 2019, 07:00, Jaroslav Kropáč
O lukrativní zakázku na údržbu městské zeleně se strhnul boj Šumperk – Zakázku na údržbu městské zeleně v Šumperku v hodnotě několika desítek miliónů korun prošetřoval v uplynulých dnech Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Radnici se sice podařilo vybrat firmu, která práci odvede za mnohem menší peníze než konkurence, zároveň ale musela týdny čekat na to, aby smlouvu s vybranou společností mohla vůbec podepsat. Jeden z neúspěšných zájemců o zakázku se totiž odvolal právě k ÚOHS. Shodou okolností šlo o firmu, která stejnou práci pro město prováděla dosud.

„K ÚOHZ jsme dali podnět kvůli tomu, že vítězná firma nabídla takovou cenu, za kterou podle nás není možné sjednanou práci kvalitně a v požadovaném rozsahu provést,“ uvedla Marta Navrátilová, jednatelka šumperské společnosti Údržba zeleně a parků s. r. o.

Od letoška bude o městskou zeleň pečovat firma se sídlem v Ostravě. Její zástupci tvrdí, že díky nové a moderní technice dokážou snížit náklady tak, aby mohli získat výhodu nad konkurencí.
ÚOHS nenašel nic, v čem by radnice při vypisování veřejné soutěže chybovala a neznevýhodnila tím ostatní firmy. Město tak může dohodu s firmou VYKRUT konečně podepsat. „Smlouva bude uzavřená na dobu určitou  do 31. prosince 2024,“ dodala mluvčí radnice Olga Hajduková.

Propastné rozdíly

O lukrativní zakázku šumperské radnice se ucházelo celkem sedm firem. Zajímavé byly ceny, za které údržbu zeleně městu nabízely.
Zatímco vítězná firma VYKRUT slíbila odvést sjednanou práci za 54 milióny korun, nejdražší konkurenční nabídka společnosti STEAG z Vyškova byla téměř 140 miliónů korun. Již zmiňovaná Údržba zeleně a parků ze Šumperka, která odvolání k ÚOHS podala, navrhla cenu zhruba sedmdesát miliónů korun.


Ilustrační foto: jak

Po mnoha letech město mění firmu, která se v Šumperku bude starat o zeleň. Radní si slibují úspory v řádech miliónů korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.1.2019 09:27
Titulek: Nová moderní technika
Autor: Jenda Benda
55
Reagovat
Datum: 29.1.2019 16:41
Titulek: soutěž
Autor: Nanosekunda ®
62
https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/Form03/Display/97390

počet obdržených nabídek: 1
to je soutěž !!!
Reagovat
Datum: 29.1.2019 21:43
Titulek: pro šumperskou policii je neviditelná Navrátilová
Autor: -
60
se synáčkem Kamilem Navrátilem, dvojobročníkem, zároveň ředitel městského Kina Oko a šumperský zastupitel za TOP09 Šumperáci (což zákon o volbách do zastupitelstev obcí zakazuje)?!

Navrátilovic Údržba zeleně a parků s.r.o. řetězila od šumperské radnice zakázky odhadem až půl miliardy za pomoci starostujícího Brože!

30 smluv v celkové hodnotě 58 milionů Kč uzavřelo a zveřejnilo Město Šumperk s Navrátilovic firmou Údržba zeleně a parků s.r.o. během posledních tří let - v letech 2016, 2017 a 2018. Včetně platby 68 tisíc korun Navrátilovým za převoz volebních materiálů do volebních místností (sic!). Kolik asi dosáhla celková suma za dvacet let?
https://www.hlidacstatu.cz/HledatSmlouvy?Q=icoPrijemce%3A26837391%20AND%20icoPlatce%3A00303461&order=5

Starší smlouvy namátkou
V roce 2007 byli ze soutěže o veřejnou zakázku na „Zajišťování údržby veřejné zeleně a prvků veřejné zeleně na území města Šumperka“ vyloučeni uchazeči SITA CZ, REMONDIS a AVE CZ a za ekonomicky nejvýhodnější nabídku byla vyhodnocena poslední zůstávající nabídka uchazeče Údržba zeleně a parků, s.r.o. paní Marty Navrátilové ze Šumperka. 31.5.2007 Zodpovídá: Mgr. Brož
Město zaplatilo za tuto zakázku Navrátliové 42 174 495 Kč včetně DPH. datum zadání zakázky 4.7./2007.
www.sumperk.cz/filemanager/files/file.php?file=8039
https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/76995

