ZPRÁVY

Na horách jde o život, příčinou je ledovka

11. února 2014, 09:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Lyžařský areál v Dolní Moravě má letos na vážné úrazy smůlu. V odstupu jednoho týdne se tam těžce zranili už dva lidé. K zatím poslednímu případu vyjížděla horská služba v pondělí 3. února. Muž zřejmě nezvládl jízdu po zledovatělém sněhu a při pádu si velmi vážně poranil hlavu.

„Zraněného lyžaře naštěstí našla skupina šikovných lidí, kteří hned začali s laickou resuscitací. Pokoušeli se mu obnovit jak činnost srdce, tak dýchání. To se jim nakonec podařilo právě ve chvíli příjezdu našich záchranářů,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Podle zasahujícího lékaře byl pád lyžaře velmi dramatický. V podstatě jediné zranění lokalizoval v oblasti hlavy, náraz byl však tak silný, že lyžařovu přilbu našli lidé až několik metrů od místa nehody. „Zraněný muž byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Olomouci,“ dodává Klimeš.

Vážných úrazů přibývá

Lyžování v Jeseníkách je letos velmi zrádné. Mnohé sjezdovky pokrývají vyježděné lysiny, bláto a kamení. Další nebezpečí skrývá zledovatělý sníh. „Musíme varovat návštěvníky Jeseníků, že na svazích leží jen technický sníh, který je velmi tvrdý a nebezpečný,“ upozorňuje Klimeš. Zledovatělé úseky číhají i na mnoha běžkařských trasách. Naopak lavinové nebezpečí je kvůli nedostatku sněhu minimální.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.2.2014 10:53
Titulek: Důrazný nesouhlas
Autor: Michal Hojgr
111
117
S titulkem a obsahem tohoto článku důrazně nesouhlasím. Jeseníky nabízejí i jiná menší střediska než je zmiňovaná Dolní Morava, ve kterých není tak velká frekvence lyžařů na sjezdovkách a v žádném případě jejich sjezdovky nepokrývá nebezpečný, zledovatělý technický sníh. Jako příklad mohu uvést Skiareál Kunčice, kde lyžování není v žádném případě nebezpečné, ačkoli se zde letos lyžuje převážně na technickém sněhu.
Reagovat
Datum: 13.2.2014 11:01
Titulek: Re: Důrazný nesouhlas
Autor: Lucie Chvojková
37
S příspěvkem mohu z vlastní zkušenosti pouze souhlasit. O sjezdovky se konkrétně v Kunčicích starají dle mého názoru příkladně.
Reagovat
Datum: 13.2.2014 13:55
Titulek: Upozornění
Autor: Michal Hojgr
52
Redaktor článku, stejně jako pan náčelník Klimeš si pravděpodobně neuvědomují, že svým obecným konstatováním "na horách jde o život" poškozují dobré jméno a pravděpodobně i způsobují ekonomickou újmu ostatním lyžařským areálům, které, zvlášť v letošní teplé zimě, vynakládají obrovské prostředky a maximální úsilí pracovníků právě proto, aby sjezdovky byly maximálně bezpečné a s radostí sjízdné. Chtělo by to více objektivity a ne na základě dvou nešťastných nehod odsoudit všechny jesenické skiareály do role život ohrožujících sportovišť.
Reagovat

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.