ZPRAVODAJSTVÍ

Netopýři se stěhují do bytů

27. září 2016, 13:00, Hana Písková
Netopýři se stěhují do bytů Šumperk - Ekologové upozorňují na časté vlety netopýrů do šumperských bytů a domů. Na místě není panika, ale obezřetnost. V případě jednotlivých netopýřích návštěvníků stačí otevřít okno. Pokud se jedná o vlety stovek kusů, stačí zavolat na správné číslo.

 Šumpersko je, co se výskytu netopýrů týká, poměrně významnou lokalitou. Své o tom ví Marcel Minář ze Střediska ekologické výchovy Švagrov, kterému v létě i na začátku podzimu často volají lidé, kteří si nevědí rady s vlety netopýrů například do městských bytů. „Ve Finské ulici v Šumperku se do pokoje jednoho bytu nastěhovaly hned dvě stovky netopýrů. Podobný případ jsme řešili i v Revoluční ulici, kde se na garnýži v dalším bytě shlukovaly desítky těchto živočichů,“ prozradil Minář. V takových případech doporučuje kontaktovat některou ze záchranných stanic. „V případě, že vám do bytu oknem vlétne jeden netopýr, otevřete dokořán okna, odhrňte záclony a závěsy a on si během noci většinou najde zase cestu ven,“ říká ochránce přírody.
Jeho doporučení potvrzuje zoolog a odborník na netopýry Jiří Šafář: „K vletům do obydlí dochází nejčastěji v období přeletů, kdy se rozpadají mateřské kolonie. Mladá zvířata jsou najednou bezprizorní a nezkušená. Například v případě netopýra hvízdavého mohou váš domov poctít návštěvou i stovky kusů tohoto živočišného druhu.“ V případě potřeby doporučují odborníci kontaktovat Českou společnost pro ochranu netopýrů (ČESON), na jejíž stránkách www.ceson.org najdou důležité informace i kontakty.


Foto: red

V období podzimu si mohou netopýři snadno splést panelákový byt s jeskyní.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.9.2016 17:50
Titulek: haha
Autor: aNONYM
50
147
Ten odborník Minář pobavil. Prý nechte přes noc otevřené okno dokořán, když jsou tři stupně.
Reagovat
Datum: 29.9.2016 09:10
Titulek: Re: haha
Autor: anonym
47
vole
Reagovat
Datum: 29.9.2016 09:22
Titulek: Re: haha
Autor: aNONYM
44
A jak ti ještě říkají tatínek s maminkou?
Reagovat
Datum: 29.9.2016 17:55
Titulek: Dušan Masár
Autor: Dušan Masár
43
Dušan Masár.
Reagovat
Datum: 29.9.2016 21:55
Titulek: Re: Dušan Masár
Autor: aNONYM
51
:)))
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).