11.11.2013 město Šumperk opět zadalo veřejnou zakázku „Údržba ploch a prvků veřejné zeleně na území města Šumperka“ na období od 2013 do 30/06/2018 v hodnotě více než 32 milionů korun bez DPH (32 769 465,- Kč) firmě Údržba zeleně a parků, s.r.o. Marty Navrátilové.
https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/453183

11.12.2008 město Šumperk zadalo v ceně 5 459 907 Kč zakázku "Obnova zeleně v Šumperku - I.etapa, kácení, výsadba zeleně a následná péče na ul. 17.listopadu, 8.května a v parku B.Martinů" firmě Údržba zeleně a parků s.r.o. Marty Navrátilové.
https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/92119
Reagovat
Datum: 5.2.2019 07:01
Titulek: Re: pro šumperskou policii je neviditelná Navrátilová
Autor: Jimbo
63
Kamil Navratil neni jeji syn ty nulo
Reagovat
Datum: 30.1.2019 00:46
Titulek: Re:
Autor: xxx
41
Lupiči na pohřebišti
Reagovat
Datum: 30.1.2019 19:32
Titulek: Re: Re:
Autor: Petr
38
Ten kdo podepisoval za město ty smlouvy ještě není v base?
Reagovat
Datum: 29.1.2019 19:30
Titulek: Proč chtějí zlikvidovat Technické služby Jeseník? (18.09.2018)
Autor: !
33
ZLODĚJNY, JAKÉ BĚŽÍ VE VEŘEJNÝCH SLUŽBÁCH V ŠUMPERKU 20 LET, SE SNAŽILO APLIKOVAT V JESENÍKU BABIŠOVO HNUTÍ ANO. V JESENÍKU VEŘEJNÉ SLUŽBY VYKONÁVALI ZAMĚSTANCI TECHNICKÝCH SLUŽEB JESENÍK (TSJ OBECNÍ FIRMA, ÚSPĚŠNÁ A ZISKOVÁ), ZATÍMCO V ŠUMPERKU PODNIKY MĚSTA ŠUMPERKA ZADÁVAJÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY ZA DESÍTKY MILIONŮ DO RUKOU SOUKROMNÍKŮM.

