ZPRÁVY

Nezaměstnanost se v únoru opět zvýšila

13. března 2013, 13:58, ar
Okres – Poté, co se nezaměstnanost v České republice na začátku roku vyšplhala na historické maximum, došlo v únoru k jejímu dalšímu nárůstu. Bez práce je nyní v šumperském okrese více než devět tisíc lidí. To je zhruba tolik, kolik žije v Mohelnici a okolních obcích.
„Nezaměstnanost dosáhla na Šumpersku více než deseti a půl procenta. V sousedním Jesenicku činí více než třináct procent,“ uvedla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Oproti lednu narostl počet nezaměstnaných lidí v regionu o stovku. Na jedno volné pracovní místo teď připadá téměř třicet uchazečů.

Šance na jejich uplatnění snižuje nejistota na trhu práce, který prochází velkými turbulencemi. Poptávka po oborech, které dříve patřily mezi vyhledávané, totiž prudce klesá. „Pořád zaznamenáváme velký zájem o řemeslnické profese, kovoobráběče a podobně. Naopak různé ekonomické obory jsou dnes hodně na úbytě. Velmi těžké je zaměstnat například studenty, kteří vyšli obchodní školy nebo školy se zaměřením na cestovní ruch,“ uvedl Petr Habich z úřadu práce.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.3.2013 16:34
Titulek: Co je to proti Španělsku
Autor: Valda
29
A sociální inženýři z EU stále vyhánějí výrobu z Evropy, pochopitelně ve jménu dobra.
Reagovat
Datum: 14.3.2013 08:55
Titulek: Re: Co je to proti Španělsku
Autor: Jarda
69
A brblaní neschopných mameluků stále doléhá ze všech koutů ...
Reagovat
Datum: 14.3.2013 12:07
Titulek: Re: Co je to proti Španělsku
Autor: aNONYM
34
Nevím, Valdo, jestli mi budete věřit, ale trend vyvádění výroby do levných států se začíná pomalu obracet. Lidi v těch levných státech už pochopili, že jsou podstatně levnější, než ostatní a začínají si „vyskakovat“. Náklady na práci tam rostou a někteří evropští výrobci se vracejí zpět do Evropy. Takže to je dobrá zpráva. Co se týká nezaměstnanosti ve Španělsku, tam za to může extrémně vysoká ochrana zaměstnanců - dokonalý příklad, jak to dopadne, když se práva zaměstnanců na úkor zaměstnavatelů zvednou až příliš.
Reagovat
Datum: 15.3.2013 05:54
Titulek: Re: Co je to proti Španělsku
Autor: Valda
41
To tempo návrátu má rychlost limitně se blížící nule. Zatímco to stěhování výroby proběhlo velmi rychle. Já původní příspěvek napsal, ale zcela z jiného důvodu a hned první. Aby se zde diskuse odehrála v racionálním duchu. Viz diskuse předchozí, která obviňuje místní politiky z tohoto stavu.
Reagovat
Datum: 15.3.2013 15:05
Titulek: Re: Co je to proti Španělsku
Autor: aNONYM
28
No s tím vyháněním je to problém. Lidi chtějí sociální jistoty, takže logicky tady nemůže být levná výroba, když je drahá práce. A výrobce chce levnou práci, takže se stěhoval. Žít si i bez práce jako prase v žitě a zároveň levně vyrábět nejde dohromady.
Reagovat
Datum: 14.3.2013 15:52
Titulek: Recept .... ? Aneb, co by na to řekl T.Baťa.
Autor: Házeč hrachu na zeď
28
Jediná možnost nezaměstnaných Evropanů, jak porazit Chinu a ostatní "levné státy" (neuvažuju-li o dovozovém embargu) je :
Infiltrovat tam do systému výroby a státní správy zejména naše a potom i evropské "Odborníky" na příplatky a zkoušky za : ISO, označení únosnosti regálů a podlah, přesčasy, dovolené, svátky, pracovní prostředí (horko, zimu, hlučnost, prašnost, atd.), BOZP (blembák vždy a všude na kebuli), sociální a zdravotní pojištění, životní prostředí (úsporky, rtuť, dusičnany, pesticidy, ČOV, atd.), označení nákl.vozidel "A" + STK + emise + řepku do nafty, zákaz zaměstnávání dětí, poplatky za deštové vody, Kalouskovo slavné DéPéHá, daně ze všeho možného i nemožného, důchodové pilíře a podobně.
Tím se možná Asiaté dostanou se mzdovými a režijními náklady na ceny EU a připočtou-li k tomuto všemu "nezbytně nutnému" ještě i dopravu, nemají v EU šanci cokoliv prodat.....

T.Baťa asi kolem sebe neměl tolik inženýrů ekonomů a právníků natož nějaké MBA. Stačil mu selský rozum, slušnost a pracovitost. Mzdu, kterou lidé u něho dostali mohli utrácet v JEHO obchodech, za JEHO domy - které stavěli místní lidé, v JEHO kulturáku a Zlín rostl, lidé měli práci + jistoty, PENÍZE ZŮSTALY V REGIONU. Naše mzdy opouší nejen náš okres, kraj, ale i celou EU. Bohatnou jinde. ZADLUŽENÍ JSME MY - VŠICHNI. (Díky politikům = "Odborníkům".)
Reagovat
Datum: 14.3.2013 17:58
Titulek: Re: Recept .... ? Aneb, co by na to řekl T.Baťa.
Autor: aNONYM
32
V dnešním globalizovaném světě by se Baťa s touto strategií nechytal.
Reagovat