ZPRÁVY

Nadšenci chtějí vytvořit bustu velitele bunkru

18. srpna 2014, 12:58, BH
Nadšenci chtějí vytvořit bustu velitele bunkru Malá Morava - Jen pár hodin zbývá do ukončení podpory zajímavého projektu Klubu vojenské historie Kralka, který spravuje muzeum v pěchotním bunkru K-S 5 nazvaný U potoka, umístěný pod Králickým Sněžníkem. Sdružení nadšenců se rozhodlo vytvořit bustu poručíka Františka Čecha, který velel zdejší pevnosti.

Cílem je získat prostřednictvím serveru Nakopnimě.cz částku 12 tisíc korun, aby vznikla jeho podobizna. Slavnostní odhalení se má uskutečnit 27. září v rámci tradiční akce Oživený bunkr. „Jsme jedno z mála muzeí, které zná nejen jméno svého velitele, ale i jeho tvář. Jelikož tento muž zemřel dříve, než vzniklo muzeum, nebylo v našich silách vyzpovídat jeho samotného. Podařilo se však nedávno kontaktovat jeho dceru, která nás velice pěkně přijala a ve více jak dvouhodinovém rozhovoru trpělivě odpovídala na naše všetečné otázky. Dokonce nám dovolila nahlédnout do rodinného alba, které mapuje téměř celý život našeho velitele,“ uvedl člen Klubu vojenské historie Kralka Jiří Vaněček.

Podle rodinných materiálů i z vyprávění byl poručík František Čech přísným, ale spravedlivým a usměvavým velitelem, jehož měla posádka v lásce a přezdívala mu Poručíče (dle vzpomínek se tak představoval do telefonu, když v jeho rychlé mluvě splynula hodnost a příjmení do jednoho). „Jako vyjádření díků dceři poručíka Čecha, jejímu bratrovi a jejich rodinám, jsme je pozvali na naši tradiční akci Oživený bunkr,“ podotkl Vaněček.

Klub vojenské historie Kralka slaví v letošním roce dvacetileté výročí působení v pěchotním srubu, kde provozují muzeum. Za tu dobu se podařilo partě nadšenců obnovit poškozené části objektu, vyrobit makety pancéřových zvonů a vrátit jednotlivým místnostem původní vzhled a vybavení. „Po dvaceti letech usilovné práce na rekonstrukci a obnově chceme našim návštěvníkům nabídnout mnohem víc. Rádi bychom se zaměřili na zlepšení atmosféry muzea, ale také na jednotlivé příběhy s ním spojené. A právě jeden takový bychom rádi oživili prostřednictvím tohoto projektu,“ dodal Jiří Vaněček. 


Foto: www.ks5.cz

O pěchotní srub K-S 5 U potoka se již dvacet let stará Klub vojenské historie Kralka. Nadšenci chtějí k jubileu vytvořit bustu někdejšího velitele bunkru.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.8.2014 11:20
Titulek: U busty bude nápis
Autor: Aftant
57
110
"Jak jsme se na povel připosrali". Pocity vojáků, kteří museli proti své vůli opusit bunkry bych nechtěl zažít. Podobné to muselo být v roce 1968. Dnes naši vojáci-hrdinové-žoldáci nasazují životy mimo ČR. OBAMOVI dělají radost, protože je ze současné neřešitelné situace vystresovaný a naskakují mu vrásky.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).