ZPRAVODAJSTVÍ

Největší bída za posledních deset let, stěžují si palírníci i pěstitelé

24. října 2019, 11:00, jak
Okres – Zatímco vloni nestíhaly palírny zpracovávat obrovskou úrodu jablek, švestek i třešní, letos třou bídu s nouzí. Ovoci uškodily jarní mrazíky a v létě vysoká vzdušná vlhkost – ovoce, které chladný duben přežilo, většinou napadla hniloba.

 „Je to nejslabší sezóna za posledních deset let. Není nic – jabka, hrušky, o švestkách nemluvě. Trošku to zachránily mirabelky,“ řekl Týdnu na severu Petr Markovský, provozovatel pěstitelské pálenice v Hraběšicích.

Jeho slova ostatně potvrzují i sami zahrádkáři. Antonín Dubový z Mohelnice letos na svém pozemku v zahrádkářské kolonii sklidil jedinou bednu jablek. „Nějaké kompoty i slivovice mi zbyly z loňska. Letos ale pálit nebudu, nemám co,“ dodává smutně pěstitel.

Loňskou sezonu naopak palírníci hodnotili jako jednu z nejlepších v novém tisíciletí. Řadě lidí umožnila vytvořit si zásoby kvalitní pálenky, které letos přijdou vhod.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.