KULTURA

Na Klasice Viva vystoupí jedni z nejúspěšnějších studentů konzervatoře

2. března 2011, 14:32, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk - V úterý 8. března 2011 pokračuje projekt koncertů Klasika Viva a festival Šumperské preludium. Na koncertu vystoupí jedni z nejúspěšnějších studentů dechového oddělení Pražské konzervatoře, od jejíhož založení si letos připomínáme 200 let. Se svým programem se představí trumpetista Walter Hofbauer, hornistka Kateřina Javůrková a klarinetistka Anna Paulová. Koncert v Šumperku v Klášterním kostele začíná v 19 hodin.

Trumpetista Walter Hoffbauer je laureát soutěže Concertino Praga a soutěže konzervatoří ČR. Na koncertě v Šumperku zahraje Koncert pro trubku T. Albinoniho, Morceau de concours A. Chailleuxe a Karneval v Benátkách J. B. Arbana.

Hornistka Kateřina Javůrková je laureátka Mezinárodní interpretační soutěže pro žesťové nástroje v Brně a také laureátka mezinárodní soutěže "Federico II di Svevia" v Itálii. Pro své vystoupení si připravila Koncert pro lesní roh Es dur W. A. Mozarta a Villanellu P. Dukase.

Třetí sólistkou ze řad studentů Pražské konzervatoře bude klarinetistka Anna Paulová, která je laureátkou soutěží konzervatoří ČR, Mezinárodní klarinetové soutěži Marco Fiorindo v Turíně (Itálie), Mezinárodní klarinetové soutěže v Kršku (Slovinsko) a v Markneukirchenu (Německo), nejnověji je také laureátkou mezinárodní soutěže ve Wroclavi (Polsko). Pro svůj program v Šumperku si připravila Romanci č. 2 R. Schumanna, Sonatinu B. Martinů a Rapsodii C. Debussyho.

Jako host vystoupí na koncertě také jeden z žáků ZUŠ Šumperk, trumpetista Ondřej Damborský.

Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích.

 


Waltera Hofbauera - trumpeta

Walter Hofbauer se narodil 22.července 1994 v Jihlavě. V roce 2000 začal studovat hru na klavír na ZUŠ v Třešti. V osmi letech ke studiu klavíru přibyla ještě trubka, s jejímž studiem započal u učitele Evžena Mašáta. Po dvou letech hry na trubku se účastnil V. interpretační soutěže žesťových nástrojů, pořádanou brněnskou konzervatoří v roce 2005. V kategorii „Junior“ do patnácti let jako nejmladší účastník (tehdy desetiletý) obdržel 1. místo a titul absolutního vítěze. V následujícím roce probíhala soutěž ZUŠ ve hře na dechové nástroje, kde v ústředním kole získal 1. cenu ve hře na trubku. V roce 2007 se zúčastnil VI. Mezinárodní soutěže žesťových nástrojů na konzervatoři v Brně. Zde obdržel 1. místo a obhájil titul absolutního vítěze z předešlého ročníku 2005. V tomto roce zároveň postoupil do ústředního kola soutěže MŠMT s žesťovým kvintetem ZUŠ Jihlava, kde hrál první trumpetu. Tento soubor pod vedením jeho otce získal 1. místo a nominaci na koncert vítězů.
Mimo jiné je Walter Hofbauer sólistou velkého dechového orchestru TUTTI v ZUŠ Jihlava, se kterým několikrát získal zlaté pásmo v mezinárodních soutěžích v Praze a Ostravě.
Nejen v trubce zaznamenal úspěchy, ale i ve hře na klavír, které se věnuje již od 5 let. Má na svém kontě několik prvních cen z krajských kol a přehlídek mladých pianistů.
V roce 2006, v roce 2007 a v roce 2009 mu byl krajským úřadem udělen titul „Talent Vysočiny“ v uměleckém oboru.
Největší oporou v hudebním růstu je mu profesor Jiří Jaroněk, ke kterému dojížděl k pravidelným konzultacím od roku 2005 a v září 2009 nastoupil do jeho třídy jako student prvního ročníku pražské konzervatoře. Díky jeho profesionalitě a obětavosti získal jako 13letý II. cenu v národním kole 42. ročníku soutěže „Concertino Praga“ 2008. V roce 2009 se zúčastnil ještě jako žák ZUŠ Jihlava pod vedením svého otce soutěže v sólové hře a získal v ústředním kole 1. cenu a na VII. Mezinárodní interpretační soutěži na konzervatoři v Brně téhož roku rovněž 1. cenu.
Již jako student prvního ročníku pražské konzervatoře byl vyslán reprezentovat školu na XXX. soutěžní přehlídku konzervatoří a hudebních gymnázií ČR ve hře na dechové nástroje, která probíhala 20.- 22. listopadu 2009 v Ostravě. Zde v oboru hra na trubku získal 1. cenu a titul „absolutní vítěz“.
V současnosti studuje 2. ročník pražské konzervatoře ve třídě profesora Jiřího Jaroňka a natočil zvukový snímek pro 45. ročník soutěže „Concertino Praga“ ve hře na trubku.