V roce 2014 vyhrálo Hnutí ANO 2011 komunální volby v Jeseníku a ihned začalo pracovat na ovládnutí všeho, co by mohlo přinést peníze. Nikoliv však do městské pokladny.
Po vítězných volbách v roce 2014 bratři Kalousové obsadili nejvyšší posty. Adama Kalous (ANO 2011), provozovatel diskotéky ve Svitavách, se stal starostou města Jeseník, ačkoliv nikdy v samosprávě nepracoval, nezajímal se o ni a ve městě Jeseník nikdy nežil. Roman Kalous (ANO 2011), prodejce stříbrných šperků, se stal členem městské rady.
Z této výchozí pozice se jim pak podařilo ovládnout největší městem vlastněnou firmu Technické služby Jeseník, a.s. (Dále TSJ). Roman Kalous se stal 15. července 2015 předsedou představenstva této firmy a na stránkách Hnutí ANO jsme se mohli dočíst, že se okamžitě stal odborníkem na likvidaci odpadů. Od tohoto okamžiku začal pád firmy, která ve své době byla naší chloubou v úspěšnosti při likvidaci odpadů na celorepublikové úrovni.
Kdepak ty miliony jsou?
V roce 2015, před nástupem Romana Kalouse (ANO 2011) do funkce předsedy představenstva TSJ bylo na účtech této městské akciové společnosti cca 50 milionů korun. Firma vytvářela tuto rezervu cca 15 let. Připravovalo se rozšíření areálu, vybudování nové haly na ekologickou likvidaci autovraků, školícího střediska a nových šaten pro zaměstnance. Mělo zde vzniknout ukázkové centrum komunální firmy, která sklízela ocenění za ukázkovou likvidaci odpadů po celé republice. Podle našich informací je ke konci srpna 2018 na účtech firmy jen cca 6 milionu korun. Areál vypadá stále stejně, ale firma je v problémech. Lidé odcházejí dobrovolně kvůli (ne)vedení firmy, ale i nedobrovolně, aby uvolnili místo loajálním kamarádům vedení, ovšem bez zkušeností v oboru. Kam zmizely ty desítky milionů za pouhé 3 roky?
TSJ jsou obchodní společnost, jejímž primárním úkolem není vytváření ztráty. Přesto s tím pod vedením Romana Kalouse začala. Předraženou zakázku Technických služeb Jeseník na vybudování wellness centra v budově městského koupaliště v Jeseníku vyhrála stavební firma SYNER z Liberce, proslulá korupcí a podvody (Karlovarská losovačka). Představenstvo TSJ v čele s Romanem Kalousem vymyslelo kritérium, které všechny místní vyloučilo. Proč z Liberce, když by to zvládly i místní firmy? Tchánem tehdejšího starosty Adama Kalouse (ANO 2011) je totiž Josef Jindra, někdejší manažer a milenec Kateřiny Neumanové, který s firmou SYNER velmi dobře „spolupracoval“ při mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, které bylo kvůli megadluhu novináři přejmenováno na mistrovství světa v tunelování veřejných prostředků. Právě tato firma SYNER se objevila v Jeseníku při budování wellness centra!
Náhoda? Starosta Jesenika Adam Kalous (ANO 2011) + jeho manželka Markéta Kalousová, rozená Jindrová + její otec Josef Jindra, tedy tchán starosty Kalouse. Josef Jindra také tuneloval českou armádu. Tisk v roce 2010 zveřejnil telefonáty, jak si náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL), pocházející ze Šumperka, domlouvá s Josefem Jindrou provizi (úplatek) za stamilionovou zakázku na nákup minometů. Z ministerstva byl Kopřiva okamžitě vyhozen, ale Jindra a Kopřiva nebyli odsouzeni. Zlodějka Neumannová, která zadlužila liberecký šampionát 224 miliony korun, dodnes parazituje jako referentka na ministerstvu obrany. Do resortu obrany ji přivedl dlouholetý náměstek Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL), který pro ni našel místo své poradkyně pro armádní sport.
Wellness na jesenickém koupališti stálo včetně rekonstrukce kotelny (2 mil. Kč) neuvěřitelných 31,8 mil. Kč! V rozpočtu celé akce se můžeme například setkat se zásobníkem papírových ručníků za 18 000 Kč nebo držákem na WC štětku za 1000 Kč. Za cenu vstupného na hodinu ve výši 120 Kč je návratnost této investice nulová a tyto peníze už TSJ, potažmo město Jeseník nikdy neuvidí. Jen máme v okrese o jedno nepotřebné a předražené wellness více a někdo je bohatší o provize. (KALOUS, JINDRA A SYNER).
Shrnutí
Předražené investice, spekulativní investice, manipulace se zakázkami, opouštěná původního účelu založení společnosti, neprůhledné hospodaření. Všechny výše uvedené skutečnosti nasvědčují tomu, že TSJ jsou pod vedením Romana Kalouse (ANO 2011) plíživě a řízeně likvidovány. Důvodem, který se jednoznačně nabízí, je následná privatizace společnosti. Do čí rukou nevíme, ale pokud jesenické Hnutí ANO2011, potažmo Roman Kalous uspějí v nadcházejících komunálních volbách a on a jeho pohůnci dostanou volnou ruku v pokračování nastoupeného trendu likvidace ještě před třemi roky prosperující společnosti, jistě se to dozvíme.
/Zveřejněno v Jesenickém týdeníku č.37 dne...
Reagovat
Datum: 29.1.2019 19:31
Titulek: Re: Proč chtějí zlikvidovat Technické služby Jeseník?
Autor: !
28
Reagovat
Datum: 31.1.2019 11:46
Titulek: Re: Proč chtějí zlikvidovat Technické služby Jeseník?
Autor: Mat
73
Tady jsi v Šumperku, tak sem nepleť Jeseník blbe.
Reagovat
Datum: 31.1.2019 12:59
Titulek: Re: Proč chtějí zlikvidovat Technické služby Jeseník?
Autor: Pavel
65
Vy umíte jenom urazit nebo máte něco k článku. Sice je to sousední Jeseník, ale ANO tady máme v Šumperku také a Okleštěk nám vládne nejen jako hejtman, ale zasahoval i do voleb v Šumperku. Jenže mnoho šumperáků je stejně jednoduchých jako v celé ČR a jdou volit ANO, tuto sektu jednoho trestně stíhaného dotačního podvodníka, místo aby ji poslali na smetiště dějin.
Reagovat
Datum: 31.1.2019 14:21
Titulek: Re: Proč chtějí zlikvidovat Technické služby Jeseník?
Autor: Jenda Benda
77
No ono jinde to taky není žádná sláva. Kmotr sem, kmotr tam, kmotr kam se podívám.
Reagovat
Datum: 14.2.2019 18:16
Titulek: Josef Jindra a Kalousové řádili v Technických službách
Autor: Hnutí tuneláře Babiše
39
JOSEF JINDRA MARKÉTA KALOUSOVÁ: Alodium holding
https://rejstrik.penize.cz/28942248-alodium-holding-se

