SPORT

"Někdo lyžuje, já skáču" - říká jediná akrobatická skokanka v ČR

18. března 2009, 14:55, Stanislava Marešová
Šumperk - Zatímco většina jejich vrstevníků preferuje kolo nebo míčové hry a snad ani těm se nevěnuje na 100%, Martina si zvolila za svou vášeň a hobby lyže. Ale nelyžuje na nich. Alespoň ne tak, jak by si mohl kdokoli myslet. Skáče na nich. A hned dvojná salta. Jejím cílem je pokořit co nejvyšší můstek a skočit skok s co nejvíce vruty. A dostat se na olympiádu a samozřejmě vyhrát. Nemalé cíle, a ne nereálné. Jediná akrobatická skokanka na lyžích v České republice studuje v Olomouci a bydlí v Šumperku. A přitom neustále pendluje mezi školou, prací a tréninky.
Narodila se ve znamení berana 8. dubna 1986. "V 5 letech jsem se začala věnovat sportovní gymnastice a v 17 jsem postupně přešla k akrobatickému lyžování - pro mě daleko perspektivnějšímu sportu," říká dnes s úsměvem Martina, která je jedinou českou závodní skokankou v akrobatickém lyžování, která navíc úspěšně atakuje světové poháry a soutěže.  
 

Rej.cz: Proč a co tě dovedlo k akrobatickým skokům na lyžích?

Martina Konopová: "Jaksi to vyplynulo. Když jsem přestala s gymnastikou, hledala jsem něco akčního, co by naplnilo a v čem se může člověk realizovat i v pozdějším věku, než je to u atletiky. A když Aleš Valenta vyhrál olympijské hry, bylo to už takové osudové potvrzení, že jsem se rozhodla správně. Začala jsem v létě v Akrobat parku ve Štítech, kde mi první nejdůležitější rady dával právě  Aleš Valenta."

Rej.cz: Co trénink?
Martina Konopová:
"Trénuji spolu s kluky, s Lukášem Vokatým a Alešem Valentou, který provozuje Akrobat park ve Štítech.  Dnes mě trénuje Christian Rijavec, nový kouč za námi jezdí pravidelně a máme koncepci celé sezóny, kterou jsme v létě neměli. V létě trénujeme přímo v Akrobat parku ve Štítech, kde se dá provozovat hodně dopňkových sportů. Trénujeme na trampolínách, hrajeme beach volejbal, chodíme běhat, jezdíme do Šumperka do posilovny. V zimě pak na sněhu na můstcích na Mísečkách, trénovali jsme i ve švýcarském Meiringenunebo, tady  na horách jezdím na snowboardu." 

Rej.cz: A samotné závody v létě? Jak je prožíváš? 
Martina Konopová: "Je to adrenalin. Již pár let se vždy do Štítů sjedou kapacity jako Jan Lahtela, Stanislav Kravčuk, Evelyne Leu, či Olexander Abramenko. A samotné závody? Ty jsou rok od roku pestřejší.  Závodníci skáčou na velkém můstku a snaží se udělat co nejvíce salt a vrutů. Rozhodčí hodnotí čistotu provedení a technickou obtížnost prvku."

Rej.cz: Co sportovní vybavení? Jak ho sháníš?
Martina Konopová: "Už několik let skáču na lyžích AERIALS značky Sporten jak na sníh, tak i do vody, zvykla jsem si na ně a jsem s nimi spokojená. Ráda bych vyzkoušela i další výrobky - freestylové lyže, snowboard, běžky. Lyží mám doma několik párů, je to hlavní součást mého šatníku:) A právě kvůli tomu, ale i kvůli cestám na soutěže hledám sponzory a opečovávám si ty, které mám."

Rej.cz: Jaké je tvé soukromí?
Martina Konopová: "Hektické. Po maturitě na gymnáziu mám za sebou rok jazykové školy a nyní jsem studentkou Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Snažím se skloubit čas na učení, trénink i práci, jednání se sponzory i vůbec, aby vše šlo, jak má."

