KULTURA

Nejočekávanější premiéra letošního roku se blíží - Zánik samoty Berhof

3. března 2009, 19:51, -mar-
Šumperk- Již 7. března se odehraje v  Šumperku tolik očekávaná premiéra dramatizace novely Vladimíra Körnera. Noví herci mají možnost pod taktovkou brněnského režiséra Petra Štindla a dramaturga Ondřeje Elbla ukázat, jak se zhostí převedení známé novely do dramatického projevu. Sekundovat jim bude český divadelní a filmový herec Igor Bareš.
Divadlo Šumperk uvede v české premiéře první březnovou sobotu dramatizaci novely Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof.  Kniha poprvé vyšla v roce 1973 a její děj se odehrává těsně po skončení druhé světové války. Sám autor děj umístil kamsi na česko–polsko–německou hranici, znalým rodákům to ale evokuje kraj  Kolštejn, dnešní Brannou, a jeho okolí. V horách nedaleko Šumperka se odehrává příběh Ulriky a jejího otce, který právě ovdověl. Blíží se zima a k samotě Berhof se pomalu začínají stahovat werwolfové, nacističtí fanatici proslulí mimořádnou krutostí, kteří se nesmířili s tím, že válka skončila a že ji Německo prohrálo. Jejich pojmenování werwolf (vlkodlak) je odvozeno od mýtického zjevení - napůl člověka, napůl šelmy, která se živí lidskou krví. Právě taková skupina se rozhodne na samotě přečkat zimu. V nejbližším městě je ovšem i česká vojenská posádka, která má za úkol v odlehlých místech republiky udržovat pořádek. Příběh vrcholí dramatickým bojem mezi werwolfy a českými vojáky.

Novelu podle jeho scénáře zfilmoval v roce 1983 režisér Jiří Svoboda. Do hlavních rolí obsadil tehdy  Janu Brejchovou, Ladislava Křiváčka a Milana Kňažka. Divadelní adaptaci připravila pro šumperské divadlo Vendula Borůvková, která je též autorkou dramatizace Kytice uvedené na začátku sezony.  Režie se ujal Petr Štindl, absolvent JAMU a spoluzakladatel brněnského Divadla v 7 a půl.
 

Režie: Petr Štindl
Dramatizace: Vendula Borůvková
Scéna a kostýmy: Jaroslav Čermák
Dramaturgie: Ondřej Elbel
V inscenaci hraje roli poručíka Igor Bareš.
 Rozhovor s Igorem Barešem
- Veronika Zetochová  za Divadlo Šumperk -


Divadlo Šumperk: V působení na prknech zdejšího divadla nejste rozhodně žádným nováčkem. Šumperský divák měl možnost Vás vidět před pár lety v inscenaci Ďábel proti Bohu, letos na podzim pak v benefici Dětského centra Pavučinka a od 7. března Vás bude pravidelně vídat v roli poručíka v  inscenaci Zánik samoty Berhof. Máte nějaký bližší vztah k tomuto kraji?
Igor Bareš: "To určitě mám, jsem rodák z Olomouce. Navíc jsem ve zdejším kraji, zejména v Jeseníkách, zažil své trampské období, kdy Šumperk fungoval jako přestupní stanice, jakýsi turistický uzel našich výprav. K šumperskému divadlu mám vztah ještě užší, protože zde hrál jako elév můj nejlepší kamarád Ctirad Gotz, se kterým jsme se hlásili na JAMU, já se dostal, on ne, takže jsem sem za ním jezdil na většinu představení. Z té doby si pamatuji spoustu herců, namátkou pana Kudílka, Jiřího Rajského, manžele Waniekovi, Milana Háka, Františka Večeřu a spoustu dalších. Přes to, že se považuji za cynika, mě velmi zasáhl požár divadla v roce 1994 a mám dodnes v živé paměti, jak velmi jsem byl dojatý, když jsem viděl na vlastní oči to, co z divadla zůstalo…"

Divadlo Šumperk: Jak se těšíte na tuto roli poručíka v chystané inscenaci, a čím Vás oslovila, a jak jste se dostal k hostování v našem divadle?
Igor Bareš:  "Po mém odchodu z Brna, což bylo v roce 2001, mě oslovil režisér Jaromír Janeček s nabídkou převzít po Alexeji Pyškovi roli inkvizitora Bobliga v inscenaci Ďábel proti Bohu. Bohužel jsem ji na zdejším jevišti tenkrát odehrál snad pouze dvakrát, zbytek představení se odehrával v rámci Losinského kulturního léta. Bylo pro mě trochu zklamáním, že se inscenace nepřetahovala do další sezóny, ale i tak jsem tu práci dělal velmi rád. K nynější roli v Zániku samoty Berhof jsem se dostal úplnou náhodou, když mi letos na podzim zavolala Mgr. Pánková z Dětského centra Pavučinka, zda bych s nimi nechtěl navázat spolupráci a uskutečnit benefiční představení pro toto zařízení. Při té příležitosti jsem se dozvěděl, že se divadlo chystá v příští sezóně uvést dramatizaci Zániku samoty Berhof. K dílu Vladimíra Körnera mám opravdu velmi blízko, stejnojmenný film ve mně kdysi zanechal silný zážitek, nehledě na to, že jsem měl možnost si zahrát ve filmu Krev zmizelého, což je další Körnerovo dílo přivedené na filmové plátno. Chtěl jsem být u toho, když se bude Zánik přivádět k životu v divadelní formě. S panem ředitelem jsme se proto velmi rychle dohodli na spolupráci a divadlo mi vyšlo vstříc termínem premiéry tak, abych měl čas na zkoušení v Šumperku, ještě než začnu zkoušet svou další roli v Národním divadle v Praze."

