KULTURA

O lásce a milování, aneb Erotika v muzejních sbírkách

1. září 2009, 10:15, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku nachystalo na podzim do Galerie Šumperska výstavu s netradičním námětem – Erotika v muzejních sbírkách. Jedná se volné pokračování cyklu Ars longa, vita brevis a na rozdíl od brněnského projektu 100 000 let sexu chceme ukázat nejen sexuální výjevy a symboly, ale také milostné náměty v umění a vše, co s erotikou, láskou a touhou souvisí.

Výstava představí v první části pravěké umění – paleolitické i neolitické venuše, ithyfalické plastiky, různé symbolické závěsky či amulety, zajímavá bude kolekce antických předmětů, zejména erotické výjevy na keramice, která se nazývá terra sigillata. Nosným tématem středověku bude zobrazení Adama a Evy, zejména na středověkých kachlích. Unikátním exponátem bude i Šostýnská venuše z poloviny 14. století, která představuje jedno z nejstarších vypodobnění nahého ženského těla v drobné plastice evropského středověku. Další historická období představí milostné výjevy v malířství i plastice. Chybět nebude ani historické prádlo. Současnost budou reprezentovat díla umělců majících úzký vztah k regionu s lehce erotickou tematikou, které slíbili zapůjčit např. Lea Vivot, Ant. Suchan, Věra Kovářová, M. Prokůpková, atd.

Protože díla s erotickým nábojem nejsou v depozitářích šumperského muzea příliš početná, budou vystaveny i sbírky zapůjčené z jiných muzeí a institucí, jako např. z Národního muzea v Praze, Moravského zemského muzea v Brně, Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Vlastivědného muzea v Jeseníku, Regionálního muzea v Kopřivnici, Národního památkového ústavu v Olomouci, Muzea umění v Olomouci, Hornonitrianského muzea v Prievidze, Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, atd.

Výstava bude zahájena vernisáží 10. září 2009 v 18 hod. a bude trvat do konce ledna 2010. Pro skupiny o více jak 10 lidech nabízí muzeum v Šumperku komentované prohlídky, které bude nutné objednat nejméně den předem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.