KULTURA

Novinku od Svěráků promítne Oko i pro nevidomé a neslyšící

9. srpna 2017, 08:00, Roman Tyčka
Novinku od Svěráků promítne Oko i pro nevidomé a neslyšící Šumperk - Filmová událost roku klepe na dveře. Už příští týden ve čtvrtek 17. srpna uvedou kina po celé republice premiérovou projekci nového snímku Zdeňka a Jana Svěrákových s názvem Po strništi bos. Poprvé si mohou vychutnat premiéru filmu také neslyšící i nevidomí diváci.

 Kino Oko promítlo neslyšícím a nevidomým divákům poprvé film letos v dubnu. „Jednalo se o poslední pátý díl Básníků, tedy o rok starý titul. Film Po strništi bos tak bude prvním v historii šumperského kina, který si mohou vychutnat hendikepovaní diváci přímo v den premiéry,“ uvedl ředitel Oka Kamil Navrátil.
„Díky veřejné sbírce je film vybaven skrytými titulky pro sluchově postižené diváky a audio popisnou stopou pro zrakově postižené diváky,“ vysvětlil Navrátil.
Skryté titulky a audio popisnou stopu mohou zájemci poslouchat a vidět na speciálních zařízeních, kterými jsou vybavena zatím pouze některá kina, mezi něž se ovšem řadí i to šumperské. „Nevidomým a slabozrakým návštěvníkům nabídneme sluchátka, ve kterých uslyší popisnou audiostopu, která pomáhá k orientaci v ději. Kromě toho uslyší nevidomí dialogy z plátna. Pro neslyšící potom máme speciální titulkovací zařízení a titulkovací brýle,“ popisuje technické řešení unikátní projekce šéf kina.
Kamil Navrátil věří, že nový film Zdeňka a Jana Svěrákových je první vlaštovkou a že další filmy pro hendikepované diváky již budou vznikat i bez veřejných sbírek. Autor projektu Kino Petr Vítek k tomu přidává přání, aby v budoucnu bylo vybaveno na podobné projekce pro hendikepované diváky každý kinosál v Česku.
Komediální drama Po strništi bos bude promítat šumperské kino od 17. do 30. srpna. V hlavních rolích se představí Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková a Alois Grec. Vstupné je 130 korun.


Foto: archiv

Premiérovou projekci filmu Po strništi bos mohou zhlédnout v šumperském kině také hendikepovaní diváci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.