KULTURA

Nová václavovská premiéra už tuto sobotu a neděli

20. března 2019, 09:00, Vladimíra Bartoňová
Nová václavovská premiéra už tuto sobotu a neděli Václavov, Zábřeh – Novou premiérou zahajují svůj divadelní rok 2019 ochotníci z divadelního souboru Václav z Václavova. Pod názvem Mandragora ji uvedou na své domovské scéně 23. a 24. března, v Zábřehu pak u příležitosti oslav Dne učitelů 27. března.

 „Žánrem je to tzv. commedia erudita neboli „vzdělaná komedie“. Napsal ji pro nás Niccolò Machiavelli v roce 1524 a zapojili jsme do ní herce napříč věkovým spektrem souboru,“ odtajnil režisér Josef König, pod jehož taktovkou nová hra vznikla.

Tématem této dodnes hrané komedie je zkaženost v italské společnosti. Hra si bere na mušku lidskou hloupost a pověrčivost. Machiavelli ji psal v době, kdy byl nucen žít v exilu, jelikož byl podezřelý ze spiknutí proti vládnoucímu rodu Medicejských. Příběh je údajně založen na skutečné události .
Ukázkou z nově připravované hry se Václavovští pochlubili na svém únorovém plese. Pod názvem „malá nočníková scéna“ se v ní herci blýskli textem v latině i originálními kostýmy. Soudě podle reakcí v sále se mají diváci opět na co těšit.

„Po Posledním doutníku jsme potřebovali náš repertoár poněkud odlehčit. Sáhli jsme proto po satirické komedii. Divákům k posouzení ji poprvé předložíme 23. března v 19,30 hodin , o den později pak tamtéž od 17 hodin,“ zve do Václavova k letošní první premiéře předseda místního divadelního spolku, který si k loňskému jubileu od zábřežských radních čerstvě vysloužil nominaci na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2018.Foto: V. Bartoňová 

Mandragora v podání václavovských ochotníků přináší na divadelní prkna beat, intriky a sex. Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Do kin míří film Yesterday. Víte jaké to je, když jste jediný člověk na světě, který zná písničky The Beatles? Dvě legendy britského filmu, oscarový režisér Danny Boyle a scenárista legendárních komedií Richard Curtis, spojili síly a natočili originální a hravou komedii o muzice a lásce. Šunmerské kino OKO ho promítne ve čtvrtek 27. června. Tři z vás mohou být u toho, když správně odpoví na soutěžní otázku a budou mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Jaký film nenatočil režisér Danny Boyle?
a) Milionář z chatrče
b) Trainspotting
c) Jobs

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, vyhrávají: Květa Dvořáková z Velkých Losin, Petra Brachtlová z Libiny a Bronislava Nečesaná z Mohelnice. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně Kulturního domu.