ZPRAVODAJSTVÍ

Největší bída za posledních deset let, stěžují si palírníci i pěstitelé

24. října 2019, 11:00, jak
Okres – Zatímco vloni nestíhaly palírny zpracovávat obrovskou úrodu jablek, švestek i třešní, letos třou bídu s nouzí. Ovoci uškodily jarní mrazíky a v létě vysoká vzdušná vlhkost – ovoce, které chladný duben přežilo, většinou napadla hniloba.

 „Je to nejslabší sezóna za posledních deset let. Není nic – jabka, hrušky, o švestkách nemluvě. Trošku to zachránily mirabelky,“ řekl Týdnu na severu Petr Markovský, provozovatel pěstitelské pálenice v Hraběšicích.

Jeho slova ostatně potvrzují i sami zahrádkáři. Antonín Dubový z Mohelnice letos na svém pozemku v zahrádkářské kolonii sklidil jedinou bednu jablek. „Nějaké kompoty i slivovice mi zbyly z loňska. Letos ale pálit nebudu, nemám co,“ dodává smutně pěstitel.

Loňskou sezonu naopak palírníci hodnotili jako jednu z nejlepších v novém tisíciletí. Řadě lidí umožnila vytvořit si zásoby kvalitní pálenky, které letos přijdou vhod.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o dvě vstupenky na divadelní představení Hodina duchů. V bludovském Kulturním domě ho 12. března od 18 hodin odehraje Divadlo Artur Praha. Můžete být u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Otázka:
Který z uvedených herců v představení Divadla Artur Hodina duchů nehraje?

a) Michal Kavalčík
b) Bořek Slezáček
c) Vlasta Korec

Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na nově otevřenou interaktivní výstavu Hrátky s penězi, kde se pobaví hlavně děti a která bude v zábřežském muzeu otevřená do 19. dubna vyhrávají: Jana H. z Bludova a Blanka Z. z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.