SPORT

Nováček světového šampionátu Karel Rašner: S medailovým umístěním jsem nepočítalROZHOVOR

21. srpna 2019, 20:00, Petr Fišer
Nováček světového šampionátu Karel Rašner: S medailovým umístěním jsem nepočítal Šumperk – Na svém premiérovém mistrovství světa nemínil plnit roli ustrašeného nováčka. Jak později vyplavalo na povrch, zábřežský kanoista KAREL RAŠNER představoval pravý opak. Z divoké vody vylovil tři stříbrné a dvě bronzové medaile a nejlepším možným způsobem reprezentoval nejen Českou republiku, ale i klub KK Postřelmov. S nelehkým přechodem mezi starší a zkušenější juniory si poradil až neskutečně.

Na nejprestižnější světovou akci jste se vydal poprvé. S čím jste do Bosny a Hercegoviny odjížděl?
Určitě jsem nepočítal s medailovým umístěním. Chtěl jsem se dostat do první šestice závodníků. Už kvalifikace mi ale ukázala, že se můžu ucházet o nejvyšší pozice. Se svými výsledky jsem spokojený. Na druhou stranu stále platí, že je pořád co vylepšovat a že to mohlo dopadnout i lépe. 

Jak výrazný rozdíl panuje mezi závody v žákovské a juniorské kategorii?
Rozdíl je veliký. Kategorie žáků se ještě dělí na mladší a starší. V juniorech se toto dělení zohledňuje v mnohem menším, pouze republikovém měřítku. Navíc s narůstajícím věkem roste i konkurence. 

Kterého výsledkového počinu si vážíte nejvíc? Ať už ze šampionátu, nebo z předchozího průběhu kariéry?
Kromě medailí z mistrovství světa si nejvíc vážím výsledku z letošního druhého nominačního závodu v rámci čtvrtého Českého poháru. Ve sjezdu u Čeňkovy pily na řece Otavě jsem vůbec poprvé vyhrál v juniorech a současně přidal největší možný počet bodů do nominační tabulky. Tím mě zařadili do reprezentačního družstva pro světový šampionát.

Svým způsobem jste si na sebe upletl bič. Po úspěšném mistrovství se od vás budou očekávat další medaile. Nebude to pro vás až moc zavazující, nebo to vůbec neřešíte a zůstáváte v klidu?
Zisk pěti medailí mě samotného překvapil. Je mi teprve patnáct let, mým soupeřům až o tři roky víc. Při troše štěstí a nadále správném tréninku je možné, že bych mohl příště bojovat i o titul. Hodně důležitá je pro mě podpora rodiny. Každý sport je dnes drahou záležitostí a kvalitní vybavení něco stojí. Pádly a loděmi mě zásobuje firma RK Company. S dodávaným materiálem jsem velmi spokojený. 

Vraťme se na úplný začátek. Existovala vůbec jiná možnost, než že zakotvíte u stejného sportovního řemesla jako váš otec a strejda?
Jako malý kluk jsem krátce navštěvoval fotbal a florbal, ale rodinná tradice přece jen sehrála podstatnou roli. Táta Karel i strejda Martin to dotáhli až do reprezentace. S taťkovou pomocí jsem zakotvil u kanoistiky a musím říct, že jsem za to rád. Ve svých devíti letech jsem začínal u nás v Olomouckém kraji v loděnicích v Zábřehu a Šumperku. Teď už mám několik let základnu v Postřelmově.

V čem je podle vás největší kouzlo vodáckého sportu? Proč vás baví a naplňuje?
Nejlepší na tomto sportu je, že můžu hodně cestovat a poznávat nové řeky a nové tratě. 

Sjíždíte divokou vodu. Měl jste z ní někdy strach, respekt nebo obavy?
Když jsem byl mladší, měl jsem opravdu velký strach. Postupem času jsem si sice zvykl, ale z vody je potřeba mít respekt vždycky. Kolizí na lodi se vyskytlo už nespočet. Naštěstí mě žádné vážnější zranění zatím nepotkalo. 

Jak často musíte trénovat, abyste byl konkurenceschopný v porovnání se špičkou u nás i na mezinárodní úrovni?
Víceméně každý den. Také je důležité dostatečně odpočívat, abyste byl připravený na další náročný trénink.

