KULTURA

Na Kálikovu počest zazpívá na 150 sboristů

18. listopadu 2013, 08:07, téma ZÁBŘEH, redakce, ZD
Zábřeh - Zábřežské občanské sdružení Kálik ve spolupráci s kulturním domem pořádá v sobotu 23. listopadu již jednadvacátý ročník Kálikova podzimu – tradiční přehlídky pěveckých sborů, kterou si místní připomínají osobnost hudebního skladatele Václava Kálika. Ten byl synem prvního ředitele zdejšího gymnázia Františka Kahlika a na počátku minulého století zde také studoval.

Součástí celodenní akce bude i koncert zúčastněných sborů určený pro veřejnost. Na něm v kostele sv. Bartoloměje vystoupí od 15 hodin celkem pět pěvecký těles: smíšený sbor Gaudium ze slovenského Komárna, pěvecké sbory ze Šternberku a Vrbna pod Pradědem a domácí sbory Slavice a Carmen. Závěr koncertu bude patřit společnému vystoupení všech 150 sboristů, zazní na něm mimo jiné i chorál Hospodine, pomiluj ny. „Interpretace nejstarší české duchovní písně bude připomenutím 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jedná se o náš malý příspěvek k oslavám tohoto významného jubilea, které je událostí s mezinárodním přesahem,“ uvedl šéf občanského sdružení Karol Ozorovský.

Součástí přehlídky bude rovněž dopolední workshop a po koncertu i rozborový seminář, na němž zhodnotí vystoupení jednotlivých sborů hudební pedagog, sbormistr a profesor Univerzity Karlovy Stanislav Pecháček, docentka Ostravské univerzity Drahomíra Míčková a profesor JAMU Lubomír Mátl. „Smyslem semináře je nabídnout účinkujícím a zejména sbormistrům zpětnou vazbu, která jim pomůže v jejich další práci se sborem,“ vysvětlil Ozorovský. Akce se koná za podpory Olomouckého kraje a Města Zábřeh.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.