Kateřina Javůrková - lesní roh

Narozena 20.6.1991 v Praze. Na lesní roh začala hrát v devíti letech u Tomáše Krejbicha v ZUŠ Na Popelce. Od roku 2006 studuje na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Bedřicha Tylšara. V roce 2009 získala 1. cenu na Mezinárodní interpretační soutěži žesťových nástrojů v Brně a ve stejném roce také 1. cenu na mezinárodní soutěži "Federico II di Svevia" v Itálii. Od loňského roku je členem Pražské komorní filharmonie v rámci orchestrální akademie.


Anna Paulová - klarinet

Narodila se 21.10.1993 v Praze. Od šesti let chodila do hudební školy na zobcovou flétnu a v jedenácti letech začala hrát na klarinet u pana učitele Karla Mezery. V té době získala několik ocenění: v roce 2006 a 2009 získala 1. cenu v celostátním kole soutěže ZUŠ a 1. cenu v Soutěži Konzervatoře Plzeň. V lednu 2009 vystoupila jako sólistka s Pražskou komorní filharmonií pod vedením Leoše Svárovského.
Od září 2009 studuje na Pražské konzervatoři u prof. Milana Poláka. Úspěšně se zúčastnila několika národních i mezinárodních soutěží. V roce 2009 získala 1. cenu na Soutěži konzervatoří v Ostravě a 1. cenu na mezinárodní klarinetové soutěži Marco Fiorindo v Turíně - Itálie. V roce 2010 získala 1. cenu na mezinárodní klarinetové soutěži v Kršku - Slovinsko a 1. cenu na mezinárodní soutěži v Markneukirchenu - Německo. Zúčastnila se Klarinetového festivalu v Žirovnici, Klarinetových kurzů Ludmily Peterkové a Mezinárodní letní akademie v Payerbachu - Rakousko.
Novinka – 1. místo na mezinárodní soutěži ve Wroclawi (Polsko) – listopad 2010.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Naposledy v letošním roce můžete soutěžit s Týdnem na severu. Opět nabídneme dvě otázky, opět rozdělíme několik výher. Čekají na vás volňásky na hudební večer skupiny Dying Passion a jejich hostů a dále dvojvstupenka na koncert Moravia Big Bandu (MBB). Tak soutěžte a nezapomeňte poslat číslo i písmeno odpovědi!

Soutěžní otázka č. 1: ( Předvánoční koncert MBB, 18. 12., 19.00, Zábřežská kulturní, 1x 2 vstupenky)

Kolikáté výročí od svého vzniku letos oslavil orchestr MORAVIA BIG BAND?
1A) 30.
1B) 35.
1C) 40.

Soutěžní otázka č. 2: ( Mezi svátky VIII., 27.12., H-Club, Šumperk , 3 vstupenky)

Jak se jmenuje zpěvačka Dying Passion?
2A) Zuzana Jelínková
2B) Hana Horecká
2c) Elis Mraz

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:
Dvě volné vstupenky na koncert Skupiny Olympic, konaný 13. prosince v šumperském Domě kultury vyhrávají: Eva Vaňková ze Šumperka a Martina Pinosová z D. Libiny. Dvojvstupenku na koncert Tomáše Kočko s orchestrem budou mít v KKC Rapotín zadarmo rezervovanou Josef Janota z Loučné n. D. a Vlasta Španihelová z N. Malína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.