KULTURA

Na zdraví!…aneb vše o pití

10. března 2009, 22:26, Mgr. M. Kudelová a Mgr. A. Turková
Mohelnice - V  pátek 13. března bude vernisáží v 17 hodin ve výstavních prostorách mohelnického muzea zahájena výstava Na zdraví!…. aneb vše o pití. Další z muzejních výstav, které prezentují vlastní sbírkové předměty dokumentující každodenní život našich předků, prozradí návštěvníkům, co a z čeho se již od pravěku až do současnosti pilo.
V několika tematických oddílech – voda, mléko, alkoholické nápoje – pivo, víno, destiláty, káva a čaj - bude možno zhlédnout nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů, na obrazech, kresbách a grafikách mohou návštěvníci poznávat způsob konzumace těchto nápojů. Z archeologických nálezů nebudou chybět loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě. Z výstavy si návštěvníci budou moci odnést nejen recepty na výrobu likérů a zpěvníček lidových písní o pití, ale dozví se také řadu zajímavých poznatků - kdo z nás dnes například ví, že tolik oblíbená minerálka se stáčela do kameninových lahví již od počátku 16. století. Dá se sice předpokládat, že téměř všechny lidské pospolitosti, vyspělejší i primitivní, měly v oblibě nápoje s obsahem alkoholu, ale že by zejména dva z nich, víno a pivo, mohly dokonce tvořit přímo „pilíře“ středověké evropské společnosti? O pivu se totiž říkalo, že je pro svou výživnou hodnotu nezbytné tělu, víno prý bylo zase nezbytné duši. Nejen tyto informace, ale především zajímavé i unikátní sbírkové předměty bude výstava prezentovat až do 13. června 2009.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.