KULTURA

Návštěvníci Dnů architektury vybrali nejhezčí a nejhorší dům v Šumperku

11. října 2017, 08:30, Ondřej Polák
Návštěvníci Dnů architektury vybrali nejhezčí a nejhorší dům v Šumperku Šumperk - Šumperk má za sebou druhý ročník Dnů architektury. Hlavním bodem programu byl Večer architektury, který proběhl v prostředí výtopny železničního depa, kam široká veřejnost neměla nikdy před tím přístup. V programu vystoupil profesor Jiří Pelcl, světově uznávaný designér, rodák z Postřelmova, odkud pocházela i další účinkující a Pelclova úspěšná žačka Romana Jašková. V rámci večera proběhla také anketa o aktuálním stavu architektury a urbanismu v Šumperku.

 Respondenty rozdělil Šumperský okrašlovací spolek na laickou a odbornou veřejnost - architekty. Nejhezčí dům, postavený po roce 1989 v Šumperku, je podle veřejnosti Svět průmyslu, podle odborníků se o vítězství podělila budova České spořitelny a přístavba domu Slovanská 17. Za nejlepší rekonstrukcí označila veřejnosti divadlo, u architektů se první místo dělí mezi divadlo a novou budovu Prametu. Za nejlepší stavbu všech dob v Šumperku považují laici radnici, architekti poštu. Za nejpovedenější část města označili obě skupiny Hlavní třídu.

Nejhorší dům Fiat Multipla

„Nejhorší dům, postavený po roce 1989, má také společného vítěze. Jedná se o dům naproti Kafe Tuli, pro který se vžil hovorový název Fiat Multipla. Největší ostudou města podle laiků je Temenice, podle odborníků stav historického centra. Ten by také odborníci řešili na prvním místě jako největší urbanistický problém města, veřejnost jako hlavní problém vidí celkovou nekoncepčnost v oblasti urbanismu a architektury,“ popisuje výsledky ankety Radek Auer, šéf Šumperského okrašlovacího spolku, který Dny architektury pořádal.
Auer dodal, že respondenti se většinově shodli na tom, že město se nerozvíjí, a ještě více se shodli na potřebě městského architekta.

Fascinující depo

Šumperský okrašlovací spolek umístil konání přednášek do železniční výtopny, která je výjimečnou technickou památkou. „Jedná se opravdu o úžasnou stavbu úžasných stavitelů,“ zdůvodňuje jeden ze dvou odborných garantů akce, architekt Vít Janků. „Fascinující je střecha, sestavená z dvoutunových vazníků v bezjeřábové době,“ doplnil.
Zajímavý prostor tak umocnil přednášku architektů a designérů. Součástí šumperských Dnů architektury byla také vyjížďka historickým autobusem na veřejnosti poprvé otevřený zámek Ruda nad Moravou. Jelikož celostátním tématem byla letos voda, proběhla také exkurze na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně, výjimečná tím, že účastníky prováděl přímo hlavní inženýr výstavby Jan Höll, který přidal řadu zajímavostí z více než dvacetileté anabáze vzniku stavby.

Potřebujeme městského architekta?

Program pak zarámovala pondělní diskuze místních architektů a vedení města o potřebě městského architekta. Své zkušenosti s jeho fungováním ve srovnatelném městě přinesl chrudimský místostarosta Jan Čechlovský.
Celý program se setkal se zájmem veřejnosti, obě exkurze byly dopředu obsazeny do posledního místa, přednášek se zúčastnily dvě stovky posluchačů. Organizátoři by se při realizaci neobešli bez pomoci Českých drah a Skupiny ČEZ.


Foto: Lucie Pešková

Dny architektury se letos konaly v prostředí železniční výtopny, kam široká veřejnost dosud neměla přístup.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.10.2017 09:19
Titulek: Dobrá akce s problematickým závěrem
Autor: Valda
100
Cituji -
Největší ostudou města podle odborníků stav historického centra. Ten by také odborníci řešili na prvním místě jako největší urbanistický problém města, veřejnost jako hlavní problém vidí celkovou nekoncepčnost v oblasti urbanismu a architektury.

