ZPRAVODAJSTVÍ

Netopýři se stěhují do bytů

27. září 2016, 13:00, Hana Písková
Netopýři se stěhují do bytů Šumperk - Ekologové upozorňují na časté vlety netopýrů do šumperských bytů a domů. Na místě není panika, ale obezřetnost. V případě jednotlivých netopýřích návštěvníků stačí otevřít okno. Pokud se jedná o vlety stovek kusů, stačí zavolat na správné číslo.

 Šumpersko je, co se výskytu netopýrů týká, poměrně významnou lokalitou. Své o tom ví Marcel Minář ze Střediska ekologické výchovy Švagrov, kterému v létě i na začátku podzimu často volají lidé, kteří si nevědí rady s vlety netopýrů například do městských bytů. „Ve Finské ulici v Šumperku se do pokoje jednoho bytu nastěhovaly hned dvě stovky netopýrů. Podobný případ jsme řešili i v Revoluční ulici, kde se na garnýži v dalším bytě shlukovaly desítky těchto živočichů,“ prozradil Minář. V takových případech doporučuje kontaktovat některou ze záchranných stanic. „V případě, že vám do bytu oknem vlétne jeden netopýr, otevřete dokořán okna, odhrňte záclony a závěsy a on si během noci většinou najde zase cestu ven,“ říká ochránce přírody.
Jeho doporučení potvrzuje zoolog a odborník na netopýry Jiří Šafář: „K vletům do obydlí dochází nejčastěji v období přeletů, kdy se rozpadají mateřské kolonie. Mladá zvířata jsou najednou bezprizorní a nezkušená. Například v případě netopýra hvízdavého mohou váš domov poctít návštěvou i stovky kusů tohoto živočišného druhu.“ V případě potřeby doporučují odborníci kontaktovat Českou společnost pro ochranu netopýrů (ČESON), na jejíž stránkách www.ceson.org najdou důležité informace i kontakty.


Foto: red

V období podzimu si mohou netopýři snadno splést panelákový byt s jeskyní.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.9.2016 17:50
Titulek: haha
Autor: aNONYM
43
133
Ten odborník Minář pobavil. Prý nechte přes noc otevřené okno dokořán, když jsou tři stupně.
Reagovat
Datum: 29.9.2016 09:10
Titulek: Re: haha
Autor: anonym
43
vole
Reagovat
Datum: 29.9.2016 09:22
Titulek: Re: haha
Autor: aNONYM
36
A jak ti ještě říkají tatínek s maminkou?
Reagovat
Datum: 29.9.2016 17:55
Titulek: Dušan Masár
Autor: Dušan Masár
36
Dušan Masár.
Reagovat
Datum: 29.9.2016 21:55
Titulek: Re: Dušan Masár
Autor: aNONYM
45
:)))
Reagovat