ZPRAVODAJSTVÍ

Nové souvislosti: Ředitel spolupachatelem?

28. února 2017, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Nové souvislosti: Ředitel spolupachatelem? Šumperk - Kauza obří zpronevěry v Podnicích města Šumperka (PMŠ) dostává další rozměr. Z odcizení peněz je sice zatím podezřelá pouze bývalá pokladní této městské firmy Martina Vařáková, nedá se ale vyloučit, že policie začne v této souvislosti vyšetřovat také někdejšího ředitele PMŠ a partnera Vařákové Luďka Šperlicha. Redakci Týdne na severu totiž několik na sobě nezávislých zdrojů potvrdilo, že právě u něj skončily dopisy auditorky, která už před několika lety na možnou miliónovou zpronevěru upozorňovala. Dalšímu navyšování zpronevěřených peněz se tak zřejmě dalo zabránit. Nakonec ale skandál propukl až poté, co se změnilo obsazení kontrolních a dozorčích orgánů PMŠ a poté i vedení firmy. Odcizená částka se za tu dobu vyšplhala na čtyři milióny korun.

 „Je to velmi závažná informace. Bývalé představenstvo podle mých informací ty dopisy auditorky nedostalo,“ uvedl současný předseda představenstva PMŠ Tomáš Spurný. Ve stejném duchu se vyjádřil i jeho kolega a člen představenstva Michael Kohajda.
Zda bývalý ředitel PMŠ Luděk Šperlich tyto dopisy, které upozorňovaly na nesrovnalosti v účetnictví a mohly zabránit nárůstu zpronevěřených peněz, opomněl dozorčím orgánům společnosti předat úmyslně, nebo z nedbalosti, může prošetřit policie. „Podle mého názoru by vyšetřovatelé měli začít okamžitě celou událost prověřovat. Nemusí čekat na žádný konkrétní podnět nebo nějaké trestní oznámení,“ řekl Týdnu renomovaný šumperský právník, který si ale do tisku nepřál uvést jméno.
Podle zatím nepotvrzených informací Týdne na severu existovaly hned tři dopisy, kde auditorka PMŠ Hana Maříková na podezřelé finanční machinace upozorňovala. Bývalá pokladní Podniků údajně auditorku ujišťovala, že výtky v dopisech vedení PMŠ vyřeší.

Padlo první odvolání

Luděk Šperlich byl na konci minulého roku zatím nepravomocně odsouzen ke dvěma letům vězení s podmínkou, protože nevymáhal od dlužníků městské firmy faktury, čímž PMŠ, potažmo městu, způsobil škodu za zhruba 14 miliónů korun. Nové vedení PMŠ se k žalobě na Šperlicha připojilo a požadovalo, aby bývalý ředitel způsobenou škodu uhradil. Soud se však tímto požadavkem odmítl zabývat a vedení městské firmy se teď proti rozsudku odvolalo. Očekává se, že rozsudek napadne i Luděk Šperlich, který před soudcem uvedl, že se cítí nevinný. „Odvolání odsouzeného soud neobdržel, lhůta pro odvolání však ještě neuplynula,“ uvedl mluvčí soudu Josef Milan Lipenský.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.2.2017 08:12
Titulek: žeby nové souvislosti????
Autor: laďa
258
229
No to jsou tedy ouplně zdrcující novinky. Kdypak se přijde na to, že v tom má prsty skororo celá radnice? Nebo alespoň někteří. Obdivuji neskutečně dobrou a rychlou práci vyšetřovatelů a soudu.
Reagovat
Datum: 1.3.2017 20:31
Titulek: Re: žeby nové souvislosti????
Autor: Mravenec
198
220
Kriminalistické žně, v Šumperku stačí ťuknout a vyvalí se samá špína.
Reagovat
Datum: 28.2.2017 11:33
Titulek: KDE ZAPÁCHÁ NEZAKOPOPANÝ PES
Autor: JOSEF F.
171
208
Zdá se, že jako snad všude, kde se takové to a podobné problémy urodily....kLausovské privatizace po hadrákovém podvodu, kdy praktickou moc uchvátily síly z řad estébáků a prognostiků, kteří s rozlezli do všech vlivných politických partají, dali zelenou podvodnému konání, nebývalé korupci a nakonec i zločinu.....Tak zvané sponzorské večeře ODS byly zřetelnou a jasnou výzvou a nejen tyto.....Když se před malou privatizací potloukal po tehdejším OPBH před jeho zrušením nejmenovaný bolševickoestébácký prokurátor a nejmenovaná Ing se chopila mnohdy mafiozního kšeftaření s byty a nemovitostmi, aby se stala šéfkou podniku pod hlavičkou města, bylo zřejmé, že jednou může mnohé a idealisté mohou doufat, že všechno - PRASKNE....
Reagovat
Datum: 28.2.2017 13:21
Titulek: Re: KDE ZAPÁCHÁ NEZAKOPOPANÝ PES
Autor: AN
200
219
Může mi to někdo přeložit do češtiny
Reagovat
Datum: 28.2.2017 13:34
Titulek: Re: KDE ZAPÁCHÁ NEZAKOPOPANÝ PES
Autor: Radka
218
220
Původ podvodů podle mne pochází ze špatné funkce dozorčí rady a jejího předsedy.No neblbni Pepo, přeci bys nechtěl našecho starostu lustrovat jako eSTéBáka? To že převléká kůži jako had ještě nic neznamená, maximálně, že je to dobrý politik.
Reagovat
Datum: 28.2.2017 13:56
Titulek: HOVOŘÍM
Autor: JOSEF F.
197
159
o nastavení poměrů v celé republice, nikolivěk jen v ŠPK....
Reagovat
Datum: 28.2.2017 17:39
Titulek: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Tomáš
219
287
Podle posledního záznamu ZM, kde p.Blažek oslovil předsedu představenstva p.Spurného, představenstvo zase nehodlá nic v té věci dělat, opět stejná výmluva, čekají.....Kdyby chtěli, tak jednat mohou, jenom ta vůle chybí, nebo, že by to byl úmysl? Doufám, že jim to taky někdo spočítá.
Reagovat
Datum: 28.2.2017 23:04
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Nanosekunda ®
234
246
tam frčí hlava v písku...
Reagovat
Datum: 3.3.2017 13:03
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Karel
264
193
A proč nedělá něco p. Blažek? Co mu v jeho iniciativě brání? Díky za věcné odpovědi.
Reagovat
Datum: 3.3.2017 15:03
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Jarin
203
241
Karle, kdyby ses dival na přenosy zastupitelstva, tak bys nepsal takove cipoviny. Blazek tam řve často ohledn3 PMŠ, VHZ a jinem.Větši kompetence ma prefstavenstvo.c
Reagovat
Datum: 3.3.2017 16:37
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Karel
199
234
Já se na ně schodou okolností dívám. A popsal jste to naprosto přesně. Blažek řve. Nazval bych to skoro jako pes, který štěká nekouše. Velká gesta, velké řeči, čistý populismus. Žádné činy a konkrétní výsledky.