Nevím jak lze anketou dojít k takovému závěru. Je to názor někoho nebo několika (který nebo kteří) (a také jaké mají tito odborníci své zájmy nebo pro koho lobují). Také by bylo zajímavé vyjádřit tu nekoncepčnost v tom historickém jádru, když to historické jádro je celkem dost dané. V čem ta nekoncepčnost spočívá, takto generálně se umí vyjádřit každý.
Reagovat
Datum: 11.10.2017 10:18
Titulek: za spolek
Autor: radek auer
25
Článek v médiích samozřejmě nemůže postihnout vše, nicméně v tiskové zprávě vyslovně uvádíme: "Otázky byly formulovány jako otevřené, tedy bez předpřipravených odpovědí. Jednalo se o anketu mezi účastníky akce, ne o kvalifikovaný průzkum. Odpovědělo cca 70 laiků a 10 odborníků" (Tedy významná část v Šumperku působících architektů a více lidí, než se např. zapojuje do hlasování o cenách města). Hlasování laiků a odborníků se vyhodnocovalo odděleně, tedy historické centrum a nekoncepčnost nemají žádnou souvislost. I když, dle mého osobního názoru právě na historickém centru lze nekoncepčnost města v této oblasti vcelku hezky dokumentovat. Např. tím nejhorším barákem.
Reagovat
Datum: 11.10.2017 11:39
Titulek: Re: za spolek
Autor: Valda
99
Velmi by mě zajímalo jak architekt zařídí, aby investoři nestavěli nejhorší baráky. Navíc jak by takový architekt byl využit na deset % pracovní doby nebo na 15? A kde bere odborná veřejnost jistotu, že městem získaný architekt bude zárukou zlepšení stavu?

Důkaz nekoncepčnosti nemůže být tento nejhorší barák, to je jednotlivost. Pokud mi předložíte pět deset podobných selhání můžeme hovořit o nekoncepčnosti.
Reagovat
Datum: 11.10.2017 13:16
Titulek: Re: za spolek
Autor: radek auer
33
Ad první otázka - role městského architekta není o tom, že navrhuje pro město domy a často není zaměstnancem města, ale jen poradcem na omezený úvazek. Nebudu se pouštět do vysvětlování, proto pořádáme podobné akce, abychom právě dané věci osvětlili. Pokud by vás to zajímalo, souhrnně jsou informace zde: https://www.cka.cz/cs/pro-verejnou-spravu/mestsky-architekt.

Ad druhá otázka - polemizujete zde s většinovým názorem z ankety, večer se tématicky věnoval trochu něčemu jinému, svůj názor jsme jim nepodsouvali, takže nevím proč se zúčastněná veřejnost takto vyjádřila. Kdzž už se o tom bavíme, tak mám-li se vyjádřit za sebe, tak nekoncepčnost v rámci městského jádra spatřuji jak v jedné zcela nepatřičné stavbě, tak především v tom, že daná část města vymírá, chybí v ní život. A to je vcelku klasický urbanistický problém, zasluhující si řešení.
Reagovat
Datum: 11.10.2017 14:38
Titulek: Re: za spolek
Autor: Valda
99
Město již architekta mělo a nepřineslo to zásadní změnu. Město má komisi architektury má několik pracovníků na RÚI na územním plánování. Ta pomoc přes komoru architektů, je tak trochu tenký led, a pomoc se může stát lobingem. Tak nějak cítím, že voláte po tom, aby se město stalo developerem. Takže nepřicházíte s nějakou novinkou, již to tu bylo!

To, že město nežije, jak by si leckdo přál, to nemá s funkcí architekta moc společného.

