KULTURA

Nezmaři z okrašlovacího spolku pořádají další extra festival

25. října 2017, 08:00, Ondřej Polák
Nezmaři z okrašlovacího spolku pořádají další extra festival Šumperk - Poslední říjnovou sobotu proběhne v Domě kultury v Šumperku festival výběrové kávy a výběrových knih s názvem Extrakce 2017. Akce nahrazuje úspěšné Dny kávy, které se těšily velké oblibě návštěvníků. Festival s nadregionálním přesahem pořádá Šumperský okrašlovací spolek a kavárna Pikola. Po Dnech architektury a Pecha Kucha Night jde o další pozoruhodný počin z jejich produkce.

 Novinkou letošního ročníku bude literární sekce. V jejím programu se návštěvníci podívají na velkou výstavu, mapující padesátiletou historii legendárních obálek nakladatelství Odeon, na kterých se podíleli nejlepší čeští ilustrátoři a grafici své doby. Herec Lukáš Hejlík představí knihu, která vzniká na základě jeho online projektu Gastromapa. Velšský spisovatel James Stafford představí v Šumperku svůj komiks Truchlivý amoret pražský, jehož obdivovatelem je kultovní herec Samuel L. Jackson a soundtrack jeho adaptaci složil klávesista The Cure.

Sbírka knih o Šumperku

Další literární projekty se týkají přímo Šumperka. Do finále jde dlouhodobý projekt okrašlovacího spolku - překlad Dějin města Šumperk Franze Harrera. Germanistka Eva Hudcová přiblíží náročný proces jeho vzniku a to, v jaké fázi se právě nachází. Autorské čtení bude mít místní spisovatel Miroslav Václavek. Komiks o polozapomenuté šumperské osobnosti Juliu Vargovi Objekt Julek představí Ondřej Elbel s Juliovou maminkou. Na jeho vznik přispěje spolek výtěžkem ze „schodového bazaru“, kam může každý přinést knihy, které mu doma překáží, ale tuší, že by ještě někomu mohly udělat radost. „Chtěli jsme také, aby si šumperští patrioti mohli nakoupit knížky s místní tematikou, prošmejdili jsme antikvariáty, obeslali nakladatele a budeme mít stánek s asi nejucelenější nabídkou knih o Šumperku a okolí,“ říká pořadatel Radek Auer.

Kávy z celého světa

Program literární části festivalu se bude věnovat i nejmenším. Představí například unikátní projekt Povíhádky. Připraven bude také workshop pro děti i dospělé.
Při poslechu či četbě si návštěvníci budou moci vychutnat šálek výběrové kávy, a to na mnoho způsobů. V prostorách festivalu budou připraveny speciální bary na přípravu espresso nápojů a filtrované kávy, kde se po celý den prostřídá deset českých i zahraničních pražíren. „Lidé budou moci ochutnat kávy z celého světa, zpracované různými postupy a metodami. A také se mohou aktivně zapojit a naučit se správně a zdravě připravovat jeden z nejoblíbenějších nápojů světa,“ dodal Radek Auer.

Kávu uvaří světová šampionka

V přednáškové místnosti se pak návštěvníci mohou dozvědět vše o zpracování kávy, cestách na kávové plantáže, ale také o současných trendech v kavárnictví nebo o složité cestě kávy ze země původu až do jejich šálku. Přednášky povedou zkušení baristé jako je Petra Střelecká, trojnásobná vítězka české soutěže a v současné době nejlepší žena ve světovém žebříčku v přípravě filtrované kávy. „Dále bych zmínil Mariána Plajdičku, který se přes nejlepší české kavárny dostal k otevření vlastního podniku v Berlíně, nebo Jardu Slámečku, který má velkou zásluhu na kávové osvětě v Česku,“ doplňuje kavárník a hlavní organizátor celé akce Jiří Giesl.

Pořadatelé myslí i na seniory

Nebude chybět gastrozóna s regionálními potravinami a nápoji. Jak již bylo zmíněno, organizátoři mysleli při programu na všechny věkové kategorie. Děti si mohou vyrobit originální kávový obal na knihu nebo kávový odznak. Pro seniory je připraven speciální program s výkladem o správné, a především zdravé, přípravě kávy.
Obě tyto věkové skupiny mají na Extrakci zvýhodněné vstupné, děti do 10 let zdarma a senioři za 60 korun. Běžná cena vstupenky je 130 korun, v ceně jsou všechny ochutnávky kávy zdarma.
Akce začíná v sobotu 28. října ve foyer Domu kultury v deset hodin dopoledne a potrvá do šesté hodiny večerní.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.