KULTURA

Na zdraví!…aneb vše o pití

10. března 2009, 22:26, Mgr. M. Kudelová a Mgr. A. Turková
Mohelnice - V  pátek 13. března bude vernisáží v 17 hodin ve výstavních prostorách mohelnického muzea zahájena výstava Na zdraví!…. aneb vše o pití. Další z muzejních výstav, které prezentují vlastní sbírkové předměty dokumentující každodenní život našich předků, prozradí návštěvníkům, co a z čeho se již od pravěku až do současnosti pilo.
V několika tematických oddílech – voda, mléko, alkoholické nápoje – pivo, víno, destiláty, káva a čaj - bude možno zhlédnout nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů, na obrazech, kresbách a grafikách mohou návštěvníci poznávat způsob konzumace těchto nápojů. Z archeologických nálezů nebudou chybět loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě. Z výstavy si návštěvníci budou moci odnést nejen recepty na výrobu likérů a zpěvníček lidových písní o pití, ale dozví se také řadu zajímavých poznatků - kdo z nás dnes například ví, že tolik oblíbená minerálka se stáčela do kameninových lahví již od počátku 16. století. Dá se sice předpokládat, že téměř všechny lidské pospolitosti, vyspělejší i primitivní, měly v oblibě nápoje s obsahem alkoholu, ale že by zejména dva z nich, víno a pivo, mohly dokonce tvořit přímo „pilíře“ středověké evropské společnosti? O pivu se totiž říkalo, že je pro svou výživnou hodnotu nezbytné tělu, víno prý bylo zase nezbytné duši. Nejen tyto informace, ale především zajímavé i unikátní sbírkové předměty bude výstava prezentovat až do 13. června 2009.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.