KULTURA

Notování si přišly poslechnout tisíce lidí

19. června 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Notování si přišly poslechnout tisíce lidí Zábřeh – Sobota nabitá pestrou muzikou a emocemi - jak pro posluchače, tak pro samotné účinkující. Tak by se dalo shrnout Notování Zábřehem, které v sobotu 8. června zaplnilo prostory Masarykova náměstí posluchači napříč věkovým spektrem města.

 V rámci odpoledního programu vystoupilo šest hudebních seskupení. Vrcholem večera pak byl koncert filmové hudby v podání místního dechového orchestru se sborem a videoprojekcí, který si podle prvních odhadů přišlo poslechnout až šest tisíc diváků. Organizátoři jim předložili 19 zcela nově nastudovaných filmových melodií, v nichž si tu svou našel opravdu každý. Od znělek večerníčků, přes legendární Sanitku nebo Cirkus Humberto, až například po Forrest Gumpa. Pěvecky orchestr doprovodil sbor složený z TapTýdy z Loučné nad Desnou a Arietty Mohelnice.

Skandovalo celé zábřežské náměstí

"Tolik lidí jsem na náměstí neviděla minimálně 15 let, byl to neskutečný zážitek," vzpomíná se slzami v očích seniorka Magda ze Zábřeha.

Dechovému orchestru se podařilo posluchači zaplnit náměstí až po okraje. Diváci v průběhu koncertu výkon zábřežského tělesa několikrát odměnili „standingovation“. Největší emoce vzbudily melodie z filmů Zrodila se hvězda, Bohemian Rhapsody nebo Ledové království.

"Množství lidí a vřelé reakce, takový koncert nepamatuji," uvedl Vít Komárek, jeden z organizátorů a nejdéle hrajících členů orchestru. „Přestože tomu při organizování prvního ročníku spousta lidí nevěřila, vypadá to, že budeme notovat i v příštích letech,“ zhodnotil nebývalý zájem, kvůli kterému podle něho stálo za to podstoupit boj s dopoledním vichrem o záchranu připravených kulis a techniky.

„Notování je hlavně dobrovolnickou akcí, která stojí na zapojení většiny členů orchestru, jejich kamarádů a rodin. Je důkazem toho, že i s málem peněz se dá v dnešní době udělat velká věc,“ zhodnotila úspěch Petra Kucinová z organizačního týmu. „Moc všem děkujeme za podporu,“ vzkazují organizátoři těm, kteří při ústředních filmových melodiích vydrželi až do úplného konce.

"V menším" ve Studénkách

Koncert filmové hudby si zábřežský dechový orchestr zopakuje 22. června v Dolních Studénkách na festivalu Hudba bez hranic. Zhruba hodinové vystoupení je pak v plánu také 28. června v rámci Fingers Up v Mohelnici a 5. až 7. července v italském Terstu. Premiéru s melodiemi z filmů měl orchestr také koncem května na festivalu v polském městě Biala.

Zároveň muzikanti dostali prestižní pozvání na mezinárodní festival v Číně. Tam vyrazí v srpnu. Filmový repertoár tentokrát nahradí převážně českými skladbami. 


Foto: bav

Při zábřežském Notování jde současně o jedinou akci, na které si diváci mohou vychutnat koncertní repertoár s prvotřídním zvukem a promítáním filmových prostřihů na velkém LED panelu. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.