ZPRÁVY

Na koupání v přírodě raději zapomeňte

4. července 2012, 00:00, ar
Na koupání v přírodě raději zapomeňte Region – Na letní idylické koupání v Desné, Moravě nebo v Moravské Sázavě letos raději zapomeňte. V těchto řekách totiž číhá dvojí nebezpečí. Kromě špatné kvality vody, která je už dlouhodobě v hledáčku ochránců přírody, jde hlavně o rizikové splavy. Právě zde se pod hladinou ukrývají smrtící vodní víry.

„V Šumperku se jedná o splav v Uničovské ulici, kde protéká Desná. Na řece Moravě je to jez v Olšanech a v Hanušovicích. Další leží na Moravské Sázavě v Zábřehu,“ vyjmenoval nejnebezpečnější splavy v okrese Petr Ptáček z Vodácké záchranné školy. Prvně jmenovaný jez má na svém kontu nejméně dva lidské životy. Před několika lety v něm utonuli dva šumperští bezdomovci, další oběť mohla přibýt letos na jaře, když do něj nerozvážně skočil zdejší školák. Lidem se ho podařilo vytáhnout na poslední chvíli.

Všechny zmiňované splavy ukrývají těsně pod přepadem nebezpečné tunely. Voda v nich rotuje vysokou rychlostí a dokáže člověka snadno stáhnout ke dnu. Bez cizí pomoci je pak šance na jeho záchranu minimální. „Rizikové je koupat se ve splavech hlavně při zvýšeném průtoku řek. To platí nejen na jaře, ale i v létě po vydatnějších deštích,“ varoval Martin Žaitlik z občanského sdružení Bezpečný Šumperk.

Ačkoli se kvalita vody v řekách na Šumpersku v posledních letech zlepšila, k dokonalému stavu má ještě hodně daleko. Desná v minulosti několikrát figurovala mezi nejvíce znečištěnými řekami v Povodí Moravy, a to kvůli vysokému počtu nerozpuštěných znečišťujících látek a anorganickému dusíku.


Foto: ar


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.7.2012 11:43
Titulek: Takže nahánění na koupaliště?
Autor: Bublina
45
113
Na Bratrušák? Hlava na hlavě a je krize. Tam že je čistá voda? A nejsou peníze. Nemám tiskárnu na peníze a nekradu.
Reagovat
Datum: 5.7.2012 21:54
Titulek: Splav ve Vikýřovicích to jistí
Autor: Kakamil
128
V Koutech je čistá voda,ale brrrr studená.
Reagovat
Datum: 8.7.2012 17:10
Titulek: Re: Splav ve Vikýřovicích to jistí
Autor: dědeček
143
hnedka vedle pelikána... nádherný koupání
Reagovat
Datum: 8.7.2012 22:45
Titulek: Re: Splav ve Vikýřovicích to jistí
Autor: LH
91
Jo,jo jen ta voda umí pěkně zmenšovat :-)))
Reagovat
Datum: 8.7.2012 12:25
Titulek: ........
Autor: Miodrak Belodedici
40
Vysoký počet nerozpuštěných látek a anorganický dusík se do Desné musí odněkud dostat. Nemají pracovníci Povodí Moravy v náplni práce tyto skutečnosti zjišťovat? Nebo si chodí do práce pro výplatu a na kafe?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).