KULTURA

Novinku od Svěráků promítne Oko i pro nevidomé a neslyšící

9. srpna 2017, 08:00, Roman Tyčka
Novinku od Svěráků promítne Oko i pro nevidomé a neslyšící Šumperk - Filmová událost roku klepe na dveře. Už příští týden ve čtvrtek 17. srpna uvedou kina po celé republice premiérovou projekci nového snímku Zdeňka a Jana Svěrákových s názvem Po strništi bos. Poprvé si mohou vychutnat premiéru filmu také neslyšící i nevidomí diváci.

 Kino Oko promítlo neslyšícím a nevidomým divákům poprvé film letos v dubnu. „Jednalo se o poslední pátý díl Básníků, tedy o rok starý titul. Film Po strništi bos tak bude prvním v historii šumperského kina, který si mohou vychutnat hendikepovaní diváci přímo v den premiéry,“ uvedl ředitel Oka Kamil Navrátil.
„Díky veřejné sbírce je film vybaven skrytými titulky pro sluchově postižené diváky a audio popisnou stopou pro zrakově postižené diváky,“ vysvětlil Navrátil.
Skryté titulky a audio popisnou stopu mohou zájemci poslouchat a vidět na speciálních zařízeních, kterými jsou vybavena zatím pouze některá kina, mezi něž se ovšem řadí i to šumperské. „Nevidomým a slabozrakým návštěvníkům nabídneme sluchátka, ve kterých uslyší popisnou audiostopu, která pomáhá k orientaci v ději. Kromě toho uslyší nevidomí dialogy z plátna. Pro neslyšící potom máme speciální titulkovací zařízení a titulkovací brýle,“ popisuje technické řešení unikátní projekce šéf kina.
Kamil Navrátil věří, že nový film Zdeňka a Jana Svěrákových je první vlaštovkou a že další filmy pro hendikepované diváky již budou vznikat i bez veřejných sbírek. Autor projektu Kino Petr Vítek k tomu přidává přání, aby v budoucnu bylo vybaveno na podobné projekce pro hendikepované diváky každý kinosál v Česku.
Komediální drama Po strništi bos bude promítat šumperské kino od 17. do 30. srpna. V hlavních rolích se představí Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková a Alois Grec. Vstupné je 130 korun.


Foto: archiv

Premiérovou projekci filmu Po strništi bos mohou zhlédnout v šumperském kině také hendikepovaní diváci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.