KULTURA

Na Kálikovu počest zazpívá na 150 sboristů

18. listopadu 2013, 08:07, téma ZÁBŘEH, redakce, ZD
Zábřeh - Zábřežské občanské sdružení Kálik ve spolupráci s kulturním domem pořádá v sobotu 23. listopadu již jednadvacátý ročník Kálikova podzimu – tradiční přehlídky pěveckých sborů, kterou si místní připomínají osobnost hudebního skladatele Václava Kálika. Ten byl synem prvního ředitele zdejšího gymnázia Františka Kahlika a na počátku minulého století zde také studoval.

Součástí celodenní akce bude i koncert zúčastněných sborů určený pro veřejnost. Na něm v kostele sv. Bartoloměje vystoupí od 15 hodin celkem pět pěvecký těles: smíšený sbor Gaudium ze slovenského Komárna, pěvecké sbory ze Šternberku a Vrbna pod Pradědem a domácí sbory Slavice a Carmen. Závěr koncertu bude patřit společnému vystoupení všech 150 sboristů, zazní na něm mimo jiné i chorál Hospodine, pomiluj ny. „Interpretace nejstarší české duchovní písně bude připomenutím 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jedná se o náš malý příspěvek k oslavám tohoto významného jubilea, které je událostí s mezinárodním přesahem,“ uvedl šéf občanského sdružení Karol Ozorovský.

Součástí přehlídky bude rovněž dopolední workshop a po koncertu i rozborový seminář, na němž zhodnotí vystoupení jednotlivých sborů hudební pedagog, sbormistr a profesor Univerzity Karlovy Stanislav Pecháček, docentka Ostravské univerzity Drahomíra Míčková a profesor JAMU Lubomír Mátl. „Smyslem semináře je nabídnout účinkujícím a zejména sbormistrům zpětnou vazbu, která jim pomůže v jejich další práci se sborem,“ vysvětlil Ozorovský. Akce se koná za podpory Olomouckého kraje a Města Zábřeh.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).