ZPRAVODAJSTVÍ

Noví vládci? Někde ano, jinde ne

16. října 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Na radnicích v šumperském okrese vznikají první obrysy nových koalicí. Zatím jde však spíše o neformální vyjednávání, i když třeba v Zábřeze je téměř hotovo. Diskuze pokračují v Mohelnici a hlavně v Šumperku, kde byla v průběhu minulého týdne značně nepřehledná situace a jednání uvízla na mrtvém bodě.

Volby v Zábřeze vyhrála KDU-ČSL v čele se současným starostou Františkem Johnem. John proto město povede dál, v sedmičlenné radě města zasedne pět lidovců a zbytek si rozdělí koaliční partneři. Těmi je Nezávislá volba a STAN. „Složení koalice zohledňuje výsledek voleb, důležitým kritériem je také zkušenost z dosavadní spolupráce a programová shoda. Vytvoříme tým, jenž bude efektivně pracovat pro Zábřeh a navážeme na dosavadní práci,“ dodal John.
V Mohelnici získala potřebnou většinu v zastupitelstvu jediná strana - Mohelnická demokracie Pavla Kuby. Přesto se pokusí vytvořit koalici s dalšími stranami. „Diskuze pokračuje. Chceme, aby se na řízení města podílelo vícero subjektů,“ dodal Kuba.
Nejasnosti v Šumperku
Asi nejzapeklitější je situace v Šumperku, kde se ještě nezačaly rýsovat ani obrysy budoucí koaliční sestavy. „Dosavadní jednání nechci komentovat. Mohu jen konstatovat, že pokračujeme v jednání s několika potenciálními partnery,“ uvedl Martin Hoždora z ANO, které ve městě získalo největší počet hlasů.
V Šumperku se do zastupitelstva dostalo devět stran a mnoho nových tváří. Řada bývalých zastupitelů naopak propadla. Mandát neobhájil například Zdeněk Muroň, místostarosta Jan Přichystal, Jiří Gonda a Petr Král. Voliči už do vedení města nepustili ani Luboše Cekra a po více než dvaceti letech končí také Alena Šmotková. Stopku dostali rovněž Jan Havlíček a Stanislav Vařeka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.10.2018 18:23
Titulek: Povolební strategie PRO-REGION
Autor: říjen 2018
26
PRO-REGION, 14. října 2018 - Na videu představujeme dvě možné varianty koaličního uspořádání v Šumperku od 1.11.2018. První varianta počítá s hnutím ANO ve vedení našeho města, pokud však ANO přistoupí na demokratické rozvržení sil na radnici. Druhá varianta je sestavena bez účasti vítězného hnutí ANO.
https://www.youtube.com/watch?v=StE-DVG-qOE&feature=share

