ZPRÁVY

Nejzajímavější projekty a aktivity Místních akčních skupin Olomouckého kraje soutěžily

3. června 2013, 13:33, redakce
Kraj – Místní akční skupiny (MAS) z Olomouckého kraje poprvé vyhlásily soutěž o nejzajímavější projekty, které se jim podařilo v posledních pěti letech uskutečnit. Z 25 oceněných se na vrcholu žebříčku objevují například projekty na zvýšení výrobní kapacity rodinného pivovaru, mobilní letní kino či park pro volnočasové aktivity.

V pěti hlavních kategoriích se hodnotily nejzajímavější projekty zemědělců, podnikatelů, obcí, neziskových organizací a projekty spolupráce mezi MAS, které se podařilo uskutečnit díky podpoře z Programu rozvoje venkova LEADER. Jako nejzajímavější vybrali hodnotitelé projekty Zdeňky Horníkové Zdraví, sílu najdeš v sýru (Hranicko), Františka Halaxy Zvýšení výrobní kapacity rodinného pivovaru Bravůr (Šumpersko), obce Troubelice Park pro volnočasové aktivity (Uničovsko), občanského sdružení Film for People Kino na vsi – mobilní letní kino pro šumperský venkov a projekt Kroje našich krajů, na kterém spolupracovaly MAS – Partnerství Moštěnka, MAS Moravská cesta, MAS Podhostýnska a slovenská MAS Malohont.

„Tyto, ale i další oceněné projekty budou zároveň hlavními náměty pro publikaci s názvem Nejpěknější projekty aneb Reportáže z míst, kde už MASky pomohly, kterou plánujeme vydat tak, aby byla k dispozici už na národní konferenci Venkov 2013, jež se uskuteční v říjnu v Teplicích nad Bečvou,“ uvedl místopředseda krajského sdružení MAS v Olomouckém kraji a předseda MAS – Partnerství Moštěnka Tomáš Šulák.

V dalších kategoriích se hodnotil zejména celkový přístup MAS ke svému regionu. Nejzajímavější propagační a společenskou akcí se stala dlouhodobá aktivita MAS Region Haná „Hanácké cestovatel“, která propaguje různá místa v regionu. Nejzajímavější publikací je kniha rozhovorů s výrobci a držiteli certifikátu Haná regionální produkt® „Máme značku Haná“, která vznikla díky projektu spolupráce Nová energie pro regionální značku ve spolupráci MAS – Partnerství Moštěnka, MAS Moravská cesta, MAS Prostějov venkov a MAS Uničovsko. Na výrobu publikace přispěl také Olomoucký kraj. Nejzajímavější zpravodaj má MAS – Partnerství Moštěnka. Zvláštní ocenění získal ples Domova Paprsek pod vedením MAS Horní Pomoraví.

Celkem se do deseti kategorií soutěže přihlásilo 87 projektů a aktivit MAS Olomouckého kraje.

„Místní akční skupiny působí na venkově již téměř deset let, jejich práce se zintenzivnila v posledních pěti letech, kdy pomohly uskutečnit tisíce menších projektů. O práci MAS však veřejnost mnoho neví. Proto jsme uspořádali soutěž, abychom výsledky jejich aktivit přiblížili ještě více lidem,“ dodal Šulák.

V Olomouckém kraji v současné době působí 16 místních akčních skupin. Dvanáct z nich rozdělilo za posledních pět let téměř 500 milionů korun z Programu rozvoje venkova 2007–2013.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).