ZPRÁVY

Nemocnice bude zdarma vyšetřovat znaménka

8. května 2013, 17:59, téma NEMOCNICE, red, mošo
Šumperk – Bezplatné vyšetření pigmentových znamének nabídne v pondělí třináctého května Šumperská nemocnice. Akce se uskuteční u příležitosti Evropského dne melanomu. Od sedmi do šestnácti hodin bude zájemcům k dispozici kožní ambulance v pavilonu F. Kromě vyšetření znamének zde bude možné také bezplatné poradenství týkající se ochrany pokožky. Akce má za cíl poukázat na nebezpečí kožní rakoviny a podpořit prevenci vzniku těchto onemocnění.
Evropský den melanomu se koná každoročně. Jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům vyšetření pigmentových znamének a zvýšit tak pravděpodobnost včasného záchytu případných nádorových onemocnění. „Akce se bude týkat výhradně prevence nebezpečných kožních nádorů, především melanomu, případně stavů, které mu mohou předcházet. Není určena pro pacienty s běžnými kožními nemocemi, ale pouze pro ty, kteří potřebují kvalifikovaně posoudit svá pigmentová znaménka či névy," říká primář kožního oddělení Šumperské nemocnice Lubomír Drlík.

Melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Na rozdíl od jiných kožních nádorů začíná relativně brzy metastázovat do jiných orgánů. „S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení. Proto je důležité jeho včasné odhalení, které je možné pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu pokožky,“ objasňuje Drlík. Největší pozor by si měli dávat lidé, kteří mají na svém těle větší množství znamének. „Více ohroženi jsou také ti, kteří mají světlou kůži nebo v jejichž rodině měl někdo kožní nádor. Prevenci by proto neměli podceňovat,“ dodává primář.

Za posledních třicet let stoupl v České republice počet nemocných s melanomem více než čtyřikrát. Za dobu existence Evropského dne melanomu bylo vyšetřeno více než čtyřicet osm tisíc pacientů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.