Jinak příjmení Kalous a Kalousek jsou odvozeniny z ukrajinského židovského Kallus.
Reagovat
Datum: 2.2.2019 20:14
Titulek: Šumperská zeleň v havarijním stavu
Autor: Mährish-Schönberg
47
Rodina Navrátilových (TOP09) tak "pečuje" celých dvacet let o městskou zeleň v Šumperku, že je cituji: ZELEŇ V HAVARIJNÍM STAVU, proto je nutno ji kácet. Když kácet, tak kácet, v tom případě by měli Navrátilovci navrátit lukrativní prachy městu.
Skutečně zakázky jim dosáhly půlmiliardy? já jsem šokován.

"4. ledna 2019 MÚ Šumperk: Topolová alej u hřbitova – upozornění Během měsíců ledna a února proběhne okolo zdí šumperského hřbitova kácení topolové aleje. Důvodem kácení je havarijní stav stromů, jenž byl posouzen specializovaným arboristou. Za topolovou alej budou vysázeny nové stromy. Upozorňujeme tímto občany, aby dbali v místě kácení zvýšené opatrnosti. Děkujeme za pochopení." Autor: MÚ ŠumperkReagovat
Datum: 2.2.2019 20:45
Titulek: Tak chamtivci Brožovci,Navrátilovci a Mikisková vyrubali
Autor: Odzelenění Šumperka
67
všechny nádherné okrašlovací aleje v Šumperku. Lipové aleje na Lidické ulici, ulici 17. listopadu, Jesenické ulici a ulici M. R. Štefánika a topolové aleje Šmeralova (u obchodní akademie) a v lednu 2019 i u hřbitova. Na ulici 17. listopadu nahrazeny zakrslíky, malokorunnými kultivary, které byly Brožem zakoupeny v Německu (!), není uchován historický genofond místních dřevin. Vyrubali historické parky u Barborky (z 19. století) i Smetanovy sady (z 16. století, z roku 1569, až do roku 1946 nesl park název „Panská zahrada").

Jedna vzrostlá lípa zachytí ročně tunu prachu a vyprodukuje kyslík pro 10 lidí na celý rok, v létě stíní a ochazuje město.

Já bych to nazval i úmyslnou devastací české, zde sudetské, krajiny a životního prostředí.

Reagovat
Datum: 2.2.2019 20:53
Titulek: Podvod a lež radnice před kácením lip na ulici 17. listopadu
Autor: Odzelenění Šumperka
62
V souvislosti s návrhem na vyhlášení chráněného lipového stromořadí na ulici 17. listopadu poslal Ing. Aleš David dne 28.1.2011 v 9.58 tento návrh na emailové adresy pěti úředníkům MěÚ Šumperk, včetně tajemníka PaedDr. Petra Holuba, a také starostovi Zdeňku Brožovi. Všichni svorně zalhali, že prý žádný email neobdrželi. Jenže internet funguje tak, že pokud email nelze doručit, např. z technických důvodů, vrací se email automaticky zpět odesílateli s doprovodným upozorněním, že nebyl doručen.

4.2.2011 Termín zahájení obnovy stromořadí neohrozí odpůrce Aleš David ze Šumperku. Ten sice médiím zaslal návrh prohlášení původní aleje za památnou, tu ale radnice vůbec neobdržela.
„V poště se nic takového neobjevilo a pan David s námi ani nejednal. Radnice má všechna povolení k obnově aleje v souladu s legislativou,“ sdělil Petr Holub.
http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/staletym-lipam-v-ulici--listopadu-jiz-zbyvaji-jen-.html

