ZPRAVODAJSTVÍ

Nejlepšího pokrývače hledejte ve Štítech

23. srpna 2016, 12:00, jak
Šumperk, Štíty - Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje si minulý týden převzal v Šumperku Jaroslav Lakomý ze Štítů. Pětašedesátiletý pokrývač, dnes už důchodce, pokryl břidlicí nebo šindelem zhruba dvě stě památkově chráněných objektů v Olomouckém kraji.

 O nominaci Jaroslava Lakomého na výjimečnou cenu jsme čtenáře informovali už na konci minulého roku. Titul se podle schválených pravidel uděluje doživotně a nejvýše třem osobám ročně. Cenu si zkušený pokrývač převzal právě minulý týden v rámci Mezinárodního folklorního festivalu v Šumperku. „Jaroslav Lakomý se jinak nezúčastňuje žádných prohlídek, výstav a specializovaných trhů lidových řemesel. K propagaci své práce nepoužívá ani tištěnou reklamu nebo inzerci. Jeho reklamou je kvalitní práce na památkově chráněných objektech,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

První střechou, na které štítecký pokrývač pracoval, byl kostel v Brníčku na Zábřežsku. Lakomý během celé kariéry pokrýval pouze šindelem a břidlicí, při pokládce navíc dodržoval tradiční postupy. Stejnému řemeslu se dnes věnuje jeho syn.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.8.2016 16:18
Titulek: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
30
á zase nepovedená reklama
hlavně nenápadně
Reagovat
Datum: 26.8.2016 10:59
Titulek: Re: á zase nepovedená reklama
Autor: Jaroslav Š.
49
Proč nepovedená reklama? Pan Lakomý ji evidentně nepotřebuje, viz článek. Jednak je už v důchodu, jednak za něj mluví jeho kvalitní práce. Na tom, že o jeho ocenění někdo napíše, nevidím nic špatného. Naopak, ti skromní a pracovití neřvou do světa, že jsou něco extra. To jen mnozí jiní se musí za každou cenu zviditelňovat a přitom toho moc v životě nedokázali, nebo dokázali, ale ve špatném slova smyslu.
Reagovat