ZPRAVODAJSTVÍ

Mých posledních 150 000 cigaret

30. května 2016, 12:10, redakce, placená reklama
Mých posledních 150 000 cigaret Dne 13. května měli žáci naší školy, Střední školy železniční technické a služeb, Šumperk možnost zhlédnout v šumperském kině dokumentární film pod názvem Mých posledních 150 000 cigaret, který se stal také nejžádanějším filmem na festivalu Jeden svět 2014, který pořádá společnost Člověk v tísni. Snímek přibližuje politické a tržní pozadí nejrozšířenější závislosti v Česku i ve světě.

 Cigareta se stala nezbytnou součástí životů velké části populace. Autor filmu Ivo Bystřičan se rozhodl po patnácti letech přestat kouřit. Na základě osobního příběhu poukazuje na stále se zvyšující počet závislých na cigaretě, varuje před novými kuřáky, kteří se rekrutují z řad pubertálních dětí, které znají cigarety z efektních filmů a reklam a ze svého blízkého okolí. Snažil se na kameru zachytit svůj náročný, ale vítězný boj a abstinenčními příznaky. Pokouší se zejména mládeži předložit rizika a následky spojené s kouřením. V rámci své roční odvykací kúry se také ve filmu vydává v převlečení za oživlou třímetrovou cigaretu do sídel tabákových korporací a za politiky, aby státem tolerovanou drogu prozkoumal z hlediska byznysu. „Ve filmu se snažím dobrat toho, proč smrtící závislost má tak dobré přijetí. Chtěl jsem se stát cigaretou ve veřejném prostoru – kde ji naši politici tak okatě podporují.“
Po zhlédnutí filmu měli žáci možnost se osobně setkat s režisérem, klást mu otázky spojené s tímto tématem. Jeho přítomnost byla pro žáky překvapením. Zajímal je především jeho zpětný pohled na jeho 15leté kuřácké období, zda by krok k odvykání udělal znovu, jak se mu žije mezi kamarády – kuřáky, kteří ho denně obklopují, zda bojoval někdy s myšlenkou, že by se ke kouření opět vrátil. Ivo Bystřičan se nevyhýbal ani přímějším dotazům na svou osobu. Doufejme, že nejen film, fakta a statistiky v něm uvedené, ale také demonstrace vyléčeného kuřáka umocní u nekuřáků pocit, že kouření je nešvar společnosti, který nepřináší nic dobrého.
Doufejme, že film alespoň některým zapřisáhlým kuřákům nahlodá jejich svědomí, zamyslí se tak nad tím, co je zabíjí, uvědomí si, jak lépe a zdravěji mohou prožít svůj život bez cigaret. Ivo Bystřičan chtěl svým filmem dokázat, že s kouřením se dá přestat. Kéž nevyzní naprázdno jeho vzkaz všem kuřákům: „Nemusíte kouřit.“Mgr. Lada Kučerová
SŠŽTS Šumperk


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).