ZPRAVODAJSTVÍ

Nejlepšího pokrývače hledejte ve Štítech

23. srpna 2016, 12:00, jak
Šumperk, Štíty - Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje si minulý týden převzal v Šumperku Jaroslav Lakomý ze Štítů. Pětašedesátiletý pokrývač, dnes už důchodce, pokryl břidlicí nebo šindelem zhruba dvě stě památkově chráněných objektů v Olomouckém kraji.

 O nominaci Jaroslava Lakomého na výjimečnou cenu jsme čtenáře informovali už na konci minulého roku. Titul se podle schválených pravidel uděluje doživotně a nejvýše třem osobám ročně. Cenu si zkušený pokrývač převzal právě minulý týden v rámci Mezinárodního folklorního festivalu v Šumperku. „Jaroslav Lakomý se jinak nezúčastňuje žádných prohlídek, výstav a specializovaných trhů lidových řemesel. K propagaci své práce nepoužívá ani tištěnou reklamu nebo inzerci. Jeho reklamou je kvalitní práce na památkově chráněných objektech,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

První střechou, na které štítecký pokrývač pracoval, byl kostel v Brníčku na Zábřežsku. Lakomý během celé kariéry pokrýval pouze šindelem a břidlicí, při pokládce navíc dodržoval tradiční postupy. Stejnému řemeslu se dnes věnuje jeho syn.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.8.2016 16:18
Titulek: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
31
á zase nepovedená reklama
hlavně nenápadně
Reagovat
Datum: 26.8.2016 10:59
Titulek: Re: á zase nepovedená reklama
Autor: Jaroslav Š.
52
Proč nepovedená reklama? Pan Lakomý ji evidentně nepotřebuje, viz článek. Jednak je už v důchodu, jednak za něj mluví jeho kvalitní práce. Na tom, že o jeho ocenění někdo napíše, nevidím nic špatného. Naopak, ti skromní a pracovití neřvou do světa, že jsou něco extra. To jen mnozí jiní se musí za každou cenu zviditelňovat a přitom toho moc v životě nedokázali, nebo dokázali, ale ve špatném slova smyslu.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).