A odpovíte mi na moji otázku, co proti tomu udělal pan Blažek? Teda krom řečí ?
Reagovat
Datum: 3.3.2017 17:05
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Tomáš
225
273
p. Karle, rád se zapojím do tohoto tématu. Možná od začátku. Společně s p. Blažkem a některými opozičními zastupiteli jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Následně se odehrálo mnoho věcí související s PMŠ (např. forenzní audit- hl iniciátor p. Horák /KSČM/, vnitřní audit PMŠ a následné trestní oznámení při nástupu nového ředitele p. Pavlíčka.....a další, asi by to bylo na román, ale to tu všechno píšou. Co chi říct? Právě díky opozici se začalo něco dít. Co by jste si představoval, že by opozice , potažmo p. Blažek měl dělat více?
Reagovat
Datum: 3.3.2017 23:58
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Karel
229
241
No měl by třeba čekat na to jak rozhodne soud? Myslím, že pořád sou to soudy co mají v tomto rozhodovat a ne diskutéři na rej a nebo dokonce někdo z radnice. Nemyslíte ?
Reagovat
Datum: 4.3.2017 10:24
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: aNONYM
188
252
Najednou pěkně uhýbáte. Nikdo, kromě soudu, přece nerozhoduje. Jen sdílejí své názory. Jako zastupitelé pro stíhání radničních křiváren udělali dost. Nebo chcete, aby vláčeli Brože a spol. po strništi za autem?
Reagovat
Datum: 4.3.2017 12:31
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Tomáš
204
286
Pokud chcete čekat ve věci řízení p.Šperlicha a p. Vařákové, lze pochopit. Stále se však mluví o zodpovědnosti představenstva zejména pak p, Brože, toho času předsedou představenstva. Škoda je známá, ta nelze popřít tedy :
Dle zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, Oddíl 3: Dualistický systém, Pododdíl 1: Představenstvo, § 435, (3) Nikdo není oprávněn udělovat představenstvu pokyny týkající se obchodního vedení; tím není dotčen § 51 odst. 1. (Pečlivě a s potřebnými znalostmi jedná ten, kdo mohl při podnikatelském rozhodování v dobré víře rozumně předpokládat, že jedná informovaně a v obhajitelném zájmu obchodní korporace; to neplatí, pokud takovéto rozhodování nebylo učiněno s nezbytnou loajalitou). Pod pojem obchodního vedení podle ustálené judikatury spadá např. rozhodování o organizačních, technických, obchodních, personálních a finančních otázkách, řízení zaměstnanců, rozhodování o podnikatelských záměrech a o provozních záležitostech, jako jsou např. zásobování, odbyt, reklama, vedení účetnictví, postup při vymáhání pohledávek společnosti a další. Jednatelé a členové představenstva musí při výkonu funkce jednat s péčí řádného hospodáře a při svém rozhodování upřednostňovat zájmy společnosti před svými vlastními zájmy. Pro vznik odpovědnosti za škodu se nevyžaduje úmysl způsobit škodu, ale bude postačovat nedbalostní jednání (zanedbání svých povinností, neopatrnost). Jedná se o tzv. odpovědnost za výsledek.