Celý leden měl český tým akrobatických skokanů jediný cíl - nominaci na olympiádu. Lukáš Vokatý a Martina Konopová pod vedením  nového trenéra Rakušana Christiana Rijavce budou muset zabojovat a hlavně zabodovat  jak v Evropských, tak i Světových pohárech. Martina Konopová musí v některém ze závodu Světového poháru skončit do desátého místa, Lukáš Vokatý nejhůře šestnáctý. A sen se stal skutečností. Martina se na olympiádu pravděpodobně dostane. 

Letos v lednu na mezinárodních závodech Mont Gabriel CAN WC se  totiž umístila na 10. místě, což by jí mělo zajistit nominaci na Zimní olympijské hry, které se budou konat ve Vancouveru v Kanadě  v roce   2010.Blíž o Martině:

Škola: Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta tělesné kultury
Zaměstnání: Lyžařská škola SKI Form, Červenohorské Sedlo. Instruktorka lyžování a snowboardingu
Zájmy: sport (snowboard, brusle, fotbal ..), hudba, tanec, škola (poslední dobou víc a víc :) )
Oblíbený film: Román pro ženy, Million dollar baby, Ocean’s Eleven, Pulp Fiction, Love actually, Hitch
Seriál, co mě nedostane od obrazovky: Prison break, Lost
Oblíbená hudba: Nelly Furtado, Mary J. Blige, Black eyed peas, Seal, Christina Aquilera
Nejlepší písnička na světě: Where is the love? BEP
Nej roční období: zima
Nesnáším: lži a přetvářku
Miluju: kamarády, sníh a pohyb (třeba i na parketu :) )
Cestovatelský sen: Brisbane, Austrálie
Vzor: Každý, kdo si jde za svým snem.
Heslo: „Never grow up, my friends.“
 


Výsledy v roce 2009

  • Deer Valley at Park City USA WC
30.1.2009 - 23.místo

  • Mont Gabriel CAN WC
25.1.2009 - 10.místo
+ vyjetá nominace na ZOH Vancouver

Za rok 2009 odskákala již 7 závodů - 2 evropské poháry a 5 světových  pohárů


Výsledky v roce 2008
 
  •  1.MÍSTO ! SNB & FreeSki contest 08
- závod se konal 9.8.2008 ve Štítech
- Martina Konopová získala mezi ženami 1.místo !
VÝSLEDKY Freestyle Czech Open 2008

  • Freestyle Czech Open 2008
- závod světového poháru v akrobatickém lyžování
Martina Konopová se mezi ženami umístila na 4. místěDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.3.2009 09:29
Titulek: Bez titulku
Autor: A.B.
96
105
Přeji ti Marťas móóóc úspěchů! Připoměl bych taky Danču Krstkovou svého času jedinou akrobatickou skokankou. Ale to už je dlouho, utíká to fákt rychle :o( Tak si nechej dařit a pokud bude dobrá konstelace hvězd, tak ti budu ve Vancouveru osobně fandit!
Reagovat
Datum: 12.5.2009 21:27
Titulek: Král bílé stopy
Autor: krmelec
64
140
Máš to tam ...vyhraješ KRMELEC
Reagovat
Datum: 13.5.2009 12:56
Titulek: Blíž o Martině
Autor: Grifit
59
126
Přestat kouřit a trochu ubrat ve verbálním projevu, tak je to šikovná holka. A ne dlaždič. :-(
Reagovat
Datum: 28.1.2010 15:01
Titulek: Re: Blíž o Martině
Autor: rich bitch
souhlas
0
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 29.5.2009 12:07
Titulek: Konopásek
Autor: Lenny
62
138
Držím ti palce na ZOH ve Vancouveru. Ty máš na to!!! :-)
Reagovat