KULTURA

Netradiční prohlídka výstavy z cyklu Člověk tvůrce: Příběh první - Kámen

27. března 2009, 20:07, muzeum Šumperk
Šumperk - Výstava představuje kámen jako jeden z nejvýznamnějších materiálů využívaných člověkem a to jak pro běžné výrobky, tak pro uměleckou tvorbu. V úvodní části výstavy se seznámíte s nejcharakterističtějšími horninami šumperského regionu, představíme Vám nejznámější lomy a způsoby, jakým se horniny těžily.

 Vzorky některých hornin si budete moci i ohmatat, jejich strukturu můžete zhlédnout pod lupou. V archeologické části výstavy můžete vidět příklady prehistorických výrobků, či způsobů zpracování kamene v pravěku včetně regionálních nálezů sekeromlatů, pazourků atd. Další různorodé využívání kamene v pozdější době je na výstavě rozděleno do několika tematických oddílů – vystaveny jsou nejrůznější architektonické prvky užívané při stavbách hradů, kostelů i domů (domovní ostění, znamení a čísla, erby atd.). V části věnované cestám a silnicím uvidíte, jak a čím se cesty dláždily, jaké patníky a mezníky je lemovaly. Z kamene se vyráběly i nejrůznější užitkové předměty – mlýnské kameny, korýtka, valchy na praní, ale i drobné dekorativní věci – těžítka, vázy, psací soupravy, šperky apod. Náhrobky, náhrobní kříže a pamětní desky byly rovněž tesány z kamene, v muzejních sbírkách se dochovala např. pamětní deska z bývalé rychty ve Zlatém Potoce, která zde byla osazena na památku pobytu císaře Josefa II. v roce 1791. Sochařská díla, kamenné postavy světců z místních kapliček a křížů, sochy z pomníků a pomníčků i drobné kamenné plastiky a busty zastupuje na výstavě např. nadživotní socha Merkura, která stála ještě na počátku 20. století na kašně u šumperské radnice, vystavena jsou ale i novější díla regionálních autorů.

Komentovanou prohlídku výstavy lze doporučit především žákům 2. stupně, středoškolákům nebo učňům. Výstava je přístupná v úterý až pátek od 9 do 12 hodin a od 12,30 do 17 hodin a potrvá do 24. května 2009. Možnost prohlídky s výkladem autorů výstavy je možno objednat na adrese: alena.turkova@muzeum-sumperk.cz nebo telefonicky na čísle 583 214 070 – Mgr. Turková nebo Mgr. Kudelová, příp. Mgr. Kovařík.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.3.2009 09:05
Titulek: Výstava
Autor: návštěvník
75
Šumperské Vlastivědné muzeum opět potvrdilo svou pověst nejhoršího muzea v okrese, ne-li ještě dál. Výstava je naprosto nepřínosná v jakémkoliv směru. Viz jen úvodní komentář, př: z kamene se tvoří cesty a ve středověku hrady, mě odradil číst cokoliv dále. O kameni a jeho bohaté historii dobývání a zpracování v našem okrese není zhola nic.Navíc jsou popisky u exponátů špatné, jako: píniová šiška x borovicová a portrét x bysta.Říká se že něco je lepší než nic, ovšem v tomto případě ...
Reagovat
Datum: 28.3.2009 09:13
Titulek: Bez titulku
Autor: Geolog amatér
113
Přemýšlím, jestli je zde řeč o té samé výstavě, kterou jsem navštívil... Ta, na které jsem teď byl v našem muzeu se ani zdaleka nepodobá tomu,co je zde napsáno...Celkem mě zaráží gradující amatérismus některých zdejších "výstav", jako například této...
Reagovat
Datum: 28.3.2009 10:14
Titulek: A copak na to Zdeněček Gába?
Autor: Ťulpas
64
A copak na tu popisovanou hrůzu Zdeněček Gába? Velmi bych se divil, kdyby mu to bylo jedno.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.