ZPRAVODAJSTVÍ

Nezaměstnanost na Šumpersku opět klesla

18. dubna 2017, 14:00, Hana Písková
ŠumperkPoslední statistiky z Úřadu práce ČR ukazují, že nezaměstnanost na Šumpersku klesla v březnu o čtyři desetiny procenta. Bez práce je necelých pět tisíc osob, nejčastěji se jedná o mladé lidi bez zkušeností nebo naopak zástupce starší generace.

 „Řeknu to na rovinu, za 14 tisíc korun hrubého do práce nenastoupím. Vlastně nejde ani tak o tu finanční částku, ale o styl jednání, který v některých firmách nebo u živnostníků panuje. Když se to pak skloubí s nevelkou výplatou, člověk zůstane raději chvíli doma, nebo jede vydělávat za hranice,“ říká osmadvacetiletý David, který se nedávno vrátil do Šumperka z pracovního pobytu v Německu.
Podle údajů Úřadu práce ČR klesla od února do března nezaměstnanost na Šumpersku z 6,2 na 5,8 procenta. V šumperském regionu tak bylo nezaměstnaných celkem 4938 lidí.
„Pokles nezaměstnanosti byl způsoben dobrou ekonomickou situací podniků. Nabírají nové zaměstnance. Projevil se i vliv sezónních prací ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví nebo pohostinství,“ říká analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.
Šumperk pokulhává za celokrajným průměrem, který činí 5,5 procenta, o tři desetiny. „Já se zatím řadím také k těm méně šťastným, zatím stále doufám, že se mi poštěstí najít práci, která mě bude bavit. Nejraději bych pracovala jako prodavačka obuvi, pokud ale takové místo do dvou měsíců neseženu, budu muset na směnný provoz do fabriky,“ přemýšlí třiačtyřicetiletá Jana ze Šumperka. I přes tyto případy statistiky hlásí, že v březnu byla nezaměstnanost v Olomouckém kraji nejnižší od roku 2008.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.4.2017 15:25
Titulek: Bez titulku
Autor: Karel
34
Tak a je to tu. První věc co se stala v Šumperku, ale nemůže za ní nikdo na radnici.
Reagovat
Datum: 18.4.2017 17:50
Titulek: Statistika ??
Autor: Tomáš2
51
Otázkou je, jak se došlo k výpočtu. Jsou zohledněni ti co se odstěhovali?? Jsou započítáni Šumperáci pracující mimo ŠPK? Z hlediska současného vedení města skutečně neeviduji podporu podnikatelům , aby vytvořili více lépe placených pracovních míst. Neeviduji, žádné významné lákadlo pro investory. Radní se pouze honosí megalomanskými akcemi typu skate-park (názor : mohl být menší a prachy rozdělit na více aktivit), kdy pak tvrdí jak se město rozvíjí. Pokud zde nebudou mít podmínky podnikatelé, tak ani oni nebudou schopni dát lepší podmínky pro zaměstnance, tak jsme opět na začátku.
Reagovat
Datum: 18.4.2017 20:29
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Karel
37
Když to Tomáš2 neeviduje, tak to neexistuje :D
Jakože příprava další průmyslové zóny nikoho nepodporuje, že tomíku ?
Reagovat
Datum: 18.4.2017 20:45
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Tomáš2
55
Tak Kájo zveřejni seznam firem, který již projevili o tuto plochu zájem , a kolik plochy je ještě volné pro "potencionální" zájemce a také podmínky k získání těchto pozemků - nezapomeň. Podpora jak pra.. . Narovinu - gesto je to pěkné, ale nelze to nazvat podporou.
Reagovat
Datum: 19.4.2017 09:07
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Karel
40
"Výstavba průmyslových zón nepodporuje podnikání"
-Tomáš2 2017

Jak se s vám mám dál bavit, když napíšete takovou hloupost ? :D
Reagovat
Datum: 20.4.2017 07:50
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: petr x
63
Můžete konkrétně napsat, jak k podpoře podnikání (nikoliv pro montovnu typu Epcosu) přispěje průmyslová zóna? Kolik v ní bude podnikat drobných místních živnostníků nebo kolik, díky ní, vznikne nových místních firem a kolik zaměstnanců a za jakou mzdu přijmou /ve spektru podle článku výše/? A jak tento regionální rozvoj a koho tím tedy podporuje radnice?
Reagovat
Datum: 20.4.2017 08:25
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Karel
33
Petře iks.
Článek se jmenuje "Nezaměstnanost na Šumpersku opět klesla". Reaguji na toto. Podpora podnikání v podobě průmyslové zóny pro "montovny" by v tomhle si myslím mohla dost pomoct.

