KULTURA

Na Kálikovu počest zazpívá na 150 sboristů

18. listopadu 2013, 08:07, téma ZÁBŘEH, redakce, ZD
Zábřeh - Zábřežské občanské sdružení Kálik ve spolupráci s kulturním domem pořádá v sobotu 23. listopadu již jednadvacátý ročník Kálikova podzimu – tradiční přehlídky pěveckých sborů, kterou si místní připomínají osobnost hudebního skladatele Václava Kálika. Ten byl synem prvního ředitele zdejšího gymnázia Františka Kahlika a na počátku minulého století zde také studoval.

Součástí celodenní akce bude i koncert zúčastněných sborů určený pro veřejnost. Na něm v kostele sv. Bartoloměje vystoupí od 15 hodin celkem pět pěvecký těles: smíšený sbor Gaudium ze slovenského Komárna, pěvecké sbory ze Šternberku a Vrbna pod Pradědem a domácí sbory Slavice a Carmen. Závěr koncertu bude patřit společnému vystoupení všech 150 sboristů, zazní na něm mimo jiné i chorál Hospodine, pomiluj ny. „Interpretace nejstarší české duchovní písně bude připomenutím 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jedná se o náš malý příspěvek k oslavám tohoto významného jubilea, které je událostí s mezinárodním přesahem,“ uvedl šéf občanského sdružení Karol Ozorovský.

Součástí přehlídky bude rovněž dopolední workshop a po koncertu i rozborový seminář, na němž zhodnotí vystoupení jednotlivých sborů hudební pedagog, sbormistr a profesor Univerzity Karlovy Stanislav Pecháček, docentka Ostravské univerzity Drahomíra Míčková a profesor JAMU Lubomír Mátl. „Smyslem semináře je nabídnout účinkujícím a zejména sbormistrům zpětnou vazbu, která jim pomůže v jejich další práci se sborem,“ vysvětlil Ozorovský. Akce se koná za podpory Olomouckého kraje a Města Zábřeh.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).