ZPRÁVY

Noční procházka letním Šumperkem

11. července 2012, 20:00, téma ŠUMPERK, tor, (mošo)
Noční procházka letním Šumperkem Šumperk - Šumperku se v 19. století vznosně přezdívalo „Malá Vídeň“. Právem. Již o čtyři století dříve v něm zakládali tradici textilní výroby významní soukeníci a plátenici. Pouze zdejší lidé dokázali vyrobit jedinečnou lesklou látku – trip. V prosperujícím městě vznikla první manufaktura na výrobu manšestru. Z Vídně do Šumperka proudily architektonické nápady i stavitelé. Budova dnešní Obchodní akademie byla postavena ve druhé polovině 19. století jako německé gymnázium podle projektu vídeňských architektů Antona a Josefa Drexlerů.

Procházka letním nočním Šumperkem začíná přímo před spoře ozářenými branami bývalého trojkřídlého zámku, v němž sídlí Střední škola železniční a stavební. Průběžně rekonstruovaná zámecká budova skrývá ve své výstavnosti nezaměnitelný výraz uplynulé doby.

Působivý světelný kontrast vytváří docela obyčejné autobusové nádraží, které přes den zvláštní krásou nekypí. Naopak.Budova místního gymnázia nezapře svou historickou hodnotu, která se začala psát před více než devadesáti lety.

Nádraží Českých drah se po nedávné rekonstrukci obléká do stále svátečnějšího šatu. Svébytná novobarokní budova pochází z roku 1871, kdy byl zahájen provoz železnice na trati Zábřeh – Šumperk – Sobotín.

Ztichlými ulicemi se dostáváme až k Hlavní třídě. Zastavujeme se u sousoší dětí pod deštníkem nazvané „Radost z deště“, které vytvořila šumperská rodačka Lea Vivot. Vlevo se do jemného odrazu světel halí odpočívající Divadlo Šumperk. Jeho poslední návštěvníci jsou už dávno doma. Všude kolem sálá a voní letní teplo. Na vyprahlé dlažební kostky dopadají první husté dešťové kapky...


foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.