V jakém režimu taková tréninková jednotka probíhá?
Poslední půlrok tvoří převážnou většinu tréninků v průměru čtrnáctidenní zahraniční soustředění. Den začíná ranním třicetiminutovým během. Dopoledne se pokračuje dvouhodinovým objemem na vodě. Po obědě na něj navazuje stejně dlouhé odpolední pilování techniky a večer se jde ještě na hodinu do posilovny.

A co v zimě?
Zimní příprava spočívá v získávání kondice, a to například formou plavání, běhání, posilování nebo běhu na lyžích. První závody většinou startují na přelomu března a dubna. Ročně jich absolvuji zhruba kolem pětadvaceti.

Které přednosti a atributy je nutné mít a skloubit v případě, že se chcete prosadit ve výraznější míře?
Je potřeba skloubit technické dovednosti, sílu a umění dobře „přečíst“ vodu. Pro úspěch v deblu je nezbytné, aby byla dvojice dokonale sehraná, dobře se znala navzájem a mohla se na sebe spolehnout. To se nám s Matějem Vaňkem docela daří. V závodu tříčlenných hlídek to bývá ještě složitější. Celkově se neobejdete bez kvalitní a profesionální trenérské základny. Taky se musíte umět poučit ze svých chyb. Snad se to časem naučím i já… Tímto zdravím všechny své trenéry!

Dá se v Česku kanoistikou živit? A pokud ano, chtěl byste si v budoucnu jejím prostřednictvím vydělávat na živobytí?
Kanoistiku dělám pro zábavu a abych uměl něco navíc. Myslím, že si v dospělosti budu vydělávat peníze klasickou prací. Nemám představu, jaké to je živit se sportem.

Jak je to s diváckým zájmem? Má své věrné fanoušky?
Lépe je na tom olympijský slalom, který se většinou odehrává na umělých kanálech velkých měst. Oproti tomu sjezd poskytuje sportovci mnohem větší zážitek z okolní krajiny divokých řek. Divák na břehu ale nezachytí celý průběh tratě. I proto vznikl krátký sprint, který je z diváckého pohledu atraktivnější. Fajn je, že si našeho sportu všimlo i město Zábřeh s organizátory vyhlašování ankety sportovce roku. Moc si toho vážím.

Čeká vás přesun na šumperské gymnázium. Nebude problém veškeré sportovní vyžití a povinnosti spojené se závody a tréninkem zvládat společně s náročnějším studiem?
Bude to pro mě výzva. Ve svém okolí jsem slyšel už hodně příběhů o náročnosti gymnaziálního studia. Věřím si, že to všechno zvládnu. A počítám, že bát se začnu asi až koncem srpna...
Je něco, čím se dokážete pobavit kromě sportu? U čeho se nejvíc odreagujete, zrelaxujete a přijdete na jiné myšlenky?
Po škole a vodě už nic moc dalšího nestíhám. Ale mám štěstí, kanoistika mi totiž zároveň poskytuje i odreagování a pořád mě hodně baví!

Co kdyby někdo přišel s nápadem, že pojedete v létě na vodu? Potkávají vás chvíle, kdy byste si od lodě radši odpočinul a volil jinou možnost dovolené? Třeba výlet do hor.
Za poslední tři roky jsem kvůli tréninkům dovolenou téměř neměl. A když ano, stejně jsem pádlo nepustil z ruky. Podobně je na tom můj mladší bratr Jirka, který dělá atletiku v žákovské kategorii na národní úrovni. I on tráví prázdninové volno převážně na sportovních kempech. V naší široké rodině už to tak máme nastavené, a sice udržovat zapálení pro věc. Myslím si, že je to dobře. Všem patří naše velké díky.Pokračovatel rodinné tradice sestavil bosenskou sbírku z pěti cenných úlovků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.8.2019 12:59
Titulek: Bez titulku
Autor: Fanda
17
Gratuluji! Teď vydržet a za pár let uspět i v dospělých kategoriích!
Reagovat
Datum: 27.8.2019 16:40
Titulek: Blahopřání
Autor: Marie
10
Blahopřeji, jen tak dál
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.