Město může lépe žít, když se najde více takových jako jste vy. Ale pozor, aby se vaší iniciativy nezmocnila destruktivní opozice. V současné době je v zastupitelstvu několik jedinců, kteří jsou schopni z čehokoliv udělat aféru a cokoliv co se udělá, prezentovat ve zcela negativním světle.
Reagovat
Datum: 11.10.2017 15:28
Titulek: Re: za spolek
Autor: radek auer
17
Mezi obdobím do roku 2005, kdy města městakého architekta mělo, a obdobím poté zásadní kvalitativní změnu vidím. K horšímu. S komorou architektů to nic společného nemá, pouze jsem odkazoval, nea jejich stránky, kde vysvětlují pojem a funkci městského architekta.
Poslední, co bych si přál je, aby se město stalo developerem. Město má řešit obecný rámec, urbanismus, který dle mého názoru dostatečně neřeší. To, že určitě část města nefunguje tak, jak má, nežije, je klasický urbanistický problém, a městský architekt je schopen nastartovat a vést procesy k řešení.
Osobní integritu a nezávislost spolku jsme schopni si ohlídat.
Reagovat
Datum: 12.10.2017 13:28
Titulek: Re: za spolek
Autor: Eva
107
Na jednom zasedání zastupitelstva kde se projednávala urbanistická studie jsem byla. Arhitekti, kteří studii tvořili byli myslím z Brna a studii si udělali tak nějak po svém - hlavně aby to bylo zajímavé. Třeba u 6. ZŠ místo současného velkého asfaltového placu, kde se děti učí jezdit na kole a kolečkových bruslích bez toho, aby rodiče měli strach, že vletí pod auto, pánové architekti vymysleli, že by tam mohla být fontána a plastikové sochy zvířátek !!!! Nic proti jejich práci, ale nebylo by od věci více naslouchat laické veřejnosti žijící v Šumperku jak své město vnímá, co by chtěla změnit a vylepšit a architekta pak jen využít k tomu aby námět nějak "učesal".
Reagovat
Datum: 12.10.2017 14:06
Titulek: Re: za spolek
Autor: Jenda Benda
95
V dnešní době si na architekta hraje kdejaký designér.
Reagovat
Datum: 11.10.2017 11:06
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
97
O „odbornosti“ laické veřejnosti svědčí vítězství radnice v kategorii nej stavba všech dob :))
Reagovat
Datum: 12.10.2017 08:08
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: drdol
25
101
a kterou stavbu by vybral anonym? Radnice je miniradnicí Liberce a ta miniradnicí z Vídně, tam si myslím špatné stavby nestavěli.A jestli městský architekt dokáže, aby 6 domů vedle sebe nemělo žlutou fasádu a na pozemku mezi malými domy nevyrostl mrakodrap a na město byl celkově hezký pohled, pak třeba městských architektů víc.
Reagovat
Datum: 12.10.2017 08:55
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
98
Jeden známý architekt se kdysi vyjádřil, že šumperská radnice je architektonický paskvil a já s ním souhlasím. Radnice je slepena z různých, dle mě ne moc společně ladících, prvků. A pokud říkáte, že jde o kopii vídeňské radnice, pak je vidět, že jste opravdu odborník. Chtělo by to znát aspoň základní slohy, pak se vám nebude plést novogotika s pseudorenesancí.
Reagovat
Datum: 15.10.2017 16:02
Titulek: Svět průmyslu - praní špinavých peněz nazdar
Autor: .
souhlas
32
nesouhlas
21
Šumperští blbové mají zálibu v LTO zločincích Vladislav Ševčík & Lukáš Ševčík a jejich Světě průmyslu?

Také zřejmě Finanční úřad Šumperk (ředitel Harapát Antonín, Ing.) a policie, co nevidí Kutala, Šišmu a jejich firmy a poskoky s miliardami z daňových podvodů s lehkými topnými oleji.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).