ZPRÁVY

Nejzajímavější projekty a aktivity Místních akčních skupin Olomouckého kraje soutěžily

3. června 2013, 13:33, redakce
Kraj – Místní akční skupiny (MAS) z Olomouckého kraje poprvé vyhlásily soutěž o nejzajímavější projekty, které se jim podařilo v posledních pěti letech uskutečnit. Z 25 oceněných se na vrcholu žebříčku objevují například projekty na zvýšení výrobní kapacity rodinného pivovaru, mobilní letní kino či park pro volnočasové aktivity.

V pěti hlavních kategoriích se hodnotily nejzajímavější projekty zemědělců, podnikatelů, obcí, neziskových organizací a projekty spolupráce mezi MAS, které se podařilo uskutečnit díky podpoře z Programu rozvoje venkova LEADER. Jako nejzajímavější vybrali hodnotitelé projekty Zdeňky Horníkové Zdraví, sílu najdeš v sýru (Hranicko), Františka Halaxy Zvýšení výrobní kapacity rodinného pivovaru Bravůr (Šumpersko), obce Troubelice Park pro volnočasové aktivity (Uničovsko), občanského sdružení Film for People Kino na vsi – mobilní letní kino pro šumperský venkov a projekt Kroje našich krajů, na kterém spolupracovaly MAS – Partnerství Moštěnka, MAS Moravská cesta, MAS Podhostýnska a slovenská MAS Malohont.

„Tyto, ale i další oceněné projekty budou zároveň hlavními náměty pro publikaci s názvem Nejpěknější projekty aneb Reportáže z míst, kde už MASky pomohly, kterou plánujeme vydat tak, aby byla k dispozici už na národní konferenci Venkov 2013, jež se uskuteční v říjnu v Teplicích nad Bečvou,“ uvedl místopředseda krajského sdružení MAS v Olomouckém kraji a předseda MAS – Partnerství Moštěnka Tomáš Šulák.

V dalších kategoriích se hodnotil zejména celkový přístup MAS ke svému regionu. Nejzajímavější propagační a společenskou akcí se stala dlouhodobá aktivita MAS Region Haná „Hanácké cestovatel“, která propaguje různá místa v regionu. Nejzajímavější publikací je kniha rozhovorů s výrobci a držiteli certifikátu Haná regionální produkt® „Máme značku Haná“, která vznikla díky projektu spolupráce Nová energie pro regionální značku ve spolupráci MAS – Partnerství Moštěnka, MAS Moravská cesta, MAS Prostějov venkov a MAS Uničovsko. Na výrobu publikace přispěl také Olomoucký kraj. Nejzajímavější zpravodaj má MAS – Partnerství Moštěnka. Zvláštní ocenění získal ples Domova Paprsek pod vedením MAS Horní Pomoraví.

Celkem se do deseti kategorií soutěže přihlásilo 87 projektů a aktivit MAS Olomouckého kraje.

„Místní akční skupiny působí na venkově již téměř deset let, jejich práce se zintenzivnila v posledních pěti letech, kdy pomohly uskutečnit tisíce menších projektů. O práci MAS však veřejnost mnoho neví. Proto jsme uspořádali soutěž, abychom výsledky jejich aktivit přiblížili ještě více lidem,“ dodal Šulák.

V Olomouckém kraji v současné době působí 16 místních akčních skupin. Dvanáct z nich rozdělilo za posledních pět let téměř 500 milionů korun z Programu rozvoje venkova 2007–2013.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.