Datum: 5.2.2011 00:35
Titulek: napište úředníkům!
Autor: aleš david
návrh na vyhlášení chráněného lipového stromořadí na ul.17. listopadu jsem 28.1.2011 v 9.58 poslal úředníkům mú šumperk na tyto adresy: posta@musumperk.cz,
olga.breitzetelova@musumperk.cz,
iva.novakova@musumperk.cz,
petr.bozovsky@musumperk.cz,
petr.holub@musumperk.cz,
stanislav.ficnar@musumperk.cz,
zdenek.broz@musumperk.cz
ti to ale v článku "Staletým lípám v ulici 17. listopadu již zbývají jen dny" na - www.sumpersky.denik.cz popírají (holub). dopouštějí se tak opět oficiálně klamání veřejnosti a popírají právo veřejnosti na pravdivé informace. :-)
dosud neodpověděli ani na petici.
místo aby stromy ošetřovali, lípy chtějí pokácet již 12.02.2011, přestože k tomu nemají žádný zjevný důvod ani pravdivé argumenty.
napište jim také! ikdyž vám asi neodpoví! :-)
http://sumpersky.rej.cz/clanky/stoleta-alej-padne-k-zemi/
Reagovat
Datum: 5.2.2019 13:24
Titulek: To jsou zase stesky anonymů...
Autor: Pavel Adámek
56
Anonymové z paneláků jaksi netuší, že tráva si roste sama jak chce a žádná vyhláška na ni neplatí. Netuší co sekačky sežerou benzínu a taky občas řvou, že se stromy prořezávají a jindy, že ty co nedovolili prořezat rostou až se začnou lámat. Měla by vás ta příroda profackat. Ještě budete na Navrátilovou vzpomínat.
Reagovat
Datum: 15.2.2019 02:50
Titulek: Barbarství!!!
Autor: Občané, probuďte se!!!
43
Během měsíců ledna a února 2019 proběhne okolo zdí šumperského hřbitova kácení topolové aleje. Důvodem kácení je havarijní stav stromů.

r. 2010 - starosta Brož (nezávislý za KDUČSL, Nezávislá volba) mával s odborným znaleckým posudkem Ing. Petra Kubeši, že lípy na ulici 17. listopadu jsou v tak špatném stavu, že se musí všechny skácet. Zároveň byl Ing. Petr Kubeša i autorem projektu nové výsadby „Revitalizace zeleně“ tamtéž (nová výsadba nízkorostoucích kultivarů s kuželovitou korunou). Tak Kubeša svým posudkem pěkně podpořil sám sebe, svůj vlastní projekt.

r. 2015 - vykácení Smetanových sadů v Šumperku s dendrologickou sbírkou, autor odborného dendrologického posudku Ing. Petr Kubeša

r. 2016 - Buk v parku pod hradbami se musel skácet Červenolistý buk rostoucí v parku pod hradbami při ulicích Slovanské a Okružní, jenž byl nominován na významný strom města Šumperka, se musel minulý týden skácet. Vzhledem k narušené stabilitě totiž ohrožoval okolí. Již loni se zde u sousedního buku ulomila silná kosterní větev. Podniky města Šumperka, které se o zeleň starají, proto nechaly zpracovat posouzení stavu stromů v parku pod hradbami odborným arboristou. Součástí posudku je i návrh pěstebních zásahů. „Buk červenolistý, Fagus sylvatica „Atropunicea“, byl napaden kořenovým dřevomorem a jeho stabilita byla silně narušena, takže by mohlo kdykoliv dojít k jeho pádu. Vzhledem k tomu, že rostl vedle chodníku, hrozilo riziko možnosti zranění, takže jsme museli strom bezodkladně skácet,“ vysvětlil Patrik T. Pavlíček, ředitel PMŠ, které mají veřejnou zeleň na starosti. Vzápětí dodal, že i mnohé další zde rostoucí stromy jsou v natolik špatném zdravotním stavu, že se budou muset postupně skácet a nahradí je nová výsadba. „Výsadba stromů bude provedena v souladu s projektovou dokumentací, kterou zhotovil Petr Kubeša,“ podotkl Pavlíček.
Reagovat
Datum: 15.2.2019 03:48
Titulek: 30.1.2019 Šumperská radnice: lukrativní zakázka na 6 let
Autor: Kritizované výběrové řízení
43
Ostravská firma VYKRUT zahradní služby a.s., Pavlovova 3048/40, Ostrava bude jezdit do Šumperka sekat trávu!!!!!!!!!!!!!
Chááááááá. :-)))))))))))))))
Firma z Ostravy bude v Šumperku příštích 6 let udržovat zeleň, za nejnižší nabídkovou cenu 44 milionů 739 tisíc 955 korun bez DPH. Vysoutěžená cena je tak přesně poloviční oproti původně radnicí předpokládané ceně zakázky 89 milionů 559 tisíc 238 korun bez DPH.
Tak to bude určitě zase kvalitka, ještě horší než multimilionářská rodina Navrátilových, co si stěžovala na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Občané si sami letos ověří, jestli jde o kvalitního dodavatele služeb, nebo se Šumperk změní V DŽUNGLI, případně PASEKU. Městská firma Podniky města Šumperka ze záhadného důvodu odmítá najmout šumperské lidi jako své zaměstnance na údržbu zeleně, což by vyšlo nejlevněji, ani si nenechá poradit od zkušených zahrádkářů a pamětníků.