Divadlo Šumperk: Při Vašem vytížení to pro Vás bude jistě časově velmi náročné, můžete nám prozradit na čem v současné době pracujete, či na co se chystáte?
Igor Bareš: "Jsem zvyklý pravidelně pracovně pendlovat mezi Prahou a Brnem. A do Olomouce, svého rodiště, se snažím dostat co nejčastěji, jak to jen jde. V současné době je hotová pátá řada seriálu Pojišťovna štěstí, byla to práce hodně náročná, ale já už mám natočeno, takže už jen mohu čekat na uvedení. Je také dokončený první díl seriálu Strážce duší, do kin se brzy dostane film Muži v říji režiséra Roberta Sedláčka, ve kterém hraji s hvězdami jako je Jaromír Hanzlík, Marta Vančurová, Jiří Lábus, Martin Huba, Pavel Zedníček. Pro televizi jsem pracoval na filmu Poslední máj s Ivanem Trojanem v režii Zdeňka Tyce. Já zde hraji starostu a Ivan vysloužilého herce, film bude uveden letos někdy na konci dubna.

Také pracuji pro brněnskou televizi, kde dabuji sitcom, který by měl nahradit na Primě seriál Přátelé. S Českým rozhlasem již řadu let spolupracuji na seriálu Toulky českou minulostí, je to posluchačsky velmi úspěšný seriál, vysílá se nepřetržitě už 14 let a natočeno bylo 860 dílů.

V Národním divadle budu hrát v inscenaci Srpen v zemi Indiánů v režii Michala Dočekala, premiéra je plánovaná na konec června letošního roku. Jinak zde hraji v inscenacích Pygmalion, kde jsem převzal roli po Borisi Rösnerovi, v Našich furiantech, kde jsem roli zdědil po panu Švehlíkovi, dále v inscenacích David a Goliáš, Revizor a Richard III.

V divadle Na Prádle hraji v inscenaci Obchodník s deštěm a v Divadle na zábradlí zase v inscenaci režisérky Alice Nellis Perfect Days.

Mým životem se stala práce, v podstatě žiji pořád a naplno. Velmi mi pomáhá manželka, která je také z herecké branže, takže má pro mé vytížení pochopení. Je více praktická než já, dokáže zařídit i takové ty technické věci, a pokud spolu máme třeba cestu za prací do Brna, dá se říci, že si ji užíváme tak, jako by to byl výlet."
 


 
Rodák, co píše válečné příběhy - Vladimír Körner

Kdo by neznal autora předlohy k inscenaci Zánik samoty Berhof. Šumperk navštívil ve svém důchodovém věku již několikrát, čtenáři se s ním mohli potkat na akci Město čte knihu.

Uznávaný český prozaik, dramaturg a filmový a televizní scénárista se narodil 12. října 1939. Rodina Körnerů pocházela ze Sudet. V roce 1939 byla přinucena odejít do vnitrozemí a syn Vladimír se narodil „cestou“ v Prostějově. Rodina se později usadila ve vesnici nedaleko Kojetína. Otec Vladimíra Körnera patřil v Kojetíně k představitelům odboje. Padl tři dny před koncem války. Po válce se rodina vrátila do Zábřeha na Moravě, kde autor zažil odsun sudetských Němců. V letech 1954 – 1957 vystudoval Filmovou průmyslovou školu v Čimelicích a ve studiu pak pokračoval v letech 1958 – 1963 na FAMU – obor dramaturgie – u profesora F. A. Dvořáka a M. Kundery. Během studií působil Körner jako dramaturg a později i jako scénárista Filmového studia Barrandov. K jeho prvním pracem patřily scénáře k filmům Deváté jméno a Čas jeřabin. Kromě novely Zánik samoty Berhof byl i autorem scénáře ke stejnojmennému filmu, který režíroval v roce 1983 Jiří Svoboda a ve kterém excelovala Jana Brejchová. Z další tvorby: Údolí včel, Lékař umírajícího času, Adelheid, Krev zmizelého, Silnější než strach a další.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 12.3.2009 00:32
Titulek: Re: Pardon
Autor: Vavroš
Měl jsem takovou radost z dobrého představení, že jsem svůj předcházející příspěvek odklikl dřív, než jsem stačil vyplnit jméno a mail.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):