KULTURA

Nebezpečně radostná míra svobody v díle výtvarníka Jana Kadubce

3. srpna 2016, 08:00, Miroslav Koval, (redakčně kráceno)
Nebezpečně radostná míra svobody v díle výtvarníka Jana Kadubce Šumperk - Své malby a barevné sochy představí tento týden v Šumperku výtvarník Jan Kadubec, který tvoří v Supíkovicích na Jesenicku. Výstavu všestranného umělce v Galerii Jiřího Jílka zahájí slavnostní vernisáž první srpnovou středu v osmnáct hodin.

 Jan Kadubec je dalším z divoce tryskajících gejzírů a znovu jenom zdánlivě patří k poloze art brut. Dobře zná a bohatě využívá všemožné techniky a způsoby vyjádření v celém rozpětí výtvarných prostředků. Zpochybňuje, boří hráze, přesypává a mísí škatulky zavedených stylů dávno před postmodernou a nic mimo namyšlené prázdnoty mu není pokleslé ani cizí. Ničemu se nebrání, s chutí se baví a těší ze svých maleb a sošných objektů, často až jurodivých. Přirozeně tak souzní s Petrem Válkem, a jako jsou pro Petra lahodnou hudbou i drásavé zvuky, s jistotou ví, že "umění nikdy nebylo, není a nebude věcí krásy", ale ani věcí dovednosti. Anebo naopak, že krása je všudypřítomná.

Bůh dovede žertovat

Poťouchle provokativní jsou i jeho knihy. I v nich obrací naruby zaběhlé (ne)myšlení a obojí po léta dělá s klidným úsměvem venkovana, nezávisle na odezvě a známý jen málokomu. Už kdysi dávno se o něm pochvalně zmínil Radim Vašinka, principál tehdy kočovného a bytového, teď krytového divadla Orfeus, kde po delší čas visely jeho syrově šťavnaté malby a kde se vedle nich uskutečnilo i představení, čerpající ze zmíněných textů.
Pro toho, kdo se nezvládnutelným přívalem jeho myšlenek a obrazů prodírá poprvé, je živé setkání s nimi doslova zjevením. Prudce nakažlivá a až nebezpečně radostná je míra svobody, kterou vyzařují. Ale jak si zapsal na okraji jedné kresby: "Bůh dovede žertovat a zmást. To ďábel je slavnostně vážný, ďábel je logický.“

Jan Kadubec


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.