SPORT

Nejdražšími atributy jsou čas a chuť, tvrdí šéf Mladých Draků Luboš Cekr

2. srpna 2017, 14:00, Petr Fišer
Nejdražšími atributy jsou čas a chuť, tvrdí šéf Mladých Draků Luboš Cekr Šumperk - O Šumperku se vždycky tradovalo, že je hokejovým městem. Nejrychlejší kolektivní hra na světě přitahovala zájem nejen tisíce fanoušků ze širokého okolí, ale naplno jí propadaly i stovky mladých adeptů. I když je to stále složitější, klub Mladí Draci dokáže držet krok s daleko většími oddíly z celé republiky.

 „Podařilo se vybudovat dobrou základnu s kvalitním personálním a trenérským zabezpečením. Dětem se věnujeme na odpovídající úrovni na ledě i v rámci letní přípravy na suchu,“ konstatoval potěšeně klubový předseda Luboš Cekr.
Mládežnický hokej v Šumperku zastřešuje deset družstev a v jednotlivých soutěžích jej reprezentuje 180 hráčů. Dohlíží na ně osm trenérů, z nichž čtyři disponují vystudovanou nejvyšší trenérskou licencí. U Petra Rutara, Radka Kučery, Zdeňka Nováka, Miroslava Hornicha, Kamila Skoumala, Petra Klepsy, Ivana Alky i Radomíra Čížka platí, že mají s trénováním bohaté zkušenosti.

Je hokej drahý sport?

Na Tyršově stadiónu se v průběhu sezóny prohání po ledové ploše přes 300 „benjamínků“. Bruslení se učí v týmu přípravky, za asistence rodičů, v programu určeném pro školky či v rámci speciálních oddílových a svazových akcí. „Společnost se mění. S menším zájmem pravidelně se hýbat a vykonávat sportovní činnost se v dnešní době potýkají všechna sportovní odvětví. Často slýchávám, že je drahý po finanční stránce. Není to úplně pravda. V začátcích umíme věci půjčit, takže stačí mít zájem a přijít mezi nás. Nejdražšími atributy jsou čas a chuť. Také je to hodně o rodičích, kteří se musí v něčem omezit a svým dětem něco obětovat. Posláním klubu je přilákat do hokejových řad masové počty mládežníků a mít širokou základnu se zaměřením na žákovské kategorie. Za vrchol postupného vývoje považujeme odchovance z mladšího a staršího dorostu, které chceme připravit na přechod mezi muže,“ nastínil šumperský šéf.

Extraligová juniorka pro Šumperk není

Není to tak dávno, co Mladí Draci měli své zástupce i v nejvyšší soutěži juniorů. Nejprestižnější zápasy s českými velikány pravidelně sledovalo i několik stovek diváků. „Prošli jsme si určitým vývojem a po nabytých zkušenostech jsem přesvědčený, že to pro Šumperk není. Mládežnický hokej jsme schopni dělat kvalitně u hráčů do konce střední školy. Borec, kterému je osmnáct let, by měl naskakovat do mužských lig nebo jít hrát extraligu juniorů do větších klubů, případně do zahraničí,“ tvrdil Cekr.
Protože český hokej zápolí s nedostatkem hráčů, na přestupovém trhu se často obchoduje nekompromisním způsobem. „Přetahují nám kluky z pátých nebo šestých tříd. Je to zarážející, dřív to takhle drastické nebývalo. V hodně nezralém věku se odchází i přes skutečnost, že v Šumperku máme extraligovou soutěž,“ narážel Luboš Cekr na úspěšné družstvo mladšího dorostu. Starším dorostencům scházely v minulé sezóně jen tři body k tomu, aby se prokousali do baráže o elitní soutěž. „Chceme proti tomu bojovat trenérským obsazením, náplní tréninků, pestrostí doplňkových aktivit, komunikací s rodiči a do budoucna i vylepšeným zázemím. A to samozřejmě s podporou města,“ vyjádřil se k hráčským „krádežím“ předseda.

Malá rarita nepředstavuje nepřekonatelnou překážkou

Šumperk je v malé zemi ležící uprostřed Evropy menší raritou. Hokej v něm provozují dva subjekty, což nebývá úplně obvyklé. Vladimír Velčovský má pod palcem profesionální tým mužů a HK Mladí Draci provozuje výhradně mládežnické kategorie. „Když všechno funguje pod hlavičkou jednoho klubu, dá se hovořit o lepší provázanosti a hráči jsou v bližším kontaktu. Na druhou stranu si nemyslím, že by fakt, že hokej v Šumperku dělají dvě společnosti, měl být překážkou, která by se nedala překonat. Četné příklady z minulosti to potvrzují. Jde o to, jak představitelé obou stran mezi sebou dokážou komunikovat a sblížit se v nastavených filozofiích. Je pochopitelné, že každá ji má trochu jinou. S panem Velčovským se umíme domluvit a naše vztahy jsou korektní. Společně se bavíme o možnosti připravit naše mladé hráče pro nasazení v mužském celku. Prostor a šanci určitě dostanou, žádná bariéra pro ně neexistuje,“ ujišťoval Cekr a pokračoval: „Také se na to můžeme podívat z jiného pohledu. Každý máme svoje účetnictví, každý si hospodaří sám. Považuji to za výhodu. Nikdo nemůže povídat, že pro mládež získané peníze jdou jinam. A pokud u nás někdo vznese připomínku, zabývá se jí kontrolní komise. Ve vztahu k městu i rodičům jsme transparentní a nenabízí se žádný prostor k sebemenším spekulacím.“

