SPORT

"Někdo lyžuje, já skáču" - říká jediná akrobatická skokanka v ČR

18. března 2009, 14:55, Stanislava Marešová
Šumperk - Zatímco většina jejich vrstevníků preferuje kolo nebo míčové hry a snad ani těm se nevěnuje na 100%, Martina si zvolila za svou vášeň a hobby lyže. Ale nelyžuje na nich. Alespoň ne tak, jak by si mohl kdokoli myslet. Skáče na nich. A hned dvojná salta. Jejím cílem je pokořit co nejvyšší můstek a skočit skok s co nejvíce vruty. A dostat se na olympiádu a samozřejmě vyhrát. Nemalé cíle, a ne nereálné. Jediná akrobatická skokanka na lyžích v České republice studuje v Olomouci a bydlí v Šumperku. A přitom neustále pendluje mezi školou, prací a tréninky.
Narodila se ve znamení berana 8. dubna 1986. "V 5 letech jsem se začala věnovat sportovní gymnastice a v 17 jsem postupně přešla k akrobatickému lyžování - pro mě daleko perspektivnějšímu sportu," říká dnes s úsměvem Martina, která je jedinou českou závodní skokankou v akrobatickém lyžování, která navíc úspěšně atakuje světové poháry a soutěže.  
 

Rej.cz: Proč a co tě dovedlo k akrobatickým skokům na lyžích?

Martina Konopová: "Jaksi to vyplynulo. Když jsem přestala s gymnastikou, hledala jsem něco akčního, co by naplnilo a v čem se může člověk realizovat i v pozdějším věku, než je to u atletiky. A když Aleš Valenta vyhrál olympijské hry, bylo to už takové osudové potvrzení, že jsem se rozhodla správně. Začala jsem v létě v Akrobat parku ve Štítech, kde mi první nejdůležitější rady dával právě  Aleš Valenta."

Rej.cz: Co trénink?
Martina Konopová:
"Trénuji spolu s kluky, s Lukášem Vokatým a Alešem Valentou, který provozuje Akrobat park ve Štítech.  Dnes mě trénuje Christian Rijavec, nový kouč za námi jezdí pravidelně a máme koncepci celé sezóny, kterou jsme v létě neměli. V létě trénujeme přímo v Akrobat parku ve Štítech, kde se dá provozovat hodně dopňkových sportů. Trénujeme na trampolínách, hrajeme beach volejbal, chodíme běhat, jezdíme do Šumperka do posilovny. V zimě pak na sněhu na můstcích na Mísečkách, trénovali jsme i ve švýcarském Meiringenunebo, tady  na horách jezdím na snowboardu." 

Rej.cz: A samotné závody v létě? Jak je prožíváš? 
Martina Konopová: "Je to adrenalin. Již pár let se vždy do Štítů sjedou kapacity jako Jan Lahtela, Stanislav Kravčuk, Evelyne Leu, či Olexander Abramenko. A samotné závody? Ty jsou rok od roku pestřejší.  Závodníci skáčou na velkém můstku a snaží se udělat co nejvíce salt a vrutů. Rozhodčí hodnotí čistotu provedení a technickou obtížnost prvku."

Rej.cz: Co sportovní vybavení? Jak ho sháníš?
Martina Konopová: "Už několik let skáču na lyžích AERIALS značky Sporten jak na sníh, tak i do vody, zvykla jsem si na ně a jsem s nimi spokojená. Ráda bych vyzkoušela i další výrobky - freestylové lyže, snowboard, běžky. Lyží mám doma několik párů, je to hlavní součást mého šatníku:) A právě kvůli tomu, ale i kvůli cestám na soutěže hledám sponzory a opečovávám si ty, které mám."

Rej.cz: Jaké je tvé soukromí?
Martina Konopová: "Hektické. Po maturitě na gymnáziu mám za sebou rok jazykové školy a nyní jsem studentkou Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Snažím se skloubit čas na učení, trénink i práci, jednání se sponzory i vůbec, aby vše šlo, jak má."

Celý leden měl český tým akrobatických skokanů jediný cíl - nominaci na olympiádu. Lukáš Vokatý a Martina Konopová pod vedením  nového trenéra Rakušana Christiana Rijavce budou muset zabojovat a hlavně zabodovat  jak v Evropských, tak i Světových pohárech. Martina Konopová musí v některém ze závodu Světového poháru skončit do desátého místa, Lukáš Vokatý nejhůře šestnáctý. A sen se stal skutečností. Martina se na olympiádu pravděpodobně dostane. 

Letos v lednu na mezinárodních závodech Mont Gabriel CAN WC se  totiž umístila na 10. místě, což by jí mělo zajistit nominaci na Zimní olympijské hry, které se budou konat ve Vancouveru v Kanadě  v roce   2010.Blíž o Martině:

Škola: Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta tělesné kultury
Zaměstnání: Lyžařská škola SKI Form, Červenohorské Sedlo. Instruktorka lyžování a snowboardingu
Zájmy: sport (snowboard, brusle, fotbal ..), hudba, tanec, škola (poslední dobou víc a víc :) )
Oblíbený film: Román pro ženy, Million dollar baby, Ocean’s Eleven, Pulp Fiction, Love actually, Hitch
Seriál, co mě nedostane od obrazovky: Prison break, Lost
Oblíbená hudba: Nelly Furtado, Mary J. Blige, Black eyed peas, Seal, Christina Aquilera
Nejlepší písnička na světě: Where is the love? BEP
Nej roční období: zima
Nesnáším: lži a přetvářku
Miluju: kamarády, sníh a pohyb (třeba i na parketu :) )
Cestovatelský sen: Brisbane, Austrálie
Vzor: Každý, kdo si jde za svým snem.
Heslo: „Never grow up, my friends.“
 


Výsledy v roce 2009

  • Deer Valley at Park City USA WC
30.1.2009 - 23.místo

  • Mont Gabriel CAN WC
25.1.2009 - 10.místo
+ vyjetá nominace na ZOH Vancouver

Za rok 2009 odskákala již 7 závodů - 2 evropské poháry a 5 světových  pohárů


Výsledky v roce 2008
 
  •  1.MÍSTO ! SNB & FreeSki contest 08
- závod se konal 9.8.2008 ve Štítech
- Martina Konopová získala mezi ženami 1.místo !
VÝSLEDKY Freestyle Czech Open 2008

  • Freestyle Czech Open 2008
- závod světového poháru v akrobatickém lyžování
Martina Konopová se mezi ženami umístila na 4. místěDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.3.2009 09:29
Titulek: Bez titulku
Autor: A.B.
116
143
Přeji ti Marťas móóóc úspěchů! Připoměl bych taky Danču Krstkovou svého času jedinou akrobatickou skokankou. Ale to už je dlouho, utíká to fákt rychle :o( Tak si nechej dařit a pokud bude dobrá konstelace hvězd, tak ti budu ve Vancouveru osobně fandit!
Reagovat
Datum: 12.5.2009 21:27
Titulek: Král bílé stopy
Autor: krmelec
81
188
Máš to tam ...vyhraješ KRMELEC
Reagovat
Datum: 13.5.2009 12:56
Titulek: Blíž o Martině
Autor: Grifit
78
161
Přestat kouřit a trochu ubrat ve verbálním projevu, tak je to šikovná holka. A ne dlaždič. :-(
Reagovat
Datum: 28.1.2010 15:01
Titulek: Re: Blíž o Martině
Autor: rich bitch
souhlas
0
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 29.5.2009 12:07
Titulek: Konopásek
Autor: Lenny
82
180
Držím ti palce na ZOH ve Vancouveru. Ty máš na to!!! :-)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.