ZPRÁVY

O jesenickou značku je rekordní zájem

18. června 2014, 15:45, téma JESENÍKY, BH
O jesenickou značku je rekordní zájem Hanušovice - Rekordní počet zájemců zažádalo v letošní první výzvě o udělení značky JESENÍKY originální produktŸ. Certifikační komise, která zasedla ve středu 11. června v Hanušovicích, posuzovala celkem 14 jedinečných výrobků. Mezi nimi se objevily dřevěné hračky, repliky historického skla, živá voda, výtvarně zpracované textilní a papírové výrobky s motivy Rychlebské zvířeny a mnoho dalších.

 „Musím říct, že v rámci systému regionálních značek jsou Jeseníky unikátní množstvím zajímavých výrobků a šikovných lidí,“ pochvalovala si během jednání certifikační komise Kateřina Čadilová z Asociace regionálních značek České republiky.

Díky rozšíření území na oblast Nízkého Jeseníku mají možnost získat značku i výrobci ze vzdálenějších oblastí hor pod Praděděm. Značku tam ponese například Bílčický zdobený koláč zdobený mákem, povidly, tvarohem, ořechy či hruškami. Celou sérii včelích produktů označí jesenickým zvonkem manželé Milerski. Kromě květového medu vyrábějí vynikající medovinu, medová mýdla a také svíčky z včelího vosku. Další nově certifikované výrobky z včelího vosku a med certifikovala Martina Čaputová. Výjimečnost její produkce tkví v chovu v naprosto čistém prostředí Nízkého Jeseníku. Do třetice se o značku ucházel med Vladislava Utíkala z Bruntálu, který rovněž vyrábí další produkty z včelího vosku a připravuje propolis.

Značka se nyní objeví i na tradičním kváskovém chlebu z produkce Rýmařovské pekárny. Pod názvem Živá voda – Schaumanovka se skrývá minerální pramenitá voda s vyváženým obsahem všech minerálů z hloubky 42 m. Voda má pH stejné jako lidská krev, je tedy slabě zásaditá, a proto je označována za živou vodu.

Tradiční řemesla a předměty představují vlněné výrobky z Dvorců Spolku paní a dívek a umělecké ručně kované předměty Richarda Červinky z Valšova u Bruntálu. Do rodiny značky JESENÍKY originální produktŸ přibyly Pišlické dřevěné hračky, sýry Dita, uzené maso z Leštiny či domácí obuv z ovčí vlny. Katalog veškerých originálních jesenických výrobků se nachází na regionalni-znacky.cz/jeseniky. Certifikáty obdrží výrobci na jarmarku regionální značky v Branné 5. července.

Celkem nyní po devátém kole certifikace nese značku fialového jesenického zvonku 62 výrobků nebo skupiny produktů, 18 stravovacích a ubytovacích služeb a 7 zážitků.


Foto: BH

Pišlické dřevěné hračky mají originální design, jsou ergonomické a výborně padnou do dětské ruky. Při jejich výrobě se nepoužívá lepidlo ani žádné jiné chemické látky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).