ZPRAVODAJSTVÍ

Nový rok začal zdražováním. V okrese si lidé opět připlatí i za vodu

8. ledna 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Zvýšení cen v roce 2019 už oznámila většina dodavatelů elektřiny a plynu. V našem okrese k tomu lidé musí přičíst ještě vyšší cenu za vodu. Vodné a stočné roste každý rok, letos to bude o tři a půl procenta.

 Za kubík vody tak lidé zaplatí o tři koruny více než vloni. Podle Vodohospodářských zařízení (VHZ) Šumperk, kterým síť vodovodů a kanalizací patří, jde o velmi citlivou úpravu ceny. „Cena vodného a stočného na úrovni 91,67 Kč/m3 zůstane stejně jako v minulých letech hluboko pod hranicí sociálně únosné ceny vodného a stočného v Olomouckém kraji,“ tvrdí předseda představenstva VHZ Petr Suchomel.

VHZ se zavázala, že vodné a stočné bude zdražovat každý rok. Chce tak získat peníze na budoucí opravy a modernizace vodohospodářské sítě. Jen letos do ní plánuje investovat více než 100 miliónů korun.

Kromě růstu ceny za vodu se musí domácnosti připravit i na další „jobovky“. Od ledna zvedne většina společností cenu za plyn a elektřinu, nepolepší si ani domácnosti, které topí dřevem. Smrkové suroviny je sice na trhu přebytek, cena nejžádanějšího tvrdého dříví ale klesat nebude.
„Kácíme většinou jen poškozené listnáče, zdravé dřevo se netěží, protože je ho nedostatek,“ vysvětluje důvod zdražení Karel Tománek, prodejce palivového dřeva z Mohelnicka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.1.2019 09:01
Titulek: Žijeme stále lépe a radostněji!!!
Autor: Kája
22
Bez komentáře.
Reagovat
Datum: 9.1.2019 21:44
Titulek: novoroční zamyšlení
Autor: Jan
22
Když se ohlédnu za sebe a těch 30 let. kdy naši českou zem rozkrádaly střídavě strany ODS ČSSD KDÚ-ČSL TOP-09 a BABIŠOVINA, musím si položit otázku. To je český národ tak zdegenerovaný a má demenci? Všichni, kdo těmto stranám dávají svůj hlas, patří na psychiatrii, protože vědomě schvalovali vlastní okrádání a ještě těm zlodějům fandili a fandí. Kolik máte starobní důchody za celoživotní práci? Kdo má těch 100 000 Kč a třeba Špidla ČSSD z Bruselu 90 000 Kč? Tak Vy, úderníci od soustruhů a pluhů, opravdu si nezasloužíte nic jiného než ten žebrácký důchod a to dennodenní okrádání ,zvyšování ceny elektřiny, plynu, všeho. Co takhle Bakala OKD nebo MUS či Kalouskovy padáky, Topolánkovy pandury a další zlodějny, kdy se " ztratily " BILIONY. Kde jsou BILIONY, p. Klaus ? Pro informaci, to je pán, který dal milost z vězení kapitalistům s miliardovou škodou. Víte, oč tu vlastně běží ? PRÁVĚ O VYŠETŘOVÁNÍ ZLODĚJEN TĚCHTO PÁNŮ Z TĚCHTO STRAN ,A víte proč to u nás stojí za kulové ? To český národ si sám pod sebou řeže dobře 30 let větev, protože volí pořád stejné korupčníky a zloděje . Na naši půdě s dobrou bonitou staví cizí firmy sklady a montovny, kde pracovití čecháčkové za pár korun makají. Jak to, že nemáme za práci stejný plat jako Němci ? Jak to ,že Islamisté mají dávky 24 000 kč a naši starobní důchodci za celoživotní práci 7000 kč.
Reagovat
Datum: 10.1.2019 06:34
Titulek: Re: novoroční zamyšlení
Autor: Vlado
25
Co to může být za exota ten Jan? Takovýho blba bych rád potkal, abych se přesvědčil zda je opravdu tak blbej nebo jestli to hraje.
Reagovat
Datum: 10.1.2019 09:01
Titulek: Re: novoroční zamyšlení
Autor: Jenda Benda
17
No hlavně, že vy o sobě nepochybujete.
Reagovat
Datum: 10.1.2019 10:52
Titulek: Re: novoroční zamyšlení
Autor: Pavel
19
A koho volíte vy? Když i v tom příspěvku plácáte páté přes deváté. Topolánek žádné pandury neobjednal, byla to poslední den ve funkci Paroubkova vláda ČSSD. Všichni tehdy říkali, ať nic neuzavírají protože bylo několik měsíců po volbách, ale oni ne poslední den objednali 199 ks. Topolánkův Dalí si chtěl namastit kapsu při jednání o snížení a byl za to odsouzen. Přehaný počet nikdo neřešil a hlavně neřešil nikdo nevhodně uzavřené smlouvy,které se nedaly vypovědět.
Takže koho chcete volit Okamuru, který tuneloval vlastní stranu, který má plnou hubu demokracie a odvolání politiků, ale když si někdo dovolí kritizovat jeho, tam jim nedemokraticky zruší základní organizaci. Jako za komunistů dovolí kritizovat jiné,ale ssssssssssssssám je bez chyby.
Nějak vám tam chybí Zeman, který prodal Bakalovy OKD? Tak kdo je svatý?
Reagovat
Datum: 11.1.2019 10:39
Titulek: Re: novoroční zamyšlení
Autor: OKD
12
Prodej OKD nakonec začala připravovat až vláda Vladimíra Špidly, kde byl ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD. Tento kabinet, jak je známo, jednal o prodeji exkluzivně s Karbon Investem a prodal mu svůj podíl za 4 miliardy korun.
Cena za koupi společnosti Karbon Invest (KI), která zprivatizovala těžební firmu OKD, se při vyjednáváních v roce 2004 pohybovala kolem 250 milionů dolarů. Tehdy to bylo v přepočtu 6,4 miliardy korun. Částka však nebyla konečná, snížila se například o dluhy Karbon Investu.

Bakala tedy přistoupil k dluhům a ještě přeplatil 2 miliardy.

Koupil část podílů Viktora Koláčka a Petra Otavy, kteří Karbon Invest ovládali a tento získaly od socialistické vlády.

15. září 2004 schválila vláda Stanislava Grosse prodej 45,88 % akcií OKD vlastněných Fondem národního majetku,[12]. Následující den uzavřel Karbon Invest s FNM smlouvu na koupi akcií za 4,1 mld. Kč,[13] takže poté vlastnil 95,89% akcií OKD.

Tak nevím co má Bakala společného se státem, když OKD kupoval od soukromé firmy.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.