Sponzoři na děti slyší

Jak sám připustil, naplňovat pětimiliónový rozpočet není snadné. Nejvýznamnější část na provoz a činnost klubu je zajišťována z rozpočtu města a vypisovaných městských dotací. Další pilíře tvoří podpora z Olomouckého kraje, příspěvky od rodičů, výnosy z reklamy a různé dary. „Podnikatelé a sponzoři na děti slyší, protože si uvědomují, že se podílíme na jejich výchově, sportovním růstu a aktivním trávení volného času. Zároveň je ovšem potřeba podotknout, že se bavíme o příspěvcích v rámci tisíců,“ odhalil, jak to na mládežnické scéně chodí.
Luboš Cekr sedí v „direktorském“ křesle třináct měsíců. Potomek bývalé šumperské legendy měl k chlapáckému sportu vždycky blízko, a to nejen díky tátovi. Hokej hrají oba jeho synové. „Když něčemu věnujete spoustu času, děláte to zadarmo a ještě do toho nosíte peníze, musí vás to bavit. Petr Rutar v dorostenecké a Zdenek Novák v žákovské kategorii se se svými kolegy starají o trenérskou část a já spíše o věci legislativní, daňové, zákonné a dotační. Takže svým způsobem o všechno firemní fungování. V čem vidím kouzlo hokeje? Že je takový, jaký je. Náročný, bohatý, pestrý a hlavně všestranný,“ netajil svůj pohled na věc.

Krutost sociálních sítí

Fenoménem dnešní doby jsou sociální sítě. O jejich občasné krutosti se na vlastní kůži přesvědčují i Cekr a spol. „Lidé se bez sebemenší reflexe vyjadřují k čemkoliv a jsou schopni jakýchkoliv tvrzení. Když pak mají přijít na pravidelné sezení výboru, valnou hromadu nebo setkání rodičů, tak nedorazí. Osobně na takový způsob komunikace nejsem zvyklý, upřímně mi vadí a rozhodně ho nepodporuji. Každý se se mnou může sejít a říct mi do očí, co je podle něj špatně, co se mu nelíbí a v čem vidí zádrhel. V drtivé většině případů nemá tlachání a pomlouvání na facebooku nic společného s opravdovou realitou a skutečnou pravdou. Lidem chybí odvaha k přímé konfrontaci. A u některých jedinců bohužel i klubová loajalita,“ zalitoval Luboš Cekr.


Foto: Petr Fišer

Luboš Cekr vykonává funkci předsedy více než rok.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.8.2017 09:37
Titulek: 300???
Autor: Sumperk
155
300 benjaminku?Proc tak lzete?Takovej pocet hokejistu nemate ani nahodou!!!Uz chapu..cim vic nahlasime,tim vetsi dotace.A nejaka kontrola skutecneho stavu mladeze se nenosi.
Reagovat
Datum: 3.8.2017 10:54
Titulek: Re: 300???
Autor: Anonym
49
160
Možná by stačilo číst pozorněji. Hráčů, co se zapojují do soutěží, je 180. Zbývající děti se věnují bruslení v rámci různých programů, akcí a projektů.
Reagovat
Datum: 3.8.2017 18:10
Titulek: Re: 300???
Autor: Smyl Flek z Nohavic
160
No tak nevím... Pokud mi na otázku o hokeji někdo první větou odpoví, že se mu po ledové ploše prohání 300 benjamínků, tak mi z toho jasně plyne, že benjamínek je malý hokejista. A pokud to tak není, tak bude pan Cekr asi hodně slušnej demagog.
Reagovat
Datum: 3.8.2017 19:11
Titulek: Re: 300???
Autor: .
32
176
táhni do prdele, šmejde
Reagovat
Datum: 5.8.2017 14:46
Titulek: Re: 300???
Autor: aNONYM
154
Tam se nevleze, protože je tam už napěchovaná celá tvoje famílie.
Reagovat
Datum: 3.8.2017 12:51
Titulek: Bez titulku
Autor: Sumperk
161
Aha...takze 300 deti ze skolek atd je v clanku ucelove napsano tak,aby vyznelo ze jsou to hokejisti.Pak se to napise i do zadosti o dotace a tim klub dostane vice penez.Prispevky cini 10litru,ale jde o hovno.Je to jen par korun.
Reagovat
Datum: 3.8.2017 18:02
Titulek: bleee
Autor: Lisca
163
hnusná zlodějská tlama
Reagovat