"PRO-REGION nežádá posty. A chce pouze dotáhnout VHZ a moravskou vodu do moravských rukou. Uvědomujeme si, že jestli má někdo zvládnout zbavit nás francouzského SUEZu, pak jsou to lidé od nás, kteří mají zkušenosti i kvalifikované lidi. Do představenstva VHZ by nešel ani Blažek, ani Dvořáková. Máme kvalifikovanější osobnost - kandidovala za nás z "osmičky" a ve volbách dopadl jako 2. náhradník (Suchý Bronislav Ing. et Ing. Bc.). V RM by byl za PRO-REGION MUDr. Berka a zřejmě já (Dvořáková)."
Reagovat
Datum: 16.10.2018 21:19
Titulek: Re: Povolební strategie PRO-REGION
Autor: glosatorman
17
Milý PROregione, vem rozum do hrsti, měl jsi na kandidátce také některé podivné existence, třeba paní hloupou Halámkovou, která dokáže vytvářet jen problémy do budoucnosti.... a teď tady poukazuješ na kvalifikovaného Suchého Bronislava Ing. et Ing. a ještě k tomu Bc. opravdu vem rozum do hrsti, snůška titulů nic neznamená, Broněk je opravdu suchý a ještě neschopný organizátor, to bude opravdu terno...Suchomel trochu jinak
Reagovat
Datum: 17.10.2018 21:41
Titulek: Re: Povolební strategie PRO-REGION
Autor: MarieM
12
Tak kritizovat umí každý a urážet umí hlavně ti, co sami nic moc nedokázali.
Reagovat
Datum: 16.10.2018 21:24
Titulek: Re: Povolební strategie PRO-REGION
Autor: glosatorman
21
Milý Proregione, jestli chceš něco ve městě změnit k dobrému, zapomeň na demokratické rozvržení sil na radnici a začni konečně přemýšlet pragmaticky, může se Ti stát, že tem lidský kripl, současný ještě pořád starosta, nakonec sestaví koalici bez Vás... a budete zase 4 roky čumět na drát
Reagovat
Datum: 17.10.2018 18:52
Titulek: Re: Povolební strategie PRO-REGION
Autor: oman
40
jj,PRO_REGION nežádá posty, protože by to nedal, museli by totiž rozhodovat, zodpovídat, pracovat a ne jen křičet, kritizovat. No a co se týká "vody", není to náhodou tak, že pan Ekozis Blažek potřebuje mít blíž k zakázkám, se všichni vzpamatujte...mrkněte se na jejich zisky x nezisky...je mi líto pana otce Josefa Blažka, dívat se, jak to pan syn vede, jo holt měl firmu nechat dceři.
Hele, ono je to jedno, jestli na VHZ bude Janíček nebo Broněk, oba jsou stejní "odborníci" jeden sběratel titulů druhý odborník přes pozemky, k tomu by si tam mohli nechat Bilíka, Vykydala a divadlo jede dál....
Ono se to bude teď dobře velet, když je spousta věcí rozjetých - bazén, autobusák,....No plánujte, on vám pomůže Oklešťkova prodloužená ruka..Ondra Polák, ty jo to bych do něj neřek...Politika je svinstvo a nikdo z vás to nedělá pro nás, ale jen a jen pro sebe...
Reagovat
Datum: 17.10.2018 19:41
Titulek: Re: Povolební strategie PRO-REGION
Autor: vojta
34
Styky pana Poláka s ANOfertem Oklešťkem před volbami byly do očí bijící, těžko uvěřit, že jakoukoli koalici bude lepit bez ohledu na hejtmanovo stanovisko...pro mne největší zklamání - toto předstírání nezávislosti a nové krve v komunálu, pro Šumperáky riziko do budoucna a pátá kolona. Tohle se neodpouští. A jeho kecy o vstupu do politiky "s čistým štítem" na facebooku si může zhudebnit někam na hitparádu pro Radečky. A ostatní? Pánové Auer (bývalý manažer kapely) a Navrátil(bývalý bubeník) o tom nic nevěděli? ...to si nechte na koledu. Diví se někdo zvolenému dr.Rozehnalovi, že je z té sebranky na prášky?
Reagovat
Datum: 16.10.2018 21:32
Titulek: bývalí zastupitelé v Šumperku
Autor: glosatorman
19
Jardo, zapomněl jsi ještě na jedno jméno, a to Polášek. Pro mne jediný slušný z těch, kteří se do zastupitelstva nedostali, u ostatních mi to nevadí, jsem rád, že již nebudou otravovat život v našem městě. U Poláška jsem jen nikdy nepochopil, proč byl tak loajální k tomu podivnému individiu, stejně doufám, že se ukáže, co je to ve skutečnosti za člověka, které tak dlouho vykrádalo jako starosta naše městečko.
Reagovat
Datum: 17.10.2018 17:29
Titulek: Starosta ma mit nejvic hlasu
Autor: Pikosekunda
16
V Mohelnici by mela byt starostkou Jana Kubickova. Ziskala od volicu nejvice hlasu.
Reagovat
Datum: 20.10.2018 07:33
Titulek: Re: Starosta ma mit nejvic hlasu
Autor: Vladimír
14
To se mýlite, Kuba ji jasně řekne, že bude místostarostka nebo pomaže zpátky do banky.
Reagovat
Datum: 24.10.2018 09:29
Titulek: Re: Starosta ma mit nejvic hlasu
Autor: Pavel
13
To u nás v politice neplatí, tady je důležité poklonkovat vůdci. Příkladem je zvolení hejtmana pana Košty, po pár měsících vyjednávání, usoudil mocný oligarcha, že pan Košta není ten správný poskok (asi by se nenechal snadno manipulovat) a nahradil jej Oklešťkem, který dostal třetinu hlasů pana Košty. Ale zřejmě umí poklonkovat oligarchovi. S hnutím ANO může spolupracovat jen sebevrah nebo masochista.
Je zvláštní, jak se Babiš neustále rozčiloval a vyřvával o podrazu, když v Brně uplatnili jeho metodu. Když podraz udělá ANO, tak je to politika, když to udělá někdo jim, tak je to podraz. Velmi mně mrzí, že na té křivárně s hejtmanem Olomouckého kraje se podílela ODS. Dokud tam nebudou jiní lidé, můj hlas nedostanou.
Reagovat
Datum: 19.10.2018 08:03
Titulek: Bez titulku
Autor: drdol
11
Vítězové by si to měli řádně rozmyslet. Je rozjetých několik akcí, které když dokončí, nasbírají lehce kladné body. Ale co dál, jaká je vize do budoucna? Dříve mohli pouze kritizovat, teď musí ukázat, co umí.
Reagovat
Datum: 20.10.2018 15:26
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: jan
10
Drdole proč nasbírat-když může odírat!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.