KULTURA

Na první PechaKucha Night vystoupí lyžař Bank i sprejerka Sany

16. března 2016, 11:00, Ondřej Polák
Na první PechaKucha Night vystoupí lyžař Bank i sprejerka Sany Šumperk - Šumperk se zařadí mezi 900 měst na světě, ve kterých probíhá oficiální PechaKucha Night. Speciální večer, ve kterém má každý účinkující k dispozici časový prostor omezený na necelých sedm minut, se odehraje v pátek 18. března od 20 hodin v klášterním kostele. Mezi pozvanými hosty jsou úspěšní lidé z našeho regionu. Nechybí mezi nimi lyžařští sourozenci Ondřej a Tomáš Bankovi, průkopník ekozemědělství Martin Hutař či reklamní mág a strůjce červené karty pro Zemana Martin Přikryl. Šumperský okrašlovací spolek, který akci pořádá, si od večera slibuje především iniciaci oživení města.

 První šumperská PechaKucha Night odpočítává již jen dny do svého startu. Může se honosit přízviskem „oficiální“, protože se pořadatelům podařilo získat certifikát od zakladatelů tohoto celosvětového fenoménu. Projekt vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Jejich záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání architektů, designérů, výtvarných umělců, divadelníků či muzikantů na jednom místě v jednom čase. Prostor pro mluvení o tom, co je nového, co kdo chystá či již realizoval, o čem přemýšlí, o čem sní.

20 krát 20 vteřin

Aby přednášky publikum nenudily, omezili pořadatelé prostor každého mluvčího na projekci dvaceti obrázků, přičemž může komentovat každý ze snímků jen dvacet vteřin; 6 minut a 40 vteřin tak dělí přednášejícího od nástupu jeho následovníka.
„S fenoménem PechaKucha jsem se seznámil při působení na projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015,“ říká iniciátor šumperské variace Radek Auer. „Plzeňské večery bývají dlouho dopředu vyprodané, návštěvnost přesahuje tisíc lidí. Proto také prvním mluvčím v Šumperku bude architekt Kuba Mareš, který kromě pořádání oněch již legendárních plzeňských nocí oživuje veřejný prostor v Plzni řadou dalších aktivit,“ dodal Radek Auer.

Autor červené karty

Dalšími účinkujícími budou šumperský rodák, akademický malíř Michal „Marma“ Ožibko, průkopník ekozemědělství a spolumajitel staroměstské společnosti PRO-BIO Martin Hutař, lyžařští sourozenci Ondřej a Tomáš Bankovi nebo sochař David Bachroň. Dorazí také Martin Přikryl, tvůrce známých reklamních kampaní s čivavou a zároveň autor masového protestu Červená karta pro Miloše Zemana. Nebo graffiti writerka Sany, autorka unikátního dokumentu Girl Power, při jehož natáčení procestovala celý svět a mapovala ženskou stránku ilegální graffiti scény. Dokument promítne o den později v jediném speciálním uvedení šumperské kino Oko.

Tajný projekt

Další z pořadatelů, kavárník Jiří Giesl, pozval kávového odborníka Adama Obrátila a Elišku Novákovou, inženýrku, která několik let žila v Tokiu. Sám Giesl pak představí jeden z prozatím tajných projektů, směřujících k oživení historického centra města.
První šumperská PechaKucha Night za účasti mnoha výše zmíněných hostů se uskuteční již tento pátek v klášterním kostele od osmi hodin večer. Vstupné je v předprodeji 90 korun, na místě lístek podraží o padesátikorunu.


Foto: archiv

Akademický malíř Michal Ožibko ze Šumperka pózuje před svým neslavnějším obrazem, za který získal prestižní ocenění britské Národní galerie. Také on bude hostem šumperské PechaKucha Night.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.3.2016 12:21
Titulek: PKn
Autor: aNONYM
souhlas
148
nesouhlas
58
To vypadá hodně zajímavě, i cena je příznivá.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).