ZPRÁVY

Noční procházka letním Šumperkem

11. července 2012, 20:00, téma ŠUMPERK, tor, (mošo)
Noční procházka letním Šumperkem Šumperk - Šumperku se v 19. století vznosně přezdívalo „Malá Vídeň“. Právem. Již o čtyři století dříve v něm zakládali tradici textilní výroby významní soukeníci a plátenici. Pouze zdejší lidé dokázali vyrobit jedinečnou lesklou látku – trip. V prosperujícím městě vznikla první manufaktura na výrobu manšestru. Z Vídně do Šumperka proudily architektonické nápady i stavitelé. Budova dnešní Obchodní akademie byla postavena ve druhé polovině 19. století jako německé gymnázium podle projektu vídeňských architektů Antona a Josefa Drexlerů.

Procházka letním nočním Šumperkem začíná přímo před spoře ozářenými branami bývalého trojkřídlého zámku, v němž sídlí Střední škola železniční a stavební. Průběžně rekonstruovaná zámecká budova skrývá ve své výstavnosti nezaměnitelný výraz uplynulé doby.

Působivý světelný kontrast vytváří docela obyčejné autobusové nádraží, které přes den zvláštní krásou nekypí. Naopak.Budova místního gymnázia nezapře svou historickou hodnotu, která se začala psát před více než devadesáti lety.

Nádraží Českých drah se po nedávné rekonstrukci obléká do stále svátečnějšího šatu. Svébytná novobarokní budova pochází z roku 1871, kdy byl zahájen provoz železnice na trati Zábřeh – Šumperk – Sobotín.

Ztichlými ulicemi se dostáváme až k Hlavní třídě. Zastavujeme se u sousoší dětí pod deštníkem nazvané „Radost z deště“, které vytvořila šumperská rodačka Lea Vivot. Vlevo se do jemného odrazu světel halí odpočívající Divadlo Šumperk. Jeho poslední návštěvníci jsou už dávno doma. Všude kolem sálá a voní letní teplo. Na vyprahlé dlažební kostky dopadají první husté dešťové kapky...


foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).