KULTURA

Na Klasice Viva vystoupí jedni z nejúspěšnějších studentů konzervatoře

2. března 2011, 14:32, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk - V úterý 8. března 2011 pokračuje projekt koncertů Klasika Viva a festival Šumperské preludium. Na koncertu vystoupí jedni z nejúspěšnějších studentů dechového oddělení Pražské konzervatoře, od jejíhož založení si letos připomínáme 200 let. Se svým programem se představí trumpetista Walter Hofbauer, hornistka Kateřina Javůrková a klarinetistka Anna Paulová. Koncert v Šumperku v Klášterním kostele začíná v 19 hodin.

Trumpetista Walter Hoffbauer je laureát soutěže Concertino Praga a soutěže konzervatoří ČR. Na koncertě v Šumperku zahraje Koncert pro trubku T. Albinoniho, Morceau de concours A. Chailleuxe a Karneval v Benátkách J. B. Arbana.

Hornistka Kateřina Javůrková je laureátka Mezinárodní interpretační soutěže pro žesťové nástroje v Brně a také laureátka mezinárodní soutěže "Federico II di Svevia" v Itálii. Pro své vystoupení si připravila Koncert pro lesní roh Es dur W. A. Mozarta a Villanellu P. Dukase.

Třetí sólistkou ze řad studentů Pražské konzervatoře bude klarinetistka Anna Paulová, která je laureátkou soutěží konzervatoří ČR, Mezinárodní klarinetové soutěži Marco Fiorindo v Turíně (Itálie), Mezinárodní klarinetové soutěže v Kršku (Slovinsko) a v Markneukirchenu (Německo), nejnověji je také laureátkou mezinárodní soutěže ve Wroclavi (Polsko). Pro svůj program v Šumperku si připravila Romanci č. 2 R. Schumanna, Sonatinu B. Martinů a Rapsodii C. Debussyho.

Jako host vystoupí na koncertě také jeden z žáků ZUŠ Šumperk, trumpetista Ondřej Damborský.

Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích.

 


Waltera Hofbauera - trumpeta

Walter Hofbauer se narodil 22.července 1994 v Jihlavě. V roce 2000 začal studovat hru na klavír na ZUŠ v Třešti. V osmi letech ke studiu klavíru přibyla ještě trubka, s jejímž studiem započal u učitele Evžena Mašáta. Po dvou letech hry na trubku se účastnil V. interpretační soutěže žesťových nástrojů, pořádanou brněnskou konzervatoří v roce 2005. V kategorii „Junior“ do patnácti let jako nejmladší účastník (tehdy desetiletý) obdržel 1. místo a titul absolutního vítěze. V následujícím roce probíhala soutěž ZUŠ ve hře na dechové nástroje, kde v ústředním kole získal 1. cenu ve hře na trubku. V roce 2007 se zúčastnil VI. Mezinárodní soutěže žesťových nástrojů na konzervatoři v Brně. Zde obdržel 1. místo a obhájil titul absolutního vítěze z předešlého ročníku 2005. V tomto roce zároveň postoupil do ústředního kola soutěže MŠMT s žesťovým kvintetem ZUŠ Jihlava, kde hrál první trumpetu. Tento soubor pod vedením jeho otce získal 1. místo a nominaci na koncert vítězů.
Mimo jiné je Walter Hofbauer sólistou velkého dechového orchestru TUTTI v ZUŠ Jihlava, se kterým několikrát získal zlaté pásmo v mezinárodních soutěžích v Praze a Ostravě.
Nejen v trubce zaznamenal úspěchy, ale i ve hře na klavír, které se věnuje již od 5 let. Má na svém kontě několik prvních cen z krajských kol a přehlídek mladých pianistů.
V roce 2006, v roce 2007 a v roce 2009 mu byl krajským úřadem udělen titul „Talent Vysočiny“ v uměleckém oboru.
Největší oporou v hudebním růstu je mu profesor Jiří Jaroněk, ke kterému dojížděl k pravidelným konzultacím od roku 2005 a v září 2009 nastoupil do jeho třídy jako student prvního ročníku pražské konzervatoře. Díky jeho profesionalitě a obětavosti získal jako 13letý II. cenu v národním kole 42. ročníku soutěže „Concertino Praga“ 2008. V roce 2009 se zúčastnil ještě jako žák ZUŠ Jihlava pod vedením svého otce soutěže v sólové hře a získal v ústředním kole 1. cenu a na VII. Mezinárodní interpretační soutěži na konzervatoři v Brně téhož roku rovněž 1. cenu.
Již jako student prvního ročníku pražské konzervatoře byl vyslán reprezentovat školu na XXX. soutěžní přehlídku konzervatoří a hudebních gymnázií ČR ve hře na dechové nástroje, která probíhala 20.- 22. listopadu 2009 v Ostravě. Zde v oboru hra na trubku získal 1. cenu a titul „absolutní vítěz“.
V současnosti studuje 2. ročník pražské konzervatoře ve třídě profesora Jiřího Jaroňka a natočil zvukový snímek pro 45. ročník soutěže „Concertino Praga“ ve hře na trubku.


Kateřina Javůrková - lesní roh

Narozena 20.6.1991 v Praze. Na lesní roh začala hrát v devíti letech u Tomáše Krejbicha v ZUŠ Na Popelce. Od roku 2006 studuje na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Bedřicha Tylšara. V roce 2009 získala 1. cenu na Mezinárodní interpretační soutěži žesťových nástrojů v Brně a ve stejném roce také 1. cenu na mezinárodní soutěži "Federico II di Svevia" v Itálii. Od loňského roku je členem Pražské komorní filharmonie v rámci orchestrální akademie.


Anna Paulová - klarinet

Narodila se 21.10.1993 v Praze. Od šesti let chodila do hudební školy na zobcovou flétnu a v jedenácti letech začala hrát na klarinet u pana učitele Karla Mezery. V té době získala několik ocenění: v roce 2006 a 2009 získala 1. cenu v celostátním kole soutěže ZUŠ a 1. cenu v Soutěži Konzervatoře Plzeň. V lednu 2009 vystoupila jako sólistka s Pražskou komorní filharmonií pod vedením Leoše Svárovského.
Od září 2009 studuje na Pražské konzervatoři u prof. Milana Poláka. Úspěšně se zúčastnila několika národních i mezinárodních soutěží. V roce 2009 získala 1. cenu na Soutěži konzervatoří v Ostravě a 1. cenu na mezinárodní klarinetové soutěži Marco Fiorindo v Turíně - Itálie. V roce 2010 získala 1. cenu na mezinárodní klarinetové soutěži v Kršku - Slovinsko a 1. cenu na mezinárodní soutěži v Markneukirchenu - Německo. Zúčastnila se Klarinetového festivalu v Žirovnici, Klarinetových kurzů Ludmily Peterkové a Mezinárodní letní akademie v Payerbachu - Rakousko.
Novinka – 1. místo na mezinárodní soutěži ve Wroclawi (Polsko) – listopad 2010.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.