SPORT

Neobvykle zrušený závod: panovaly obavy z prašného pekla

17. července 2019, 17:00, Petr Fišer
Neobvykle zrušený závod: panovaly obavy z prašného pekla Dobřany – Pátý podnik letošního ročníku v Dobřanech u Plzně se zapíše do historických análů mezinárodního mistrovství republiky v sidecarcrossu jinak, než by si na západě Čech přáli. Děly se totiž nevídané věci. Po dlouhé rozpravě rozhodli o předčasném „odpískání“ samotní jezdci!

Aby úsilí pořadatelské čety, přítomnost České televize a také příliv diváků nepřišly vniveč, slátal se narychlo alespoň volný závod pro největší nadšence a opravdové srdcaře.
Kde byl zakopaný pes? Dobřanským zapálencům zlomilo vaz tropické počasí, které panovalo od ranních hodin. „Když je takové sucho, nevěstí to nic dobrého pro zvládnutí zvýšené prašnosti. Volné tréninky ještě stačily proběhnout, ale následně se strhla dlouhá debata závodníků s organizátory a činovníky z asociace. Program se posouval, aby pořadatelé měli čas na úpravu nebezpečné části trati a mohlo dojít k důkladnému nakropení. I přes tříhodinovou snahu se názory jezdců moc nezměnily. Nakonec se vylosovali dva zástupci z řad účastníků, aby okruh naposledy sjeli a zkontrolovali. Na základě jejich názoru se mistrák zrušil,“ popisoval Josef Hejnal, odborník na sidecarcrossové odvětví.

V přeborovém zápolení o sobě dávali vědět Hutira s Plhákem. Bludovský mitfára se svým dlouholetým parťákem nasbírali 42 bodů, což je vyneslo na celkové druhé místo. „Ti, co nakonec startovali, dokázali, že se závodit v pohodě dalo. Míra nebezpečí byla podobná jako na mnoha jiných místech. Všechno, co se v Dobřanech odehrálo, a to včetně chování některých jedinců, bude černou kaňkou na probíhající sezóně,“ konstatoval neradostně zklamaný Hejnal.

O den později si dvě elitní české posádky střihly šampionát v sousedním Německu. Vedlo se jim na výbornou. Kolenčík s Hejhalem zvítězili a bratři Hrochové vystoupali na stříbrnou pozici. „Po všech stránkách to bylo velice náročné. Čelili jsme početné a kvalitní konkurenci, navíc teploty přesahovaly čtyřicet stupňů ve stínu,“ stírali si pot z čela sourozenci z Postřelmůvku.

Dařilo se i německo-české dvojici Adrian Peter – Miroslav Zatloukal. Nebýt zlobivého motocyklu, který po nadějném startu druhé jízdy paličatě stávkoval, mohla pomýšlet na lepší než čtvrtou příčku. „Motorka si dělala, co chtěla. Při plné zátěži se začala dusit, takže jsme mohli jet pouze na půl plynu,“ vyvracel oči rodák ze Šumperka.

S mladým kolegou se zapojili i do osmé Grand Prix mistrovství světa v holandském Markelu. Na těžké trati s písčitým podkladem zabodovali ve druhém finálovém závodu, kde byli sedmnáctým nejrychlejším tandemem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.