Nebo jste taky zastánce toho světoborného názoru že zóna nepodpoří podnikání ? :D
Reagovat
Datum: 20.4.2017 12:42
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: aNONYM
43
Zóny jsou typem dotace, proto podnikání podporují, ale taky ho křiví.
Reagovat
Datum: 20.4.2017 14:39
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: petr x
53
Karlíku, pokud tvrdíte, že průmyslová zóna podporuje podnikání (ano, a tedy i zaměstnanost) zkuste, mimo radničních plků, odpovědět...
Reagovat
Datum: 20.4.2017 18:13
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Karel
28
Já sem pouze diskutující na reji. Absolutně netuším jak radnice podporuje podnikání.
Já vím pouze o zóně a to mi jako podpora přijde.

Ale vy máte jistě lepší informace jak já a tak víte, že radnice nic nedělá, že ?
Reagovat
Datum: 20.4.2017 21:49
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: petr x
58
Zeptal jsem se na konkrétní věci, proč si myslíte, že nějaká, vámi obhajovaná,zóna podporuje místní podnikání. Napsal jste, že je blbost myslet si opak, ale, jako pouhý diskutující na REJi, jste konkrétní otázky přehlédl jako velké širé rodné lány. Ty zóny by měla podporovat především místní samospráva. Možná má radnice nějaký program pobídek pro místní podnikatele, třeba to je jako jinde - odklady nájmů, příprava sítí, dopravní obslužnost, podpora při vytváření pracovních míst. Nejspíš má kulový, protože stačí projít mrtvou šumperskou pěší zónu a zjistíte, že radnice neřeší ani to, co má pod okny. Proto souhlasím s tím, že podobné aktivity jsou jen čárkou do volebních programů. Článek je ale o zaměstnanosti a ta je v tomto regionu s většinou nezaměstnaných s logikou pana Davida či paní Jany neřešitelná.
Reagovat
Datum: 21.4.2017 09:44
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Karel
50
:D :D :D

