ZPRAVODAJSTVÍ

Nájemce chce po městu milióny

26. března 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Do plánované rekonstrukce Domu kultury v Šumperku se jako první nepustili zedníci, ale právníci. Jeden z nájemců budovy chce totiž po radnici sedm miliónů korun za ušlý zisk, o který prý přijde kvůli tomu, že město opravovaný kulturák na dva roky uzavře. Radní ale s jeho požadavky nesouhlasí.

„Myslíme si, že nájemce není v právu, a necháme si k tomu zpracovat odbornou právní analýzu. Ta nám odpoví na otázku, jak dále postupovat,“ uvedl radní Šumperka Michael Kohajda.
Oprava zašlého kulturáku má začít nejdříve příští rok. Ušlý zisk po městu požaduje provozovatel diskotéky, která v chátrající budově funguje. Ten prý původně žádné odškodnění od radnice nechtěl, nakonec ale nečekaně změnil názor.

S ním, nebo bez něj

Vedení města tvrdí, že současné potíže termín zahájení rekonstrukce kulturáku nijak neohrozí. Mohou ale zkomplikovat její průběh. „Pokud se s dotyčným nájemcem nedohodneme, část stavby, kde stojí jeho provozovna, nebudeme opravovat společně se zbývajícími prostory, ale až později. Dotyčnému nájemci končí smlouva na užívání prostor v roce 2025,“ dodal starosta Šumperka Tomáš Spurný.
Radnice chce do modernizace budovy investovat desítky miliónů korun. Kulturák město koupilo od odborového svazu za 18 miliónů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.3.2019 00:44
Titulek: 7milionovou žalobu umožnilo samo vedení Šumperka
Autor: Anonym
28
Zastupitelstvo odhlasovalo dne 13. září 2018 na svém posledním zasedání před říjnovými obecními volbami, že město Šumperk si koupí SOUKROMOU ESTRÁDNÍ AGENTURU Dům kultury Šumperk s. r. o. a zaplatí za ni Rybičkovi a Čunderlové 324.581,-­­ Kč, tedy částku 162.290,50 Kč každému. Pro hlasovalo 59 %, 16 šumperských zastupitelů: Brož (Nez. volba), Havlíček (Nez. volba), Spurný (KDU-ČSL), Král (ČSSD), Muroň (ČSSD), Jonová (ČSSD), Přichystal (ČSSD), Vozda (ANO), Polášek (Nez. volba), Ščambura (KDU-ČSL), Hlavešová (KSČM), Pavel Horák (KSČM), Vařeka (KSČM), Dvořáková Kocourková (Proregion), Šmotková (SZR), Novotná (TOP09). Termín: do 31.12.2018 Zodpovídá: 2. místostarosta Tomáš Spurný (KDU-ČSL).

Jak vidno, šlo nejen o Brožův dáreček Rybičkovi a Čunderlové 324.581,-­­ Kč (dáreček ovšem z veřejných peněz)... Jde zřejmě i o toto spiknutí s mnohamilionovou žalobou na Šumperk? Diskotékář má velkou šanci vysoudit ušlý zisk.

Nájemci totiž před lety uzavírali nájemní smlouvy se správcem kulturáku Dům kultury Šumperk s. r. o.!

Tudíž kdyby Šumperk v roce 2018 nekoupil Dům kultury Šumperk s. r. o. a nepřebíral závazky této soukromé společnosti, diskotéka by mohla zažalovat jen Rybičku... "Ze strany ředitele společnosti Dům kultury Šumperk s.r.o. Vladimíra Rybičky dojde před převodem společnosti do majetku města Šumperka k ukončení pracovního poměru dohodou k 31. prosinci 2018," informovala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková v únoru 2018.

Už v březnu 2018 - tedy v době, kdy estrádní agentura ani městu nepatřila - vyhlásilo město Šumperk výběrové řízení na ředitele organizace Dům kultury Šumperk s.r.o. Členy výběrové komise byli: předseda komise starosta Zdeněk Brož, místostarosta Tomáš Spurný, radní Havlíček, radní Kohajda, zastupitel Král, ředitelka městské knihovny Šeligová, ředitel a jednatel Domu kultury Šumperk s.r.o. Vladimír Rybička, zastupitel a zaměstnanec-produkční Domu kultury Šumperk s.r.o. Ondřej Polák. 22. 3. 2018 se Rada města Šumperka usnesla, že s účinností od 01.01.2019 bude do funkce ředitelky jmenovaná Mgr. Hana Písková. Termín: 30.03.2018 Zodpovídá: Mgr. Brož. Přičemž Hana Písková byla zaměstnankyní-produkční agentury Dům kultury Šumperk s. r. o., stejně jako produkční-zastupitel Ondřej Polák (tehdy ODS, dnes STAROSTOVÉ).

Hlasování na 37. zasedání zastupitelstva města Šumperka HLASOVÁNÍ č. 19 ­ SCHVÁLENO 13.9.2018
https://m.sumperk.cz/filemanager/files/file.php?file=398602
USNESENÍ z 86. schůze rady města Šumperka ze dne 22. 3. 2018
https://www.sumperk.cz/filemanager/files/file.php?file=373913

Shrňme si tedy veškeré náklady. Město Šumperk koupilo 30. 11. 2016 budovu kulturáku za 21 780 000 Kč od odborové organizace Kovo Pramet (cena bez DPH 18 000 000 Kč). Šumperk zaplatí na začátek tři miliony a zbytek bude splácet po dobu deseti let: „Splátky nás zatíží zhruba 1,5 milionem ročně, což je schůdná částka,“ řekl Brož. Dále město Šumperk koupilo pozemek pod kulturákem od státu za 6 milionů Kč. Rekonstrukce kulturáku bude stát Šumperk desítky milionů korun. A ještě ušlý zisk 7 milionů? Město chudne a estrádníci bohatnou.

Nápadně to připomíná další krimikauzu starosty Zdeňka Brože (Nez. volba), kdy v červenci 2014 rodinná firma prvního místostarosty Šumperka Marka Zapletala (ODS) převedla majetek firmy na město Šumperk. V srpnu 2015 firma podala návrh na vlastní insolvenci. Věřitelé - malí živnostníci ze Šumperka je obviňovali z podvodu, Regioprojekt Morava nikdy nechtěla věřitele vyplatit, místo toho vyvedli peníze z firmy přes Šumperk. Marek Zapletal (ODS) zůstal na radnici i po posledních obecních volbách, pracuje jako referent na odboru výstavby Městského úřadu Šumperk.
http://biztweet.cz/article/77-regioprojekt-morava-je-v-insolvenci-veritele-ji-obvinuji-z-podvodu
Reagovat