Takže, jaký byl výsledek předchozího představenstva?
Reagovat
Datum: 4.3.2017 13:29
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Zdeňka Dvořáková Kocourková
221
249
Karle, jste zmanipulován názory demagoga Brože. Tohle už je v Šumperku za posledních pár let velmi rozšířená diagnóza. Trpí na ni především pedagogové (které Brož na společných setkáních placených z městského rozpočtu nazývá "drazí kolegové" - mám na mysli promítání filmu v kině ke dni učitelů a podobná zábavná povyražení za veřejné peníze, kde si Zdenda dělá rád pozitivní píárko). Další, kdo touto diagnózou trpí, jsou výhradní čtenáři Šumperského Zpravodaje, kde se píše pouze pozitivní sluníčková pravda o bohulibé činnosti zaměstnanců městského úřadu, zatímco o nepříjemných tvrdých FAKTECH se zarytě mlčí, aby se náhodou nepoškodilo veřejné mínění potenciálních voličů. Pokud má volič klapky na očích a nehledí doleva doprava na další informační kanály mimo ty radniční, pak jde a volí znovu Brože se slepou důvěrou, která je ovšem draze koupena veřejnými prostředky - i ten Šumperský Zpravodaj je totiž placen z rozpočtu města - další supr píárko pro Zdendu zadarmiko! Léčba této diagnózy je naštěstí celkem jednoduchá - věnovat den nebo dva studiu jiných informačních kanálů (neplacených Šumperskou radnicí), které šíří i tu nesluníčkovou pravdu o našem městě. Pak klapky z očí musí zákonitě spadnout a i takový fanda, jako Vy, Karle, se musí zákonitě probrat a uznat, že byl jen málo informovaný. Hlavní informační kanál, který Vám vřele doporučím je tento: https://www.facebook.com/proregion/
Reagovat
Datum: 4.3.2017 14:54
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého
Autor: Karel
210
211
"Hlavní informační kanál, který Vám vřele doporučím je tento: https://www.facebook.com/proregion/"

Dlouho sem se takto dobře nezasmál :D Já sleduju zastupitelstva ze záznamů (za to dík) a to mi stačí jako informační kanál.

Více už to snad komentovat nepotřebuji. Já si počkám na výsledky soudu.
Reagovat
Datum: 4.3.2017 15:04
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého
Autor: Zdeňka Dvořáková Kocourková
200
213
Rádo se stalo, Karle, věřím, že i takový jako Vy, jednou prozře ;-) I kdyby jste zůstal jenom u těch záznamů ze zastupitelstev.
Reagovat
Datum: 6.3.2017 14:21
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého
Autor: mimozemšťan
193
208
Paní Kocourková,naučte se nejdříve česky,formulace "I kdyby jste "je hrubá chyba.Jak pak můžete něco pořádně zformulovat v zastupitelstvu?
Reagovat
Datum: 6.3.2017 15:35
Titulek: pravopis jazyka českého
Autor: Zlosyn z Losin
216
235
Za čárkou a za tečkou většina lidí vytvoří mezeru. Jak pak můžete něco pořádně zformulovat v zastupitelstvu. Mimozemšťane, styď-te-se.
Reagovat
Datum: 4.3.2017 10:09
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Petr Blažek
234
225
Karle!
Chápu to dobře, že jste se do Brožoperku nastěhoval tento týden?
Protože pokud nejste ten "silný provokatér" Valda nebo Honza, s kterým jsme diskutovali již několik roků zpětně i na tomto webu a bydlíte v našem městě, tak jste musel asi zaregistrovat, pokud tedy vnímáte a nejste člen vládnoucí koalice, i třeba jakési tiskové a webové vydání "Víme proč", mé nespočetné dopisy a jednání s radnicí, vznik hnutí PRO-REGION, které vzniklo právě na základě toho, že cca 3-4 volební období toto město řídili stejní lidé a dělalo se tam to, co jsem vám a ostatním čtenářům spolu s kolegy předkládal v tisku, v mailech, v diskuzích a pod. a NĚCO MÁLO z toho máte překopírováno i v této diskuzi níže – události staré 13 let.

Zřejmě vy jste jeden z těch siláků v davu, kteří se neumí ani podepsat a anonymně komentují věci, o kterých MOŽNÁ vůbec nic neví, nebo naopak, VELMI DOBŘE ví!
Když si kliknete na mé jméno, budete mít moji e-mailovou adresu a můžete mi napsat, kde a kdy se sejdeme. Rád si s vámi promluvím, případně vám pošlu něco na čtení a k zamyšlení.
V minulosti-před volbami-jsem zde již asi 2x vyzval všechny tzv.anonymy,aby přišli diskutovat. Místo bylo určeno, čas také, přišel jenom 1x a to jeden pán!

Pokud si uvědomíte, že ze současné 9-ti členné Rady města, bylo v minulém voleb.období 6 lidí a v předminulém dokonce 3, tak asi pochopíte, že za stávajícího složení zastupitelstva, toho jako opozice moc udělat nemůžeme-zatím!
A také si uvědomte, že to, co píše Tomáš také v této diskuzi, kdyby nebylo opozice, tak by duo LŠ a MV „řízené/neřízené“ ZB a jinými politiky, vesele "bačovali" dál a to nejenom v PMŠ!!! A všichni ti, kteří nám od začátku voleb.období r.2014 hází "klacky pod nohy", zesměšňují nás, dělají obstrukce, nekonají s péčí "řádného hospodáře", se tak stávají ochránci a jakýmisi nepřímými, ale zato morálními spoluviníky trestných činů, které právě a díky nám, nyní – sice pomalu, ale rozkrývá PČR a soudy!

