KULTURA

Nová hvězda na hudebním nebi moravské dechové hudby - Moravští muzikanti

8. července 2009, 00:00, rejdakce
Nová hvězda na hudebním nebi moravské dechové hudby - Moravští muzikanti Praha - Ve dnech 27. - 28.6. 2009 se pod záštitou Předsedy vlády ČR a ministra kultury ČR konalo v Praze (poprvé na území ČR) Mistrovství Evropy dechových hudeb české a moravské dechovky.
To znamená, že to byl šampionát ve správné interpretaci české a moravské dechovky, která je v posledním desetiletí stále žádanější v celé Evropě. To lze posoudit i z počtu 27 nominovaných kapel: 10 bylo z ČR, 10 z Německa, 3 z Holandska, 3 ze Švýcarska a 1 z Itálie. Tam všude mají rádi českou a moravskou hudbu!
 

Mezi 10 reprezentanty ČR byla také teprve nedávno vzniklá kapela z našeho šumperského regionu – Dechová hudba MORAVŠTÍ MUZIKANTI. Jako absolutně nejmladší v rodině současných interpretů moravské lidové hudby vznikla teprve před dvěma roky z muzikantů Zábřežska a Šumperska, které kolem sebe seskupil zakladatel kapely, výborný trumpetista a interpret mnoha žánrů - Stanislav Bartošek.
 

Mezi 12 nadšenými hráči jsou jak amatérští muzikanti, tak i studenti nebo absolventi konzervatoří. Sjíždějí se z 10 obcí ze vzdálenosti až 60 km na pravidelné zkoušky náročných, ale líbivých skladeb autorů moravské lidovky. Repertoárově spolupracují s našimi nejlepšími dechovými hudbami v tomto žánru. Kapela vyniká technickou vyspělostí jednotlivých hráčů a nadšeným, procítěným přednesem skladeb, které zvýrazněné dvojhlasým zpěvem, uvádějí Moravští muzikanti v koncertním programu „Morava zpívá“ .
 

A právě s tímto programem si úplně podmanili pražské mezinárodní publikum na dvou koncertech u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. A nejen to. Kvality všech orchestrů hodnotila i odborná mezinárodní porota na speciálním soutěžním vystoupení v KD Vltavská podle interpretace předepsaných skladeb. Moravští muzikanti byli zařazení do vyšší (B)  výkonnostní třídy soutěže a v této kategorii se umístili na 3. místě v Evropě!!! Za  DH Kamarádi ( z Mutěnic) a DH z Holandska, která v této kategorii zvítězila. Absolutním  Mistrem Evropy se stala česká DH Straňanka, která zvítězila v nejvyšší (A) třídě soutěže.
 
       

Úspěch Moravských Muzikantů byl velmi aplaudován nejen pražským publikem, ale i porotou a osobně i Janem Slabákem - kapelníkem Moravanky a členem odborné poroty. Moravští muzikanti se vraceli z Prahy unaveni po náročné soutěži, ale šťastni a s hrdostí, že nezklamali své posluchače z deseti koncertů na Zábřežsku a Šumpersku před soutěží. Šťastni a s hrdostí i proto, že přispěli k dobré reprezentaci našich hudebních tradic a k dalšímu šíření naší krásné moravské písničky a moravské dechové hudby, kterou mají tolik rádi.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.