Šumperské výběrové řízení důvěryhodně nevypadá, ani "péče" LIDOVCŮ starosta Tomáš Spurný KDU-ČSL, nyní vystupujích pod uměleckým krycím jménem PRO ŠUMPERK, aby oblbnuli lidi.

ZAKÁZKA ÚDRŽBA PLOCH A PRVKŮ VEŘEJNÉ ZELENĚ NA ÚZEMÍ MĚSTA ŠUMPERKA
Oznámení o výsledku zadávacího řízení
https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/Form03/Display/104521
Oznámení o zahájení zadávacího řízení
https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/Form02/Display/82111

Reagovat
Datum: 15.2.2019 03:49
Titulek: celý nadpis zní
Autor: Kritizované výběrové řízení
36
Šumperská radnice: lukrativní zakázka na 6 let zadána
Reagovat
Datum: 15.2.2019 08:59
Titulek: Re: 30.1.2019 Šumperská radnice: lukrativní zakázka na 6
Autor: aNONYM
43
To jste objevil Ameriku, není to zdaleka první firma z Ostravy nebo Prahy, co v Šumperku pracuje. Firma poskytne techniku a know-how a najme si zdejší lidi. Určitě sem nebudou denně jezdil pendolinem zahradníci z Ostravy ;-)
Reagovat
Datum: 15.2.2019 19:31
Titulek: Ukrajinci.... Re: 30.1.2019 Šumperská radnice:
Autor: Anton Špelec
38
nou-hau na sekání trávy jo?
Reagovat
Datum: 16.2.2019 07:32
Titulek: Re: Ukrajinci.... Re: 30.1.2019 Šumperská radnice:
Autor: aNONYM
49
Zahradní služby jsou jen sekání trávy?
Reagovat
Datum: 16.2.2019 11:11
Titulek: Ukrajinec se strunovkou Re: Ukrajinci.... Re:
Autor: Anton Špelec
41
A co dalšího se v Šumperku dělo v rámci "několikaleté zelinářské péče" a nou-hau zahradnických služeb?
Reagovat
Datum: 17.2.2019 12:13
Titulek: Re: Ukrajinec se strunovkou Re: Ukrajinci....
Autor: aNONYM
45
Nic se nesázelo, neupravovalo?
Reagovat
Datum: 17.2.2019 22:00
Titulek: Re: Ukrajinec se strunovkou Re:
Autor: Anton Špelec
40
Sázení či tzv. "sadové úpravy" jsou ale jiné zakázky ad hoc (a výběrová řízení?)
Reagovat
Datum: 15.2.2019 16:19
Titulek: Re: 30.1.2019 Šumperská radnice: lukrativní zakázka na 6
Autor: X
40
Koho myslíš že si na tu práci najmou? Hi Hi No přece toho kdo to nevyhrál a ještě jim zbude.
Reagovat
Datum: 16.2.2019 21:03
Titulek: Bez titulku
Autor: jan
35
Bezdomovci jsou na Tu práci jak dělaní a ještě vysomrují nějaké drobné na Finskou vodku!
Reagovat

NA PLES ZADARMO

Plesová sezóna je v plném proudu a všechny sály se plní nedočkavými tanečníky. Rej.cz nabízí možnost vyhrát dvě vstupenky pro dva výherce na Maškarní ples pro dospělé  do Kulturního domu v Bludově v pátek 25. ledna.  

Soutěžní otázka

Jaký je správný název bludovské rozhledny?

a) Brusinka
b) Vyhlídka Brusná
c) Na Brusné

Odpovědi posílejte do úterý 21. ledna jako e-mail na info@rej.cz ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA. O výhře budou dva vylosovaní výherci informováni e-malem.