KULTURA

Nová hvězda na hudebním nebi moravské dechové hudby - Moravští muzikanti

8. července 2009, 00:00, rejdakce
Nová hvězda na hudebním nebi moravské dechové hudby - Moravští muzikanti Praha - Ve dnech 27. - 28.6. 2009 se pod záštitou Předsedy vlády ČR a ministra kultury ČR konalo v Praze (poprvé na území ČR) Mistrovství Evropy dechových hudeb české a moravské dechovky.
To znamená, že to byl šampionát ve správné interpretaci české a moravské dechovky, která je v posledním desetiletí stále žádanější v celé Evropě. To lze posoudit i z počtu 27 nominovaných kapel: 10 bylo z ČR, 10 z Německa, 3 z Holandska, 3 ze Švýcarska a 1 z Itálie. Tam všude mají rádi českou a moravskou hudbu!
 

Mezi 10 reprezentanty ČR byla také teprve nedávno vzniklá kapela z našeho šumperského regionu – Dechová hudba MORAVŠTÍ MUZIKANTI. Jako absolutně nejmladší v rodině současných interpretů moravské lidové hudby vznikla teprve před dvěma roky z muzikantů Zábřežska a Šumperska, které kolem sebe seskupil zakladatel kapely, výborný trumpetista a interpret mnoha žánrů - Stanislav Bartošek.
 

Mezi 12 nadšenými hráči jsou jak amatérští muzikanti, tak i studenti nebo absolventi konzervatoří. Sjíždějí se z 10 obcí ze vzdálenosti až 60 km na pravidelné zkoušky náročných, ale líbivých skladeb autorů moravské lidovky. Repertoárově spolupracují s našimi nejlepšími dechovými hudbami v tomto žánru. Kapela vyniká technickou vyspělostí jednotlivých hráčů a nadšeným, procítěným přednesem skladeb, které zvýrazněné dvojhlasým zpěvem, uvádějí Moravští muzikanti v koncertním programu „Morava zpívá“ .
 

A právě s tímto programem si úplně podmanili pražské mezinárodní publikum na dvou koncertech u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. A nejen to. Kvality všech orchestrů hodnotila i odborná mezinárodní porota na speciálním soutěžním vystoupení v KD Vltavská podle interpretace předepsaných skladeb. Moravští muzikanti byli zařazení do vyšší (B)  výkonnostní třídy soutěže a v této kategorii se umístili na 3. místě v Evropě!!! Za  DH Kamarádi ( z Mutěnic) a DH z Holandska, která v této kategorii zvítězila. Absolutním  Mistrem Evropy se stala česká DH Straňanka, která zvítězila v nejvyšší (A) třídě soutěže.
 
       

Úspěch Moravských Muzikantů byl velmi aplaudován nejen pražským publikem, ale i porotou a osobně i Janem Slabákem - kapelníkem Moravanky a členem odborné poroty. Moravští muzikanti se vraceli z Prahy unaveni po náročné soutěži, ale šťastni a s hrdostí, že nezklamali své posluchače z deseti koncertů na Zábřežsku a Šumpersku před soutěží. Šťastni a s hrdostí i proto, že přispěli k dobré reprezentaci našich hudebních tradic a k dalšímu šíření naší krásné moravské písničky a moravské dechové hudby, kterou mají tolik rádi.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).