ZPRÁVY

Nový sborník spojuje historii s přítomností

13. září 2012, 08:00, redakce
Nový sborník spojuje historii s přítomností Region – Konopí seté se skví na obálce nového sborníku Severní Morava. Právě tato rostlina je v současné době předmětem aktuální diskuse odborné i laické veřejnosti, vedené kolem návrhu připravovaných změn zákonů o konopí, které by měly vést k jeho legalizaci.

Na Šumpersku se výzkumem konopí zabýval Jan Kabelík, vynikající lékař a vědec, který žil a pracoval ve Velkých Losinách. V letech 1946 až 1955 zde vedl Výzkumný ústav léčivých rostlin jako tohoto druhu v Československu a zřejmě i v Evropě. Kabelík již před 50 lety upozorňoval na to, že základem zdraví je správná výživa. Poukazoval také na účinky rychle působivých syntetických léků, které mají řadu vedlejších účinků na lidský organismus. V článku Magdy Zmrhalové K odkazu profesora Jana Kabelíka aneb Nejen o konopí se unikátním způsobem prolíná historie s nejaktuálnějšími otázkami.

Magda Zmrhalová je také autorkou článku o problematice vysazení kamzíka horského, nepůvodního obyvatele našich Jeseníků, ke kterému došlo před 100 lety. Tento živočich mohl být na konci 20. století z našich hor definitivně „odstraněn“. Popisuje to článek 100 let od vysazení kamzíků do Hrubého Jeseníku.

Článek Mileny Filipové Osudy České čtvrti v Šumperku ve 20. století je určen především pamětníkům, kteří si rádi zavzpomínají, jak Česká čtvrť vznikala, ale poslouží i žákům a studentům středních škol. Pohnuté osudy dvou osobností, vojáků a vlastenců – plukovníka Františka Krátkého a majora Jaroslava Evalda – zajímavě líčí Petr Možný.

Sborník nabízejí muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, zámeu v Úsově a knihkupectví DUHA v Opavské ulici v Šumperku za symbolických 50 Kč.

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert legendárního folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká je původní profese písničkáře Vladimíra Merty?

A) strojvedoucí
B) architekt
C) pedagog

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na ŠUMPERSKÝ PLES, který se uskutečnil 9. února v DK Šumperk, vyhrál Václav Nováček z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhru jsme výherci předali před konáním Šumperského plesu.