ZPRAVODAJSTVÍ

Na pořádek dohlédnou Romové

14. května 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Hanušovice – S originálním nápadem, jak do života ve městě zapojit romskou menšinu, přišly Hanušovice. Vedení města se rozhodlo, že když nemůže najít dostatek zájemců na pozici strážníka městské policie, zapojí do hlídání veřejného pořádku Romy. Romské pomocné hlídky fungují už několik týdnů ke všeobecné spokojenosti.

 „Asistenční hlídky pracují hlavně v rámci prevence. Chodí od rána do večera. Za práci jsou lidé rádi a oceňují, že dostali šanci pro město něco udělat,“ řekl starosta Hanušovic Marek Kostka.

Hlídky složené z Romů mají podobný stejnokroj, jako městská policie. Na rozdíl od běžných strážníků ale nejsou ozbrojeny a mají rovněž menší pravomoc. Upozorňují hříšníky třeba na zákaz pití alkoholu na veřejnosti nebo rušení nočního klidu.

„Hodně lidí nás od zapojení Romů do městské policie zrazovalo a tvrdilo, že to nebude fungovat. Dá se říci, že jsme udělali kozla zahradníkem a že to funguje,“ dodal Kostka.

Pomocné policejní hlídky kladně hodnotí i samotní obyvatelé města. „Mají u Romů důvěru, mnohem větší než normální policajti,“ tvrdí hanušovický senior Josef K.

