KULTURA

O lásce a milování, aneb Erotika v muzejních sbírkách

1. září 2009, 10:15, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku nachystalo na podzim do Galerie Šumperska výstavu s netradičním námětem – Erotika v muzejních sbírkách. Jedná se volné pokračování cyklu Ars longa, vita brevis a na rozdíl od brněnského projektu 100 000 let sexu chceme ukázat nejen sexuální výjevy a symboly, ale také milostné náměty v umění a vše, co s erotikou, láskou a touhou souvisí.

Výstava představí v první části pravěké umění – paleolitické i neolitické venuše, ithyfalické plastiky, různé symbolické závěsky či amulety, zajímavá bude kolekce antických předmětů, zejména erotické výjevy na keramice, která se nazývá terra sigillata. Nosným tématem středověku bude zobrazení Adama a Evy, zejména na středověkých kachlích. Unikátním exponátem bude i Šostýnská venuše z poloviny 14. století, která představuje jedno z nejstarších vypodobnění nahého ženského těla v drobné plastice evropského středověku. Další historická období představí milostné výjevy v malířství i plastice. Chybět nebude ani historické prádlo. Současnost budou reprezentovat díla umělců majících úzký vztah k regionu s lehce erotickou tematikou, které slíbili zapůjčit např. Lea Vivot, Ant. Suchan, Věra Kovářová, M. Prokůpková, atd.

Protože díla s erotickým nábojem nejsou v depozitářích šumperského muzea příliš početná, budou vystaveny i sbírky zapůjčené z jiných muzeí a institucí, jako např. z Národního muzea v Praze, Moravského zemského muzea v Brně, Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Vlastivědného muzea v Jeseníku, Regionálního muzea v Kopřivnici, Národního památkového ústavu v Olomouci, Muzea umění v Olomouci, Hornonitrianského muzea v Prievidze, Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, atd.

Výstava bude zahájena vernisáží 10. září 2009 v 18 hod. a bude trvat do konce ledna 2010. Pro skupiny o více jak 10 lidech nabízí muzeum v Šumperku komentované prohlídky, které bude nutné objednat nejméně den předem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).