ZPRÁVY

Nad hradem Bouzov se vznášely balony

29. srpna 2012, 21:11, téma NETRADIČNÍ SPORTY, tor
Nad hradem Bouzov se vznášely balony Kraj – Předposlední srpnový pátek. Pár minut po šesté ráno vládne na spící louce v blízkosti pohádkového hradu Bouzov zvláštní ticho. „Nevíte, jestli budou odtud startovat balony?“ nedočkavě se ptá sotva patnáctiletý kluk. „Měly by!“ vzápětí uslyší za svými zády. Ještě několik pátravých pohledů k probouzející se obloze. Všude bezvětří. Jasno. Najednou se ze zatáčky rychle vynoří první auto s přívěsem. A za ním další. Určitě přes dvě desítky. Dvanáctý ročník slavností Balony nad hradem může začít. Za necelou hodinu ozdobí sytě modrou oblohu nad siluetou Hradu Bouzov jednadvacet horkovzdušných plavidel.

Dokonale sehrané posádky předvádějí při přípravě balonů ke startu obdivuhodný koncert. Každý spolehlivě ví, co má ve který okamžik udělat.Z přívěsu vyloví obrovitý vak, který postupně rozbalí na louce jako padák. Vytáhnou koš, hořák, ventilátor a další potřebné věci pro úspěšný let, včetně moderní navigace. Podhradní louka rozkvétá netušenými barvami. Všude na zemi se plazí desítky lan, provazů a pestré obaly balonů.Vyznat se ve všem a neudělat sebemenší chybu, která by mohla být za pár okamžiků osudná, je velké umění. Diváci zatím zvědavě přihlížejí a nemohou se dočkat okamžiku, až se první koráb vznese nad ústivem osvětlený hrad.

Aby mohl balon spolehlivě opustit pevnou zem a bezpečně plout po obloze, musí se provést některé nezbytné zkouškyy. K nim patří seřízení hořáku, při němž divoce šlehají několikametrové ohňové gejzíry. „V pořádku!“ zavelí muž ve stylové čepici a spokojeně kývne hlavou. Další dva členové posádky pohotově přistaví ventilátor k obalu balonu rozprostřenému na louce, jakési vzduchové dělo, které začíná tvarovat dosud splasklý balon do ideálního tvaru. Ještě pár minut a už se radostně vypíná nad hlavami přihlížejících. Zatím se pevně přidržuje země.
Posádka nastupuje na palubu lodi. Poslední nezbytná kontrola. S pomocí hořáku vhánějí horký vzduch do balonu. Pořádně to syčí. Plamen divoce zahřívá vzduch. Kdosi dává povel ke startu. Ještě pozdrav posádce a přání dobrého letu. Mohutný balon se lehce odlepí od země. Podobně jako to kdysi vůbec poprvé učinili v roce 1783 bratři Montgolfiérové, vynálezci a konstruktéři. Za přítomnosti zvědavých Pařížanů, samotného krále a celého francouzského dvora se tenkrát k nebi vznesl balon s podivnou posádkou: ovcí, kohoutem a kachnou. Po třech minutách se všichni cestující v pořádku snesli k zemi.Nad hrad Bouzov se postupně vznášejí vzdušná plavidla a majestátně kolem něj proplouvají. Společným letem vytvářejí působivý náhrdelník, který se stává jedinečnou ozdobou přilehlé krajiny. Říká se tomu balonová fiesta, slavnost. Ještě chvíli pozorujeme zkrášlenou oblohu. Za pár minut na obzoru mizí jen barevné tečky, postupně mizející za špičky zasněných hor.


foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.