V Hanušovicích je několik vyloučených lokalit, kde většinu obyvatel tvoří právě Romové. Vedení města už s nimi uspořádalo několik besed, kde se snaží vyřešit jejich problémy a zapojit je do veřejného života.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.5.2019 08:37
Titulek: To je výborný nápad!
Autor: Karel
20
Doporučuji i v Šumperku!
Reagovat
Datum: 17.5.2019 06:40
Titulek: Re: To je výborný nápad!
Autor: Polášek
10
Pořiďte si v Šumperku pořádného starostu, takového jako v Hanušovicích mají nového starostu pana Kostku. Když se chce tak to jde a musí se to také umět. Na tomto minipřípadě je vidět úloha osobnosti v dějinách. Co dokáe udělat jeden člověk. Šumperk na Hanušovice nemá. Z Hanušovic se stává perla severu. Na sídlišti Na Holbě se bude stavět patrové parkoviště o čemž se v Šumperku ani nezdá. Zaplácaná Temenická je ostuda Šumperka.
Reagovat
Datum: 17.5.2019 09:41
Titulek: Re: To je výborný nápad!
Autor: Analfabet
Poznámka: Toto potvrzení negarantuje, že zpráva byla příjemce přečtena a že
porozuměl jejímu obsahu.
Reagovat
Datum: 18.5.2019 07:55
Titulek: Re: To je výborný nápad!
Autor: Jan
Na tuto a podobné zprávy jsem odpověděl i když jim vůbec nerozumím.
Reagovat
Datum: 14.5.2019 15:31
Titulek: cikani
Autor: cerny
17
snad cikani
Reagovat
Datum: 14.5.2019 15:57
Titulek: To je zase výmysl
Autor: Radim
13
Že to dělají cikáni , fajn , někteří jsou slušní a pracovití . Ale znám jednoho který tohle pro policii dělá , má kriminální minulost apod.a dělá pro policii ? A proč tohle policie nenabídne i "bílím " ? Já mám normální střední školu , v kriminále jsem nebyl , žiju spořádaný život , ale mě by nevzali protože nejsem Rom ? Asi mi něco uniká ... Zase akce nějakého Babiše který z toho hrabe ....nic víc.
Reagovat
Datum: 15.5.2019 17:30
Titulek: Re: To je zase výmysl
Autor: Jiří
19
Vy máte střední školu a to, jako fakt ? Vraťte školné, protože děláte hrubky, jako Brno. Milý absolvente střední školy i já jako jen vyučený vím, jak se píše slovo bílým. Jinak vím, že obyvatelé Hanušovic si je chválí.
Reagovat
Datum: 16.5.2019 06:20
Titulek: Re: To je zase výmysl
Autor: Tonda
11
Zas chytrolinek ;) možná je chválíš jen ty
Reagovat
Datum: 17.5.2019 21:37
Titulek: Re: To je zase výmysl
Autor: Jiří
12
Když nepracují,tak frfňáte. Když pracují, tak taky. Sice jsem chytrolínek, ale snažím se být spravedlivý na rozdíl od vás chlapi.Já odjakživa nerozlišuji podle barvy kůže, ale podle toho, jak se ten člověk chová.A pánové ještě vám řeknu, že mezi šumperskými Romy mám hodně známých a pár hodně dobrých známých u kterých si dám klidně kafe a něco dobrého na zub, protože mají doma, jako v klícce. To nemůžu říct o pár tzv. bílých, tam se kolikrát štítím jen otřít o dveře, abych něco nechytl. Myslím, že za 28 let v profesi, kterou dělám to mohu posoudit dokonale. Víc práce je s bílými feťáky, než s Romy to říkám zodpovědně a s plnou vážností , alespoň v Šumperku. Takže pánové Romové v Hanušovicích pracují, tak jim fanděte a neházejte jim klacky pod nohy. Mimochodem moje 78 letá matka, která tam bydlí celý život říkala, že ti kluci se fakt snaží a drží ty problémové v mezích zákona a konečně se zdá, že na ně někdo má mustr, tak proč máte tak hloupé řeči ? Já jsem chytrolín a vy jste asi chlapi co ? Kam se zařadíte , jako můj protipól ? Pokud ano, tak to je asi fakt jediná věc, ve které se asi shodneme.
Reagovat
Datum: 17.5.2019 22:09
Titulek: Re: To je zase výmysl
Autor: Jiří
14
Druhá věc a dám vám otázku : Mladí Romové se třeba chtějí změnit, chtějí začít jinak a třeba začnou, jako preventisti .... mají snahu, ale když si přečtou hovínka co tady melou určití lidé, tak je to odradí, protože si řeknou to fakt nemá cenu a nejde to změnit ten pohled na nás a nemá to vůbec smysl. My bílí jim ani nedovolíme to zkusit změnit a pokusit se o to... Já těm klukům fandím, protože to nemají jednoduché, protože pro ty problémové Romy jsou gadžovci a pro vás některé jsou na nic a ten jejich pokus je na tři věci. Tak si tedy uvědomte, že majoritní společnosti děláte jen medvědí službu svými fakt hloupými a nekompetentními názory. Kluci romští já vám fandím a nedejte na ubohé a krátkozraké názory pár rádoby světlých občanů a vytrvejte! Teď ta otázka pro moje oponenty : Jak byste to řešili tedy Vy? Očekávám, že jste na výši s intelektem a navrhnete lepší řešení a rád si počkám na smysluplnější návrh, tak do toho gadžové ...
Reagovat
Datum: 18.5.2019 07:31
Titulek: Re: To je zase výmysl
Autor: jan
Když ji fandíš tak jim dej práci!
Reagovat
Datum: 18.5.2019 07:52
Titulek: Re: To je zase výmysl
Autor: JERMAN
Gumítku, obrať se na posametové zloděje, kteří zničili a rozprodali veškerý průmysl v Hanušovicích. Takže hrdino šupky za svými volenými představiteli a nevyskakuj tady.
Reagovat
Datum: 18.5.2019 08:05
Titulek: Re: To je zase výmysl
Autor: Sipo
Kromě toho hanušovický starosta není stndardní úředník, který umí jen razítkovat papíry, ale je iniciativní a na rozdíl od šumperáků mu to velice dobře myslí. Řídí Hanušovice jako firmu, která musí mět nádvorní partu na úklid. Vyměňťe si v Šumperku starostu. A Romy si v Šumperku zaměstnejte ať se nepovalují. Razítkovavači v kancelářích na MU Šumperk nic nevymyslí.
Reagovat
Datum: 14.5.2019 20:30
Titulek: Bez titulku
Autor: jan
21
To teda bídně dopadne!
Reagovat
Datum: 18.5.2019 08:10
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Duša
Už to v Šumperku blbě dopadlo. Profi odpovídač Jan se svými profi odpovědmi nezklamal. Vždycky odpoví blbě. Rejový hecíř a plácal.
Reagovat
Datum: 16.5.2019 06:52
Titulek: Gott mit uns.
Autor: Petr
17
To nemůže dobře dopadnout.
Reagovat
Datum: 18.5.2019 08:12
Titulek: Re: Gott mit uns.
Autor: KUKIKLA
Co si šumperáci udělali to mají. Zasekli se v době kamenné. S kameníkem Janem.
Reagovat
Datum: 20.5.2019 22:24
Titulek: Hanušovice
Autor: Petra
Jsem z Hanušovic. Kroky pana starosty jsou zatím neobvyklé ale fungují. Jen tak dále
Reagovat
Datum: 21.5.2019 06:43
Titulek: Hanušovice a pořádek?
Autor: Starosta
Patrně nechápu, jak někdo vůbec může uvažovat o srovnání Hanušovic a Šumperka. Je to nebe a dudy a Hanušovice nesahají Šumperku ani po kolena. Do Hanušovic si natahají spoustu ..... a nyní budou machrovat, že si tam dělají pořádek? Kdyby nebyl v Hanušovicích ten pipovar, jeho pivo se moc pít nedá, patrně by tato obec dopadal stejně jako místní původní fabrika Moravolen.
Reagovat
Datum: 22.5.2019 22:49
Titulek: bože
Autor: erza
jste kokoti sposta slušných mezi námi spoustu špatných mezi námi kdo nic nedelá nic nezkazí palec nahoru a klobouček dolu .-)Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.