KULTURA

Na Hrádku bude kralovat „král klarinetu“

29. listopadu 2010, 00:00, téma DIVADLO, rejdakce
Na Hrádku bude kralovat „král klarinetu“ Šumperk - Dne 4. prosince, tedy netradičně v sobotu, se od 19:30 h uskuteční na Hrádku Divadla Šumperk další ze série koncertů s názvem Hrádek pro krále.
Tyto akce pořádá Teens Jazzband Velké Losiny za účelem připomenutí významných jubileí jazzových legend. Tentokrát se pozornost velkolosinské kapely zaměří na klarinetistu Artie Shawa, který by se letos dožil sto let a který v mnoha ohledech výrazně konkuroval svému o rok staršímu kolegovi, Benny Goodmanovi. V USA dokonce vznikaly fankluby těchto dvou muzikantů a poté, co Goodmanovi fanoušci nazvali svého oblíbence „králem swingu“, přispěchali honem příznivci Artie Shawa s výrokem, že „je-li Benny Goodman králem swingu, pak je Artie Shaw králem klarinetu“.

Oba muzikanti se předháněli jednak v hráčské technice, kterou zejména Artie Shaw dováděl k dokonalosti mimo jiné i hraním klasické hudby, ale oba si byli blízcí i snahou nalézt nové možnosti jazzu a swingu, a tak téměř v identickou dobu zakládali velké swingové orchestry, aby pak nakonec oba opět ve stejný čas přešli k vedení menších jazzových kapel. A zejména druhé pole působnosti Artie Shawa, tedy jeho malá formace „Gramercy Five“, bude tvořit základ pro hlavní repertoár koncertu, který zazní počátkem prosince na Hrádku. Nelehkého úkolu, kterým bude předvedení technicky náročných kompozic a sól Artie Shawa, se za doprovodu Teens Jazzbandu zhostí dva zkušení klarinetisté - Jiří Sedláček ze Šumperka a host Michal Zpěvák z Prahy.
 

Artie Shaw


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.