ZPRÁVY

Nemocnost je v šumperském regionu nejnižší v kraji

6. února 2013, 16:50, ar
Šumperk – Vysoký počet respiračních chorob teď naplno zaměstnává lékaře v celém okrese. Šumperská nemocnice dokonce kvůli nebezpečí chřipky zakázala návštěvy na všech svých odděleních. Přesto máme jednoznačně nejmenší nemocnost v celém kraji. Lékaři jen stěží odhadují, čím je to dáno.
„Svou roli může sehrát například veřejná doprava. Například v olomouckých tramvajích je přenos respiračních chorob více pravděpodobný než v menším městě, kde jezdí jen poloprázdné autobusy,“ domnívá se Růžena Haliřová z Krajské hygienické stanice v Olomouci. V první polovině tohoto měsíce připadalo v šumperském okrese na sto tisíc obyvatel zhruba třináct set nemocných, na Prostějovsku to bylo 2747 pacientů a na Olomoucku 2471.

Nízký počet nemocných ale nemusí ovlivňovat jen menší hustota zalidnění nebo menší koncentrace lidí v dopravních prostředcích. Důvod může být mnohem prozaičtější. „Potíž je v tom, že si dnes nikdo nedovolí marodit. Raději si vezme dovolenou nebo nemoc přechodí. Hodně lidí má strach, že by přišlo o práci. Mnohdy se bojí oprávněně,“ svěřil se třiapadesátiletý řidič autobusu, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Respirační choroby, které na okres útočí plnou silou, by neměli podceňovat hlavně rodiče dětí. Právě nejmenší obyvatelé regionu jsou totiž podle hygieniků nejvíce ohroženou skupinou. Hned po nich následují nezletilí, mladiství, senioři a nakonec lidé v produktivním věku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.2.2013 07:29
Titulek: Je jo jinak
Autor: Pavel
155
Paní hygienička má sice k dispozici statistiku i logický názor na obsazenost dopravních prostředků,ale kdyby se přijela podívat do Šumperka v čase od 5,00 do 6,00 tak by viděla přecpané vlaky a autobusy těch co míří do zaměstnání a v dalších časech do škol.Údaj o nejnižšší nemocnosti v šumperském reginu je statisticky v pořádku ovšem skutečnost je jiná.Je zde velmi malá, neli žádná pracovní příležitost a tak každý chodí do práce "na doraz" a marodit jde až už opravdu nemůže. A to nejen ze strachu, že by při častějším marodění mohl přijít o místo, ale pokud lidé žijí od výplaty k výplatě a nemají finanční rezervy, tak si nemohou dovolit přijít ani o pár stovek natož tisícovek o které přijdou, když jsou nemocní.Nezletilí,mladiství a senioři se mohou vyležet,vyléčit. Lidé v produktivním věku z výše uvedených důvodů nemohou, proto podle statistik marodí nejméně.Reformy ve zdravotnictví( a nejen ty) a opatření k náhradám v době nemoci z toho vyplývající proběhly bez většího odporu veřejnosti tak se tomu nedivme. Máme co jsme nechtěli, či chtěli ?!
Reagovat
Datum: 7.2.2013 08:15
Titulek: Re: Je jo jinak
Autor: Jarda
27
Takže jaká je nemocnost v šumperském regionu, když je skutečnost jinde? Vaše závěry se sice zakládají zčásti na možném předpokladu, ale větší měrou spíše na čisté nepodložené spekulaci. Pár dní nemoci přece nikoho nepřivede na mizinu na ušlém výdělku, pokud umí dobře hospodařit.
Reagovat
Datum: 7.2.2013 19:04
Titulek: Re: Je jo jinak
Autor: lenka
49
Dnes mají mladí lidé tak napnutý rozpočet, že bohužel pár dní nemoci je kolikrát velice zatěžující.Mimochodem - byl jste teď někdy na PN - zkuste to,nad výplatou zapláčete!!!!
Reagovat
Datum: 8.2.2013 07:08
Titulek: Re: Je jo jinak
Autor: Pavel
47
Můj názor se zakládá na každodenní přítomnostmi mezi lidmi.Váš názor se zákládá zřejmě na jiných poznatcích a proto mně a třeba i některým ostatním sdělte návod jak v takové situaci ušetřit. Modelový příklad - rodina v nájemním bytu,dvě malé děti, manželka bez práce a nebo doma s dětmi a manžel donese domů dvanáct až třinástn tisíc čistého.Náklady spojené s bydlením zaplatiti musí, jíst taky musí.Jak tedy z toho co jim zbyde mají mít našetřeno pro případ, že manžel onemocní ?
Reagovat
Datum: 8.2.2013 10:28
Titulek: Re: Je jo jinak
Autor: divák divadelní
45
no, tak ještě připočtěte různé dávky od státu, bačkůrkovné, pastelkovné... a pak asi není příliš odpovědné přivádět děti do takové nezajištěné domácnosti... a pak se prosím zajeďte podívat do "třetího světa", abyste si trochu srovnali měřítka...
nebo alespoň podívejte se zde, ať víte jak na tom ve skutečnosti jste: http://www.jedensvet.cz/pit/filmy-materialy/5
Reagovat
Datum: 12.2.2013 10:32
Titulek: Re: Je jo jinak
Autor: Dětina
souhlas
93
nesouhlas
34
Nezapomínat na minusové plenkovné!!! Pořízení a výchova dítěte je ekonomická zátěž pro rodinu. Je potřeba se nejprve poradit s finančním poradcem o možnostech pořízení dítěte.
Reagovat
Datum: 7.2.2013 09:25
Titulek: všechno je vždy jinak
Autor: divák divadelní
30
Jak pravil rabi, samozřejmě je to jinak, stačí se podívat nad superkvalitní článek na horní lištu, která ukazuje jak máme na Šumpersku stabilní mírňoučké počasí - celý rok zde máme 11/22 °C a všeočišťující déšť
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.