Ne my, ale oni - i to nové představenstvo a DR jsou povinni konat, protože když to budou pořád „zametat pod koberec“, může se to všechno obrátit právě i proti nim. A oni to velmi dobře ví.
Ty soudy a Forenzní audit-ale opravdu ostrý, měl být proveden již dávno, ne až na základě, jak vy píšete „štěkání bez kousání“. Obstrukce a zdržování dělala opět vládnoucí koalice!

A tak jako si připomínáme a neustále bychom si měli připomínat hrůzy a zločiny fašismu a komunismu, tak je potřeba neustále lidem opakovat i hrůzy, které se děly v našem malém městě několik roků! Touto městskou firmou protekla minimálně 1 Mld. Kč z našich-veřejných-peněz! Naprosto bez kontroly!!!

A pokud píšete, že „řvu“, tak když nezabírá jemné písemná korespondence a jednání, tak se asi hlas musí zvýšit. Velká gesta a populismus – to jste asi chtěl napsat o někom jiném ne? O tom jednom pánovi, který jako Zeus zamotává do jeho nedbalostí, arogancí a populismem způsobených problémů a rozkrádaček, další nevinné a slušné lidi, kteří musí díky své stranické loajalitě „šlapat stejnou vodu“, než se spolu s ním minimálně politicky potopí.

Tak kdy a kde se sejdeme?
PB

Reagovat
Datum: 4.3.2017 14:58
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Karel
219
216
Možná se na sebe někdy podívejte v záznamu.

Vždy prohlásíte nějaký spásný nápad, řeknete jaká se děje občanům křivda a podobně. Pak ste vyzván aby jste vznesl návrh, a přichází ticho. Toto jsem viděl za poslední 2 roky na zastupitelstvu tak 20x. Tolik k populismu a "řvaní".

Jinak schůzka a jiná koresponcence s Vámi mi za to nestojí. Já už sem viděl svoje a vím, že se nedokážeme nikdy schodnout.
Reagovat
Datum: 4.3.2017 15:37
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Zdeňka Dvořáková Kocourková
309
243
1/ trestní oznámení v kauze hotelu Sport 2/ výměna představenstva v PMŠ 3/ provedení forenzního auditu v PMŠ 4/ výměna ředitele v PMŠ - hodiny a hodiny tvrdé práce, jednání, psaní, vypovídání, ježdění, sběru informací, prezentování, příprav, návštěv a diskuzí ... a to jsme jen u PMŠ. Vy víte houby, Karle, kolik práce pana Blažka a jiných opozičních zastupitelů za tím je.
Reagovat
Datum: 4.3.2017 17:26
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: vojta
212
214
Očekával jsem nějaké "píárko" paní opoziční zastupitelky a nepřekvapila...pokud by vaše hodiny a hodiny tvrdé práce měly mít smysl, nevypadali byste na zastupitelstvu jako parta amatérů, kterou utluče argumenty kdokoli z koalice s trochou znalostí a řečnické invence. Obzvlášť zastupitelstvo, kde jste se do kolice obula a následně byla sama usvědčena z ryzího amatérismu a následně odvolána z kontrolního výboru, to byl majstrštyk! Jednání zastupitelů se stávají komedií, kde máte opravdu důležitou roli...
Reagovat
Datum: 4.3.2017 17:30
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Karel
186
248
Nebo to jak paní bakalářka zpochybňovala motivace pana doktora Polácha na jednom ze zastupitelstev. To byla taky super sranda. Takhle sem se v životě za nikoho nestyděl.
Tohle by se mělo objevovat na informačním kanálu pro region :D
Reagovat
Datum: 4.3.2017 18:55
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Jarin
203
229
Karel v zastupku neni zadny.Karle -ty jsi zastupitel a stydis se predstavit...ha ha za co , za koho se stydis pokud nejsi v zastupku.
Reagovat
Datum: 4.3.2017 19:24
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Karel
192
201
Trapně z něčího chování může být jen zastupiteli ? WTF ? :D
Reagovat
Datum: 4.3.2017 19:32
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: Jarin
242
195
Vlastne jo Havlicek
Reagovat
Datum: 4.3.2017 23:01
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého
Autor: Tomáš
243
190
Jarine ,popleto to je ing. mgr. Jan, obchodně správní ředitel ŠPVS http://www.spvs.cz/o-spolecnosti/management, no \ zastupitel\\!
Reagovat
Datum: 5.3.2017 08:58
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého
Autor: Dannn
209
203
Podle té gramatiky je Karel zastupitel Martin Janíček. I podle jiných indícií. Přesně ten, který se proti vůli svých kolegů spolustraníků z ANO podrazem nacpal do dozorčích rad PMŠ a VHZ. A od té doby, co odtud bere pravidelné brebendy, tak se chová jako podržtaška starosty Brože a slepě papouškuje jeho pseudoargumenty. Nad volebním sloganem Ano "zrušte trafiky, volte profíky" zůstává při spojení s p. Janíčkem rozum stát. Kdyby Andrej věděl, jaké hady si hřeje na prsou, věděl by taky už dnes, že na to celé Hnutí ANO 2011 jednou dojede. Je to jen otázka času, než se takové rychlokvašky uvaří sami ve své vlastní šťávě.
Reagovat
Datum: 5.3.2017 14:15
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého
Autor: Karel
222
209
Jednou Vás tu člověk potrolí a už je zastupitel ? :D Chtěl bych mít vaši fantazii.
Reagovat
Datum: 5.3.2017 14:12
Titulek: Re: Představenstvo PMŠ dělá mrtvého brouka
Autor: X
216
219
To Karel za pár let se budeš stydět. Vono prodat barák k soukromým aktivitám ( voni provoz budou stejně hradit pojišťovny a stát přes socíální příspěvky).A chtít aby prodávající (potažmo město)sypal do provozu peníze z prodeje to je terno voni ty sociální služby taky nebudou zadarmo. Co kdybys mi prodal auto a za peníze který ti dám ho opravíš nebo mi budeš kupovat benzín?
Reagovat
Datum: 1.3.2017 01:58
Titulek: Proč starší paní v důchodovém věku z okresu Liberec
Autor: huh huh
235
220
pověřovala Rada města k auditům společnosti Podniky města Šumperka? Dost zajížďka jezdit až kdesi z Krkonoš, z vesničky Polesí-Rynoltice na hranici s Polskem. Pak není divu, že nevěděla, ce se děje v PMŠ. Paní auditorka inženýrka Hana Maříková je už dávno v důchodu (narozena 1950).

