KULTURA

Na zdraví!…aneb vše o pití

10. března 2009, 22:26, Mgr. M. Kudelová a Mgr. A. Turková
Mohelnice - V  pátek 13. března bude vernisáží v 17 hodin ve výstavních prostorách mohelnického muzea zahájena výstava Na zdraví!…. aneb vše o pití. Další z muzejních výstav, které prezentují vlastní sbírkové předměty dokumentující každodenní život našich předků, prozradí návštěvníkům, co a z čeho se již od pravěku až do současnosti pilo.
V několika tematických oddílech – voda, mléko, alkoholické nápoje – pivo, víno, destiláty, káva a čaj - bude možno zhlédnout nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů, na obrazech, kresbách a grafikách mohou návštěvníci poznávat způsob konzumace těchto nápojů. Z archeologických nálezů nebudou chybět loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě. Z výstavy si návštěvníci budou moci odnést nejen recepty na výrobu likérů a zpěvníček lidových písní o pití, ale dozví se také řadu zajímavých poznatků - kdo z nás dnes například ví, že tolik oblíbená minerálka se stáčela do kameninových lahví již od počátku 16. století. Dá se sice předpokládat, že téměř všechny lidské pospolitosti, vyspělejší i primitivní, měly v oblibě nápoje s obsahem alkoholu, ale že by zejména dva z nich, víno a pivo, mohly dokonce tvořit přímo „pilíře“ středověké evropské společnosti? O pivu se totiž říkalo, že je pro svou výživnou hodnotu nezbytné tělu, víno prý bylo zase nezbytné duši. Nejen tyto informace, ale především zajímavé i unikátní sbírkové předměty bude výstava prezentovat až do 13. června 2009.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.