ZPRÁVY

Nový sborník spojuje historii s přítomností

13. září 2012, 08:00, redakce
Nový sborník spojuje historii s přítomností Region – Konopí seté se skví na obálce nového sborníku Severní Morava. Právě tato rostlina je v současné době předmětem aktuální diskuse odborné i laické veřejnosti, vedené kolem návrhu připravovaných změn zákonů o konopí, které by měly vést k jeho legalizaci.

Na Šumpersku se výzkumem konopí zabýval Jan Kabelík, vynikající lékař a vědec, který žil a pracoval ve Velkých Losinách. V letech 1946 až 1955 zde vedl Výzkumný ústav léčivých rostlin jako tohoto druhu v Československu a zřejmě i v Evropě. Kabelík již před 50 lety upozorňoval na to, že základem zdraví je správná výživa. Poukazoval také na účinky rychle působivých syntetických léků, které mají řadu vedlejších účinků na lidský organismus. V článku Magdy Zmrhalové K odkazu profesora Jana Kabelíka aneb Nejen o konopí se unikátním způsobem prolíná historie s nejaktuálnějšími otázkami.

Magda Zmrhalová je také autorkou článku o problematice vysazení kamzíka horského, nepůvodního obyvatele našich Jeseníků, ke kterému došlo před 100 lety. Tento živočich mohl být na konci 20. století z našich hor definitivně „odstraněn“. Popisuje to článek 100 let od vysazení kamzíků do Hrubého Jeseníku.

Článek Mileny Filipové Osudy České čtvrti v Šumperku ve 20. století je určen především pamětníkům, kteří si rádi zavzpomínají, jak Česká čtvrť vznikala, ale poslouží i žákům a studentům středních škol. Pohnuté osudy dvou osobností, vojáků a vlastenců – plukovníka Františka Krátkého a majora Jaroslava Evalda – zajímavě líčí Petr Možný.

Sborník nabízejí muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, zámeu v Úsově a knihkupectví DUHA v Opavské ulici v Šumperku za symbolických 50 Kč.





Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.