Audit hospodaření PMŠ, a.s., za rok 2010
rada města ve věci města Šumperka jako jediného akcionáře společnosti Podniky města Šumperka, a.s., v působnosti valné hromady určuje
v souladu s § 17 odst. 1 zákona č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů, k ověření účetní závěrky společnosti Podniky města Šumperka, a.s., Slovanská 21, Šumperk, IČ 65138163, za období od 1.1.2010 do 31.12.2010 auditora Ing. Hanu Maříkovou, č. osvědčení 1697, bytem Polesí 26, 463 53 Rynoltice.
Termín:
13.01.2011
Zodpovídá: Mgr. Brož
www.sumperk.cz/filemanager/files/file.php?file=38657
Reagovat
Datum: 1.3.2017 15:07
Titulek: Veřejné tajemství aneb ví se tom již 13 let!
Autor: Petr Blažek
286
203
Jak se spravuje veřejný majetek pod vedením stále stejných lidí?
O tom se píše v tomto článku:

Číslo 4/2004 – PMŠ, a.s. A JEJICH ŘEDITEL

Čas od času se i v komunální politice vyskytnou "šedé eminence“. Jsou to lidé, kteří ač zdánlivě nezastávají žádnou politickou funkci, se výrazně na formování politiky a především toku peněz v ní, podílejí. Mezi takovéto postavy lze zařadit i ředitele PMŠ, a.s. Jeho slovo u starosty města je až překvapující. Stojí a v minulosti stál za celou řadou akcí. Především za vznikem a vytvořením postavení PMŠ, a.s., jako penězovodu městských peněz ke konečnému užití. Radil v transformaci dalších zařízení, včetně divadla. Podílel se na smlouvách o využití městského majetku jako jsou odpadové hospodářství, lesy, pozemky, Tyršův stadion apod. Na posledním zastupitelstvu šel starosta Brož v jeho nekritickém obdivu tak daleko, že ujistil zastupitele o ekonomické invenci ředitele PMŠ, a.s. s tím, že není nic zvláštního, když tato schopnost mu umožňuje předjímat usnesení zastupitelských orgánů a jednat dřív, než ony rozhodnou. Náš pan ředitel PMŠ, a.s. je popřením teze, že géniové se už nerodí. Zatím neexistoval obor, kterému by nerozuměl, osobně řídí několik naprosto odlišných činnosti a oblastí, osobně kontroluje a rozhoduje o věcné či finanční správnosti fakturace. Ovládá i mediální politiku a jeho objednané články v HORIZONTU jsou školní ukázkou, jak lze z mála nadělat hodně. Úspěšně odrazil několik pokusů o změny, pod ochrannými křídly starosty se cítí v relativním bezpečí. Souběžně však již pracuje na možnosti, že může dojít na šumperské politické scéně ke změnám. Neponechává nic náhodě. Že však skutečně prospívá městu a jeho občanům, o tom se dá úspěšně pochybovat.
(Má-li někdo z čtenářů zájem, napište mi, pošlu Vám zdroj a další články.)
P.Blažek
Reagovat
Datum: 2.3.2017 06:37
Titulek: Již v r.2003 se upozorňovalo, že se důsledně nekontroluje!!!
Autor: Petr Blažek
souhlas
10
nesouhlas
0
Číslo 1/2003 – PMŠ, a.s. - MÝTY A FAKTA

