KULTURA

Netradiční prohlídka výstavy z cyklu Člověk tvůrce: Příběh první - Kámen

27. března 2009, 20:07, muzeum Šumperk
Šumperk - Výstava představuje kámen jako jeden z nejvýznamnějších materiálů využívaných člověkem a to jak pro běžné výrobky, tak pro uměleckou tvorbu. V úvodní části výstavy se seznámíte s nejcharakterističtějšími horninami šumperského regionu, představíme Vám nejznámější lomy a způsoby, jakým se horniny těžily.

 Vzorky některých hornin si budete moci i ohmatat, jejich strukturu můžete zhlédnout pod lupou. V archeologické části výstavy můžete vidět příklady prehistorických výrobků, či způsobů zpracování kamene v pravěku včetně regionálních nálezů sekeromlatů, pazourků atd. Další různorodé využívání kamene v pozdější době je na výstavě rozděleno do několika tematických oddílů – vystaveny jsou nejrůznější architektonické prvky užívané při stavbách hradů, kostelů i domů (domovní ostění, znamení a čísla, erby atd.). V části věnované cestám a silnicím uvidíte, jak a čím se cesty dláždily, jaké patníky a mezníky je lemovaly. Z kamene se vyráběly i nejrůznější užitkové předměty – mlýnské kameny, korýtka, valchy na praní, ale i drobné dekorativní věci – těžítka, vázy, psací soupravy, šperky apod. Náhrobky, náhrobní kříže a pamětní desky byly rovněž tesány z kamene, v muzejních sbírkách se dochovala např. pamětní deska z bývalé rychty ve Zlatém Potoce, která zde byla osazena na památku pobytu císaře Josefa II. v roce 1791. Sochařská díla, kamenné postavy světců z místních kapliček a křížů, sochy z pomníků a pomníčků i drobné kamenné plastiky a busty zastupuje na výstavě např. nadživotní socha Merkura, která stála ještě na počátku 20. století na kašně u šumperské radnice, vystavena jsou ale i novější díla regionálních autorů.

Komentovanou prohlídku výstavy lze doporučit především žákům 2. stupně, středoškolákům nebo učňům. Výstava je přístupná v úterý až pátek od 9 do 12 hodin a od 12,30 do 17 hodin a potrvá do 24. května 2009. Možnost prohlídky s výkladem autorů výstavy je možno objednat na adrese: alena.turkova@muzeum-sumperk.cz nebo telefonicky na čísle 583 214 070 – Mgr. Turková nebo Mgr. Kudelová, příp. Mgr. Kovařík.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.3.2009 09:05
Titulek: Výstava
Autor: návštěvník
souhlas
75
nesouhlas
69
Šumperské Vlastivědné muzeum opět potvrdilo svou pověst nejhoršího muzea v okrese, ne-li ještě dál. Výstava je naprosto nepřínosná v jakémkoliv směru. Viz jen úvodní komentář, př: z kamene se tvoří cesty a ve středověku hrady, mě odradil číst cokoliv dále. O kameni a jeho bohaté historii dobývání a zpracování v našem okrese není zhola nic.Navíc jsou popisky u exponátů špatné, jako: píniová šiška x borovicová a portrét x bysta.Říká se že něco je lepší než nic, ovšem v tomto případě ...
Reagovat
Datum: 28.3.2009 09:13
Titulek: Bez titulku
Autor: Geolog amatér
113
Přemýšlím, jestli je zde řeč o té samé výstavě, kterou jsem navštívil... Ta, na které jsem teď byl v našem muzeu se ani zdaleka nepodobá tomu,co je zde napsáno...Celkem mě zaráží gradující amatérismus některých zdejších "výstav", jako například této...
Reagovat
Datum: 28.3.2009 10:14
Titulek: A copak na to Zdeněček Gába?
Autor: Ťulpas
64
A copak na tu popisovanou hrůzu Zdeněček Gába? Velmi bych se divil, kdyby mu to bylo jedno.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.