SPORT

„Narážky na protekci? Bral jsem to jako motivaci,“ tvrdí mohelnický útočník Lukáš Hapal, syn bývalého fotbalového reprezentanta

15. března 2017, 17:00, téma FOTBAL, Petr Fišer, Bohumil Tesař
„Narážky na protekci? Bral jsem to jako motivaci,“ tvrdí mohelnický útočník Lukáš Hapal, syn bývalého fotbalového reprezentanta Mohelnice - Kolikrát to nemají vůbec jednoduché. Jako potomci známých a slavných sportovců, umělců či politiků musí mnohdy čelit lidské závisti, nepřejícnosti a buranství. „Vždyť je to protekční dítě. Cestičku má pěkně zametenou,“ slýchávají z nejrůznějších stran. „I v mém případě podobné poznámky několikrát proběhly,“ přiznal útočník Mohelnice LUKÁŠ HAPAL (1992), syn bývalého fotbalového reprezentanta a současného trenéra slovenské jednadvacítky.

 Olomoucký rodák se vykolejit ani rozházet nenechal. Právě naopak. „Bral jsem to jako motivaci. Chtěl jsem ostatním ukázat, že to tak není a že si své místo v týmu zasloužím,“ pronesl bez okolků.
U Hapalů je fotbal prioritou číslo 1. Už jako malí mu propadli oba synové. Ten mladší momentálně rozvíjí svůj talent v akademii pražské Sparty. „Ale nebylo to tak, že by mě táta do něčeho nutil. Kdybych si vybral jakýkoliv jiný sport, podporoval by mě úplně stejně. Nicméně odmalička mě to k fotbalu táhlo, takže to byla jasná volba,“ prozradil Lukáš.
Jeho otec Pavel proslul jako elitní záložník s čichem na góly. Zahrál si za tehdejší federální a později i samostatnou českou reprezentaci. Kromě Sigmy Olomouc působil v Dukle Praha, německém Leverkusenu, Spartě a Českých Budějovicích. „Procestovali jsme toho s ním hodně. Tehdy jsem byl ještě malý kluk, takže si toho až tolik nepamatuju. Nejvíc jsem měl rád období strávené na španělském ostrově Tenerife. Už jen kvůli moři a teplému počasí bylo na Kanárech krásně,“ vrátil se prosluněnými myšlenkami na konec minulého tisíciletí.
Fotbalové záležitosti jsou v rodinném kruhu nejčastěji voleným tématem. „Rozebíráme je vlastně pokaždé, když spolu mluvíme. Pokud to tátovi čas dovolí, přijede se na náš zápas podívat. Aniž by byl přehnaně přísný, všechno mi řekne na rovinu. Co jsem udělal dobře, a co naopak špatně. Snaží se, abych se díky jeho radám posouval dál,“ nastínil mladý forvard, jenž zapouští v Mohelnici stále pevnější kořeny. „Užívám si to tady, partu máme výbornou. Je zatím nejlepší, se kterou jsem kdy hrál. Z tohoto pohledu bych neměnil. Zároveň pořád věřím, že se mi podaří prosadit se do profesionálního fotbalu,“ naznačil, že nepřestal pomýšlet na vyšší mety.
Jako ofenzivně laděný snajpr na sebe může upozorňovat způsobem, který bije do očí ze všech nejvíc. Rozhodující jsou góly a právě jejich obstarávání má na starosti. „Když jsem byl mladší, zkoušel jsem i jiné posty. Dopředu mě to ale táhlo vždycky. Určitě svou největší sílu vidím na hrotu útoku a je mi docela jedno, jestli jsem tam sám, nebo je nás víc. Abych řekl pravdu, nevidím v tom žádný rozdíl. Dokážu se přizpůsobit každé variantě,“ tvrdil klidným hlasem.
Podzimní část třetí ligy mu moc radosti neudělala. S mohelnickými spoluhráči nastřádali jen sedmnáct bodů, přičemž dokázali v šestnácti zápasech nastřílet pouhých devatenáct branek. „Po celou dobu nás trápilo velké množství zranění a taky jsme nebyli sehraní tolik, jak bychom potřebovali. V určitých chvílích nám chyběl větší klid v koncovce,“ zamyslel se nad tím, kde byl zakopaný pes. „Teď bude muset každý z nás ukázat, jak moc nám záleží na tom, aby se liga pro Mohelnici zachránila. Je nutné hrát jako tým, maximálně koncentrovaně a odmakat všechna utkání na 120 procent,“ měl okamžitě jasno, kudy ze začarovaného kruhu ven.
Mužské áčko ani nikdo jiný v klubu nemůže počítat s pomocí nemocného předsedy Davida Crhy. Potom, co vyplavaly na povrch zprávy o jeho zdravotních problémech, oznámil, že si od fotbalu musí na pár měsíců odpočinout. „Osobně jsem žádné velké změny nepocítil. Snažím se soustředit pouze na svou práci, abych dělal všechno naplno,“ ujišťoval Lukáš Hapal.
Po listopadové rezignaci kouče Sedláčka mu nově udílejí pokyny o jeden řád povýšený Jaroslav Rolinek a hrající trenér Roman Kuba. „Ramon má v kabině odjakživa velké slovo, takže kromě rozcviček se toho až tolik nezměnilo,“ pousmál se s připomenutím Kubova jmenování smolař, který část zimní přípravy promarodil. „Při zápase s Hodonínem jsem si zlomil kůstku v zápěstí. Bohužel jsem musel počkat, až to sroste, čímž jsem přišel o několik týdnů,“ posteskl si.
Moravskoslezská liga není z finančního hlediska žádnou zlatou žílou. Za každodenní fotbalové povinnosti vydělané peníze na pokrytí životních nákladů nestačí. „V tuhle chvíli si na živobytí fotbalem nevydělám. Mám i zaměstnání ve firmě jako koordinátor dopravy,“ prozradil Hapal „junior“, jemuž kromě čutání do míče není cizí žádný sport. „Jinak trávím čas se svou přítelkyní a našimi dvěma psy,“ odhalil náklonnost ke čtyřnohým mazlíčkům.
Po skončení rozehrané sezóny na klubové scéně se chystá na EURO do Polska. Společně s partnerkou pojede podpořit otce Pavla, který vede národní tým Slovenska do 21 let. „Už jsem se byl podívat na kvalifikaci s Holandskem a v létě si nenechám ujít ani závěrečný turnaj,“ potvrdil, že se v rodině povzbuzují navzájem.


Foto: Petr Fišer

Lukáš Hapal ve snaze probít se přes dva uničovské obránce.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).