Na stránkách Horizontu a při jiných příležitostech je od jisté doby velmi široce prezentován obraz PMŠ, a.s., jako organizace, jež pečuje o spokojenost a blaho občanů a bez níž si nejde fungování komunální politiky v Šumperku představit.
Je skutečností, že PMŠ, a.s. vznikly v letech 1996 - 1997, kdy byla přijata koncepce zrušit městské příspěvkové organizace Technické služby, SATEZA, Lesy města Šumperka a Hospodářskou správu města Šumperka. Tehdy byla přijata rozhodnutí, na jejichž základě přešel bytový majetek a část nemovitostí v majetku města ( včetně úřadoven) do správy Šumperské městské realitní, a.s. a část majetku - kotelny, rozvody tepla, Zimní stadion a Plavecký bazén do PMŠ, a.s. Později byl koupen z úvěru hotel Sport, dům na Hlavní ulici, propojený do ulice Krátká. Základní činností PMŠ je však manipulace s prostředky městského rozpočtu, týkajících se investic do městských komunikací, městské zeleně, údržby a provozu Zimního stadionu, nájmu a péče u městských lesů, provozu Plaveckého bazénu, protipovodňových zařízení, hřbitovů, letní a zimní údržby komunikací, údržby a investic do městského osvětlení, opravy a údržby Tyršova stadionu.
Prostě PMŠ, a.s. jsou penězovodem, jímž z rozpočtu města odtéká částka ve výši téměř 70 mil. Kč ročně. Činnost PMŠ řídí pětičlenné představenstvo, v němž je ze zastupitelů pouze starosta, tříčlenná dozorčí rada složená se zastupitelů a rada města, která současně plní funkci valné hromady.
Personální obsazení je: ředitel + 5 osob. V této sestavě ročně řídí a organizují několik desítek investičních akcí, většího či menšího charakteru, údržbu rozsáhlého majetku, proplácejí faktury dodavatelů různých služeb, řídí provoz Zimního stadionu a vyvíjejí řadu dalších aktivit.
Již sama tato skutečnost budí pochybnosti, v jaké kvalitě je investiční příprava a samotná kontrola akcí. V řadě případů se zpracuje jen projektová dokumentace, na níž se vyjádří cena, ale věcná kontrola je jen iluzorní. Kontroluje se jen hotová práce, ne však věcný obsah faktur.
Snaha proniknout do podstaty procesů má nejen odraz ve výše uvedených prezentacích, ale také v nevraživosti vůči každému, kdo si dovolí vyslovit jakoukoliv pochybnost.
K věření se předkládá “skutečnost” dosahovaných efektů v porovnání s minulým systémem. Zatím co náklady na Divadlo i po opravě vzrostly o 20 %, jsou nárůsty nákladů na činnosti, které obhospodařuje PMŠ, a.s. více jak 100%. V rozpočtu jsou vedeny několika položkami, jejich kontrola je zatím jen na základě výročních zpráv, což jsou sice pěkné, ale o podstatě problémů nic neříkající informace.
- Jsou tedy služby PMŠ, a.s. natolik efektivní, jak se snaží prezentovat ředitel a starosta?
- Je v pořádku, že se manipuluje prostředky města bez důsledné kontroly?
- Kdo nejvíce z takto pojatého systému profituje? Občané, nebo někdo jiný?
Reagovat
Datum: 3.3.2017 09:52
Titulek: Chyba systému, nebo nežádoucí příspěvek
Autor: Tomáš
207
265
Vážená redakce, na poslední příspěvek od p. Blažka nelze zadávat hlasování, to je chyba nebo úmysl?? Pokud chyba prosím o opravu a tento příspěvek smažte.
Reagovat
Datum: 4.3.2017 17:34
Titulek: Odsouzený drzý Šperlich se odvolal, PMŠ taky,
Autor: BREAKING NEWS
222
236
kauza nevymáhaných dluhů v šumperském hotelu Sport teď míří ke Krajskému soudu v Ostravě, pobočka v Olomouci.
„Nyní chceme, aby soud do výroku doplnil konkrétní částku náhrady škody. To byl důvod, proč jsme se odvolali,“ uvedl místostarosta Šumperka a člen představenstva PMŠ Jan Přichystal (ČSSD) Jan Přichystal působí v šumperské komunální politice nepřetržitě od roku 1998, mein Name ist Hase, ich weiss von nichts.
Nový článek:
http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/kauza-dluhu-v-hotelu-sport-miri-ke-krajskemu-soudu-20170303.html
Reagovat
Datum: 4.3.2017 18:19
Titulek: Kuchařská hvězda v Šumperku! Bravo, skvělé!
Autor: Frans Banninck Cocq
231
208
Šéfkuchařem a provozovatelem restaurace Opera (v divadle) je od 7. ledna 2016 živnostník Arnošt Hellebrand (36 let), předtím působil: Hilton Manchester Deansgate Hotel - chef de partie a zámecký hotel Shrigley Hall Hotel, Golf & Country Club - chef de partie. Pochvala!
https://www.facebook.com/arnost.hellebrand

