SPORT

Neobvykle zrušený závod: panovaly obavy z prašného pekla

17. července 2019, 17:00, Petr Fišer
Neobvykle zrušený závod: panovaly obavy z prašného pekla Dobřany – Pátý podnik letošního ročníku v Dobřanech u Plzně se zapíše do historických análů mezinárodního mistrovství republiky v sidecarcrossu jinak, než by si na západě Čech přáli. Děly se totiž nevídané věci. Po dlouhé rozpravě rozhodli o předčasném „odpískání“ samotní jezdci!

Aby úsilí pořadatelské čety, přítomnost České televize a také příliv diváků nepřišly vniveč, slátal se narychlo alespoň volný závod pro největší nadšence a opravdové srdcaře.
Kde byl zakopaný pes? Dobřanským zapálencům zlomilo vaz tropické počasí, které panovalo od ranních hodin. „Když je takové sucho, nevěstí to nic dobrého pro zvládnutí zvýšené prašnosti. Volné tréninky ještě stačily proběhnout, ale následně se strhla dlouhá debata závodníků s organizátory a činovníky z asociace. Program se posouval, aby pořadatelé měli čas na úpravu nebezpečné části trati a mohlo dojít k důkladnému nakropení. I přes tříhodinovou snahu se názory jezdců moc nezměnily. Nakonec se vylosovali dva zástupci z řad účastníků, aby okruh naposledy sjeli a zkontrolovali. Na základě jejich názoru se mistrák zrušil,“ popisoval Josef Hejnal, odborník na sidecarcrossové odvětví.

V přeborovém zápolení o sobě dávali vědět Hutira s Plhákem. Bludovský mitfára se svým dlouholetým parťákem nasbírali 42 bodů, což je vyneslo na celkové druhé místo. „Ti, co nakonec startovali, dokázali, že se závodit v pohodě dalo. Míra nebezpečí byla podobná jako na mnoha jiných místech. Všechno, co se v Dobřanech odehrálo, a to včetně chování některých jedinců, bude černou kaňkou na probíhající sezóně,“ konstatoval neradostně zklamaný Hejnal.

O den později si dvě elitní české posádky střihly šampionát v sousedním Německu. Vedlo se jim na výbornou. Kolenčík s Hejhalem zvítězili a bratři Hrochové vystoupali na stříbrnou pozici. „Po všech stránkách to bylo velice náročné. Čelili jsme početné a kvalitní konkurenci, navíc teploty přesahovaly čtyřicet stupňů ve stínu,“ stírali si pot z čela sourozenci z Postřelmůvku.

Dařilo se i německo-české dvojici Adrian Peter – Miroslav Zatloukal. Nebýt zlobivého motocyklu, který po nadějném startu druhé jízdy paličatě stávkoval, mohla pomýšlet na lepší než čtvrtou příčku. „Motorka si dělala, co chtěla. Při plné zátěži se začala dusit, takže jsme mohli jet pouze na půl plynu,“ vyvracel oči rodák ze Šumperka.

S mladým kolegou se zapojili i do osmé Grand Prix mistrovství světa v holandském Markelu. Na těžké trati s písčitým podkladem zabodovali ve druhém finálovém závodu, kde byli sedmnáctým nejrychlejším tandemem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o dvě vstupenky na koncert ojedinělého hudebníka, textaře a poety Karla Plíhala, který šumperský Dům kultury uvede 12. září. Posluchače čeká komorní atmosféra a hravá jemná poetika inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek doplňujících jednotlivé písničky. Můžete být u toho, pokud budete mít kapku příslovečného štěstíčka a zapojíte se do soutěže. Kdo půjde na koncert zadarmo, zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:
Na albu kterého interpreta se Karel Plíhal nepodílel?
a)  Bratři Ebenové
b)  Jaromír Nohavica
c)  Karel Kryl

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Bohemian Rhapsody, který pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 22. srpna, vyhrávají: Vladislava Janciková ze Sudkova a Vendula Kubelková z Postřelmova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.