ZPRÁVY

Město zbourá altán ve Smetanových sadech

12. března 2013, 09:31, redakce, mošo
Šumperk – O demolici hudebního altánu ve Smetanových sadech rozhodli na svém březnovém zasedání šumperští zastupitelé. Vybírali ze čtyř různých variant, nakonec zvítězil plán zbourat altán a uvolněný prostor zaplnit výsadbou nové zeleně.
Zastupitelé vedli diskusi o altánu již od loňského roku. Nakonec jednali o čtyřech variantách – demolice starého altánu a postavení nového, zachování stávajícího altánu a provedení menších úprav, demolice altánu a instalování nových vodních prvků a demolice altánu bez nahrazení novými prvky, pouze výsadbou nové zeleně. Těsnou většinou zvítězila čtvrtá varianta.

Hudební altán z poloviny 50. let 20. století sloužil v minulosti k pořádání hudebních produkcí. V současné době neměl prakticky žádné využití a jeho oprava či nahrazení novými prvky by významně zatížily městský rozpočet.

Zastupitelé rozhodovali o hudebním altánu v souvislosti s revitalizací parku ve Smetanových sadech. Je rozdělena do tří etap, potrvá do roku 2017 a předpokládané náklady činí šest miliónů sto tisíc korun. Byla zahájena na podzim loňského roku. V přípravné fázi proběhlo vykácení devíti lip. Letos na jaře se místo nich vysadí červenokvetoucí kaštany. V loňském roce proběhlo také zdravotní ošetření a statické zabezpečení lip v hlavní aleji.

První etapa revitalizace započne na podzim tohoto roku a potrvá do jara roku 2014. Bude se týkat především komplexní obnovy lipové aleje podél hlavní komunikace. „Budou odstraněny dožívající jehličnany, několik prosychajících smrků a skupiny bříz. Výsadbou dojde k vytvoření optické izolace od přiléhající komunikace pomocí keřových skupin, budou vysázeny stromy do volných prostor parku, například javory, jasany, habry, borovice či duby. Zároveň budou založeny trvalkové záhony podél hlavní komunikace a pod korunou památného habru. Trávníky v podrostu stromů budou osázeny okrasnými cibulovinami s výrazným jarním efektem,“ řekl architekt Martin König.

Druhá etapa, plánovaná na rok 2016, bude řešit zejména oranžové hřiště a jeho okolí, vybudování cestní sítě, osázení mobiliáře a obnovu zeleně. „Dojde k vykácení skupiny vzrostlých smrků podél východní hranice parku, která bude nahrazena dlouhověkými druhy listnáčů a několika jehličnany,“ doplnil König. Ve třetí etapě, jejíž realizace proběhne v roce 2017, bude dokončena revitalizace hlavní lipové aleje podél komunikace u potoka. Dojde ke kompletní výměně stromů za nové lípy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.3.2013 17:52
Titulek: SMETANOVY SADY
Autor: Anonym
29
ZBOURÁME ALTÁN.... ŠKODA,PATŘÍ TAM.vYKÁCÍME LÍPY - MÍSTO NICH VYSADÍME KAŠTANY... PROČ??? LÍPA KRÁSNÝ STROM,NAVÍC NÁŠ NÁRODNÍ STROM,SYMBOL....kVETOUCÍ LÍPY - KRÁSNÁ VŮNĚ. VŠUDE MÁME KAŠTANY.A CO KLÍNĚNKA???TYTO STROMY JSOU PROTI NÍ ODOLNĚJŠÍ?MOŽNÁ,ALE NA JAK DLOUHO?PROČ NE NAŠE KRÁSNÉ LÍPY?
Reagovat
Datum: 15.3.2013 12:46
Titulek: Město zbourá.........
Autor: stromofil
39
Je v tom záměr radnice -kácet a sázet -v posledních třech letech se krásné stromy v produktivním věku které takto padly dají počítat na možná i stovky lípa které je 100 let není stará a ty nové- kultivary-neudělají stín ani utulné prostředí ani za 20 let.Odhaduji že jestli potrvají nesmyslné dotace z E U Tak v létě nebude kde příjemně posedět, nehledíce na ptactvo které na takových zákrscích nikdy nezahnízdí.
Reagovat
Datum: 15.3.2013 14:55
Titulek: Radnice
Autor: Občan
27
Tak z jedné strany palác Schönberg a z druhé strany všechno vykácet a "proinvestovat" co nejvíce peněz. Hlavně zase dejte nejvíce hlasů Brožovi.
Reagovat
Datum: 15.3.2013 16:07
Titulek: Tady jsou studie..
Autor: pa.ad
28
...jak by to mělo vypadat. Ovšem ve čtvrté variantě, čili další bezpohlavní park do kterého není proč jít, pokud zrovna nevenčíte psa.
http://sumpersky.rej.cz/clanky/v-sadech-vyroste-kavarna-nebo-rada-vodotrysku/
Reagovat
Datum: 17.3.2013 16:09
Titulek: Kam půjdou?
Autor: Roštík
17
A kde se budou komunisti na 1. máje srocovat ?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.