Jde o to, že dlužník Doskočil (jeho druhá firma ESSEVIC s.r.o., Doskočil měl dvě firmy JIRDOS v insolvenci od 2014 a ESSEVIC) provozoval nejen hotel SPORT, ale i tuto restauraci OPERA až do konce roku 2015, kdy dal výpověď. Skončil z vlastního rozhodnutí. Divadlo Šumperk má také nějaké pohledávky po lhůtě splatnosti, je možné, že Brož umožnil stejné virtuální zisky příteli Doskočilovi i v restauraci OPERA.
"Páteční merenda s panem prezidentem v Opeře ukazuje, jakým směrem bude chtít vedení města řešit sekeru ze Sportu. Chvilku nechat vykřičet opozici, kterou ale mají stejně všichni "soudní lidé" za spolek hysterek a hysteráků. A pak vše nechat vyhnít. Pan Doskočil bude dál dvorním catererem města, Luděk Šperlich bude mít v PMŠ nějakou méně viditelnou pozici. Dluhy se odepíšou. A bude nám dál všem v tom našem zatuchlém rybníčku hezky," popsal nezávislý informační zpravodaj MOJE MĚSTO před dvěma lety.
www.vimeproc.cz/19-05-2015/prezident-u-loupeznika
Reagovat
Datum: 6.3.2017 07:22
Titulek: Bydlíme ve Virtualperku? Kde nikdo a nikdy za nic nemůže???
Autor: Petr Blažek
275
212
Další „Virtuální ztráta ve výši více než 4 M Kč ?“

V Špk zpravodaji č.4 na str.2, jsme se mohli dočíst, že „policie ukončila prověřování prodeje bytů z majetku PMŠ“.
Výsledek její práce : odložení trestní věci ze spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s prodejem zmíněných bytů v letech 2004 a 2005.

Zdroj:
http://www.sumperk.cz/filemanager/pdf-viewer/turnJs/magazine/index.php?app=971&fileID=281841


Na str.55 Forenzního auditu si můžeme přečíst:

Komentář k výše uvedené tabulce:
Účetní hodnota domu „ Hlavní třída 2, Krátká 1 v Šumperku“ je ve výši 25 041 255,81 Kč po snížení o dotaci města Šumperka ve výši 3 500 000,- Kč.
V prodejní ceně bytové jednotky je obsažena cena příslušného podílu na pozemku, která souvisí s bytem. Prodejní cena není rozdělena na bytovou jednotku a pozemek.
Závěr:
Realizovaná ztráta z prodeje bytových jednotek je podle účetnictví ve výši 4 057 tis. Kč. Tato ztráta je ve skutečnosti vyšší z důvodu poskytnuté dotace a skutečnosti, že prodejní cena je včetně pozemku.

Zdroj :
http://www.pms-spk.cz/redakce/index.php?clanek=310&xuser=&lanG=cs&slozka=121


Rada :
Nechejte si, občané, zrekonstruovat své domy na náklady města!
Reagovat
Datum: 7.3.2017 16:38
Titulek: Re: Bydlíme ve Virtualperku? Kde nikdo a nikdy za nic
Autor: Jenda Benda
201
225
Nic nového pod sluncem. Ti "správní" vymysleli kličku, jak předat barák byťáku, nechat ho opravit a pak ho převést zpět, už koncem minulého století...
Reagovat
Datum: 7.3.2017 13:55
Titulek: Návrh na nový účetní pojem: "Virtuální opakovaná mezera v
Autor: Petr Blažek
253
159
Jedna z vládnoucích polit.stran má heslo : "Řídit stát jako firmu".
3/4 jejich zastupitelů v našem městě se s námi většinou shoduje.
1/4 z nich však je buď bez názoru nebo souhlasí se stávajícím stavem.
Pokud je tedy naše město firma a my–občané/voliči – jsme„drobní akcionáři“, jak dlouho necháme město a firmy řídit ty, kteří PMŠ nechali rozkrást a jak dlouho je budeme ještě pro jejich heslo "Rozum, slušnost , schopnosti", znovu a znovu volit a obhajovat?
Ukázali nám snad „rozum“, když je opozice již před 13-ti léty upozorňovala, že v PMŠ není vše OK nebo snad „slušnost“, když se neuměli dodnes ani omluvit, natož se přiznat k zodpovědnosti k mnohamiliónové škodě jejich činností/nečinností způsobené občanům města nebo nám nyní předvádí své charakterové a politické „schopnosti“, kdy se zuby nehty budou držet ve vedení města, kdy budou na osobních setkáních všem politikům, seniorům, okolním starostům, učitelům i zpěvákům v souborech vysvětlovat, jaká je ta dnešní opozice „HARD“ a budou nechávat sepisovat srdceryvné petice podepsané slušnými lidmi, kteří o těch prošustrovaných miliónech nic neví?
Neukázali toho již dost?
Mohl by někde jinde nějaký majitel/akcionář - tedy my-voliči - tolerovat tyto defraudace, jejich naprostou ekonomickou nezodpovědnost a aroganci? Ne. Okamžitě by letěli!!!

Kolik tedy bylo peněz vloženo, kolik vybráno, když auditor zjistil „mezery“ v dokladech a v podstatě nelze čísla sečíst, protože tam je spousta „neznámých položek“? Dozvíme se to někdy? Bude mít někdo snahu a sílu sehnat chybějící účetní doklady a dopočítat to?

Je s podivem co si asi myslí i většina současných zastupitelů, že i přes mnohamiliónové ztráty se PMŠ – jak nám říkal na ZM předseda FV: „PMŠ hospodaří v černých číslech, nevím, co tady s tím pořád otravujete“ , (odpověď na dotazy a připomínky opozice k Forenznímu auditu), opravdu asi nikde a nikomu ty milióny nechybí. Ale ony chybí! A hodně!

