ZPRÁVY

Nemocnice bude zdarma vyšetřovat znaménka

8. května 2013, 17:59, téma NEMOCNICE, red, mošo
Šumperk – Bezplatné vyšetření pigmentových znamének nabídne v pondělí třináctého května Šumperská nemocnice. Akce se uskuteční u příležitosti Evropského dne melanomu. Od sedmi do šestnácti hodin bude zájemcům k dispozici kožní ambulance v pavilonu F. Kromě vyšetření znamének zde bude možné také bezplatné poradenství týkající se ochrany pokožky. Akce má za cíl poukázat na nebezpečí kožní rakoviny a podpořit prevenci vzniku těchto onemocnění.
Evropský den melanomu se koná každoročně. Jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům vyšetření pigmentových znamének a zvýšit tak pravděpodobnost včasného záchytu případných nádorových onemocnění. „Akce se bude týkat výhradně prevence nebezpečných kožních nádorů, především melanomu, případně stavů, které mu mohou předcházet. Není určena pro pacienty s běžnými kožními nemocemi, ale pouze pro ty, kteří potřebují kvalifikovaně posoudit svá pigmentová znaménka či névy," říká primář kožního oddělení Šumperské nemocnice Lubomír Drlík.

Melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Na rozdíl od jiných kožních nádorů začíná relativně brzy metastázovat do jiných orgánů. „S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení. Proto je důležité jeho včasné odhalení, které je možné pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu pokožky,“ objasňuje Drlík. Největší pozor by si měli dávat lidé, kteří mají na svém těle větší množství znamének. „Více ohroženi jsou také ti, kteří mají světlou kůži nebo v jejichž rodině měl někdo kožní nádor. Prevenci by proto neměli podceňovat,“ dodává primář.

Za posledních třicet let stoupl v České republice počet nemocných s melanomem více než čtyřikrát. Za dobu existence Evropského dne melanomu bylo vyšetřeno více než čtyřicet osm tisíc pacientů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).