Oukej, tak teda žijte v tom, že průmyslová zóna nepodporuje podnikání.
Jinak nezaměstanost je tu vysoká, protože v Šumperku zůstanou jen "gumy" a kvalifikovaní lidi, nedej bože s vysokoškolským vzděláním utečou pryč. A pak tu stejně nemůže podnikat nikdo jinej jak firmy typu epcos a to právě na průmyslových zónách.
Reagovat
Datum: 21.4.2017 16:45
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: petr x
56
Obdivuji vaše sebevědomí a míru uvažování na úrovní prvoka. Jen anonymita této diskuse vám dovolí napsat paušální názor, že v Šumperku tedy žijí a zůstávají jen gumy...nejspíš jste rovněž někam utekl, že by třeba Osikov?
Reagovat
Datum: 22.4.2017 10:19
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Karel
44
Aha takze vy tvrdíte, že tu vysokoškoláci zůstávají ? :D
Reagovat
Datum: 20.4.2017 18:22
Titulek: Re: Statistika ??
Autor: Ruda
41
Nebuďte směšný! Skate-park stál 8 milionů Kč, zatímco zbytečné vyžírky Městská policie Šumperk v čele s vrchním vyžírkou Zdeňkem Dočekalem nás stojí KAŽDOROČNĚ 14 milionů korun (z rozpočtu města). Pche!
Reagovat
Datum: 19.4.2017 21:56
Titulek: A kdo tam bude pracovat?
Autor: Jiri
56
Nevim jak souvisi dohady pánů-viz výše o nové průmyslové zóně a podpoře města podnikatelům se sníženou nezaměstnaností v Šumperku?To si zas nějací zhrzený politik hledá téma za každou cenu? On je totiž jiný problém: kdo bude v těch nových zónách pracovat.Je to ukázka na panu osmadvacetiletém Davidovi.Nevím co umí a co dělal za eura v Německu,ale jestli je řemeslník ,tak určitě nebude dělat za 14tis hrubého. Lidi nejsou a nebudou. Podívejte se na stavby kdo tam dělá-většinou starší chlapi.Mladí jen vyjímečně.Oni by tak 30 tis nástupní plat a pak se uvidí. Bohužel na pracáku jsou dnes už jen lidi kteří pracovat taky nebudou.Sociální systém je nenutí.Když nedostanou peníze v jedněch dveřích,tak je dostanou ve druhých.Zlomek nabízených míst je viz sloupeček vlevo -volná místa.A na pracáku visí další nabídky...zbytečně
Reagovat
Datum: 19.4.2017 22:19
Titulek: Re: A kdo tam bude pracovat?
Autor: aNONYM
46
Zapomněl jste na naše slovanské bratry z Ukrajiny, případně Rumunska.
Reagovat
Datum: 20.4.2017 08:14
Titulek: Bez titulku
Autor: joe
43
Škoda, že pan David nenapsal, za jakou mzdu je ochoten vstávat do práce a co vlastně umí, pokud v Německu nedělal přidavače zedníkům.
My máme problém sehnat lidi do výroby, mladých se vystřídalo hodně, po pár týdnech se prostě hodili marod, chudinky asi byli sedření, raději zdvíhají půllitry v hospodě. V průmyslové zóně budeme taky stavět, ale neumím si představit sehnat dalších 50 lidí do výroby, asi bude muset dojít na ty Ukrajince a to rozhodně nemají u nás 14.000 hrubého
Reagovat
Datum: 20.4.2017 20:35
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Pracant joe
53
Tak nám ukaž kde se tady stalo něco podobného https://www.novinky.cz/ekonomika/435644-svedsti-majitele-razantne-navysi-platy-v-mitasu.html aby se zvedly podprůměrný mzdy
A pak mluv že nemůžeš sehnat lidi
Reagovat
Datum: 5.5.2017 12:07
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Eva
46
Ze 14000,- hrubého má člověk čistě vyděláno 11710,- což je tak pro člověka, který ještě s dalším výdělečně činným šlověkem sdílí společnou domácnost anebo žije sám, ale bydlí ve svém a nemá hypotéku. Jinak se s takového platu slušně vyžít nedá. A i tak, pokud bydlíte ve svém, tak min. 5000,- se strhává za vodu, topení, el. energie, internet+ televize+ poplatky ( TV,Telefin, popelnice, živ. spoření ) + 3000,- měsíčně projíte a zbyde vám na účtě 3710,- z kterých si ale musíte občas koupit oblečení + boty a ze zbytku možná našetříte na nějakou malou dovolenou anebo si koupíte novou ledničku či pračku, pokud vypoví službu. Nedivím se tedy tomu, že když si to takhle mladý člověk spočítá, že jde raději dělat do Německa pomocného zedníka za daleko jiné peníze.
Reagovat
Datum: 20.4.2017 13:44
Titulek: práce na Šumpersku
Autor: laďa
60
Už aby platilo to, co kdysi dával do volebního programu Petr Cibulka. Poslanci, senátoři a státní úředních by měli být placeni třeba i násobkem, ale průměrem oblasti, kterou zastupují. Pak by konečně různí Brožové a jim podobní začali tlačit na podniky, které tu zaměstnávají lidi. Když pak ještě začne makat i stavební družstvo, tedy začne budovat byty, tak jak to má v názvu,pak se sem k nám mladí vrátí a nebudou utíkat. V Šumperku je mnoho lidí hlášeno pouze k pobytu, protože do práce jezdí mimo kraj, či do Čech. Zajímal by mě skutečný stav a průměrný věk těch, co tu ve městě vydrželi trvale žít. Kdesi jsem narazil na informaci že je to cca 23 tisíc lidí. Mění se Šumperk v Brožův skanzen pomalu, či rychle?? Zbyde tu zaměstnání "průvodce návštěvníků chudými čtvrtěmi a nebo keťáskem", tedy parcely za městem.
Reagovat
Datum: 20.4.2017 18:01
Titulek: Re: práce na Šumpersku
Autor: aNONYM
39
Ono to zní líbivě, ale v důsledku si myslím, že by to bylo kontraproduktivní. S ohledem například na dopravní dostupnost nelze srovnávat třeba Prahu a šumpersko. Takže lepší šumperský úředník by si nikdy nevydělal to, co horší pražský. A co čert nechce, to je právě ten motor pro odliv lidí za lepším.
Reagovat
Datum: 27.4.2017 16:58
Titulek: taky jsem to číslo pomohl snížit
Autor: Roman
48
Tak jsem dal ve firmě výpověď a po 2 měsících na UP jsem odcestoval do německa. Dělám tady práci, kterou bych v Šumperku nikdy nedělal, za peníze, které v Šumperku nikdy nevydělám. Zatím jsem tady nenašel důvod trvale žít. Takže se hodlám vrátit. No jo, ale ono to v Šumperku zase taky taková sláva není.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.