Jak to mohlo takto dlouho bez povšimnutí třeba i FÚ a kontrol města, včetně vnitroauditu, procházet?
Zřejmě žijeme ve virtuálním světě.
Jenom nevím, proč naše účetní „honí haléře“, když tady nikoho nezajímají chybějící milióny - zřejmě tedy virtuální.
Možné také je, že číselné řady v účetních dokladech jsou již přežitkem... a tato čísla ani nikdy nebyla obsazena. Třeba mi to někdo na FÚ potvrdí, že mám a i naše účetní asi "starou školu".

K zamyšlení – překopírované texty:

Forenzní audit PMŠ z 4.5.2016:
Str.42:
Kontrola pokladní knihy PMŠ 2014
Pří kontrole pokladních dokladů auditoři zjistili, že jsou založeny doklady od čísla 14400003 až po číslo 14400460 (dle pokladní knihy poslední zaúčtovaný doklad má číslo 14400467). V řadě založených dokladů jsou opakované mezery způsobené chybějícími doklady.

Str.43:
Kontrola pokladní knihy PMŠ 2013
Pří kontrole pokladních dokladů auditoři zjistili, že jsou založeny doklady od čísla 13400003 až po číslo 13400383 (dle pokladní knihy poslední zaúčtovaný doklad má číslo 13400427). Doklady od 13400387 až13400419 nejsou seřazeny. V řadě založených dokladů jsou opakované mezery způsobené chybějícími doklady.


Str.44:
Kontrola pokladní knihy PMŠ 2012
Pří kontrole pokladních dokladů auditoři zjistili, že jsou založeny doklady od čísla 12400089 až po číslo 12400348 (dle pokladní knihy poslední zaúčtovaný doklad má číslo 14400456). V řadě založených dokladů jsou opakované mezery způsobené chybějícími doklady.

Zdroj - Forenzní audit PMŠ:
http://www.pms-spk.cz/redakce/index.php?clanek=310&xuser=&lanG=cs&slozka=121

Reagovat
Datum: 9.3.2017 06:56
Titulek: Kdo z Vás to má? V účetnictví....
Autor: Petr Blažek
215
244
Opět něco pro "fajnšmekry", účetní, FÚ, PČR, apod.
Téměř každý rok v účetnictví PMŠ "CHYBÍ PŘÍLOHY" u faktur - takže se platilo, ale dnes již asi nelze zjistit za co a málokdy tyto faktury byly schváleny. A procházelo to!!!
Zřejmě další nový šumperský účetní pojem, osvědčený beztrestně v praxi: VIRTUAL-WORK

Forenzní audit PMŠ, ze dne 4.5.2016, str.45:

Namátková kontrola archivovaných pokladních dokladů za roky předcházející roku 2012 ukázala:

Rok 1996 až 2001: Pokladní doklady nebyly předloženy.
Rok 2002: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní, občas jsou schválené ředitelem, chybějí přílohy. Doklady tykající se vrácení kaucí občas nejsou doloženy zápisem o vracení předmětu výpůjčky
Rok 2003: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní, občas jsou schválené ředitelem, chybějí přílohy. Doklady tykající se vracení kaucí občas nejsou doloženy zápisem o vracení předmětu výpůjčky.
Rok 2004: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní a schválené ředitelem.
Rok 2005: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní a nejsou schválené ředitelem, chybějí přílohy. Úhrady faktur přijatých nejsou ředitelem schválené.
Rok 2006: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní a občas schválené ředitelem.
Rok 2007: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní a nejsou schválené ředitelem, chybějí přílohy. Úhrady faktur přijatých nejsou ředitelem schválené.
Rok 2008: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní, občas jsou schválené ředitelem, chybějí přílohy. Doklady se týkající vracení kaucí občas nejsou doloženy zápisem o vracení předmětu výpůjčky.
Rok 2009: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní a nejsou schválené ředitelem, chybějí přílohy. Doklady se tykající vracení drobných kaucí (ve výše 500,- až 1000,- Kč) nejsou doloženy zápisem o vracení předmětu výpůjčky a nejsou schválené.
Rok 2010: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní a nejsou schválené ředitelem, chybějí přílohy.
Rok 2011: Doklady jsou dostupné, podepsané pokladní, občas jsou schválené ředitelem, chybějí přílohy. Doklady se tykající vracení kaucí občas nejsou doloženy zápisem o vracení předmětu výpůjčky.

Zdroj:
http://www.pms-spk.cz/redakce/index.php?clanek=310&xuser=&lanG=cs&slozka=121


Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Vyhrajte exkluzivně dvě vstupenky na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek. Příběh dvou přátel, kteří spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně nemocné a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny, uvede kulturní dům v Zábřehu ve středu 30. října od 19 hodin.


Soutěžní otázka:
Ve kterém komediálním televizním seriálu České televize vynikl Martin Hofmann?

1. Kost!
2. Ostrava!
3. Most!

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily, který šumperský Dům kultury uvede 3. listopadu vyhrávají Jarmila Dokoupilová ze Šumperka a Anna Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.