KULTURA

„My Moravané máme část krve shodnou s Iry a Skoty,“ tvrdí pořadatelé zábřežského Mumraje

9. června 2014, 16:15, Ondřej Polák
„My Moravané máme část krve shodnou s Iry a Skoty,“ tvrdí pořadatelé zábřežského Mumraje Zábřeh - Snad žádný evropský folklor není tak pohádkově okouzlující, romantický a současně plný života jako folklor irský a skotský, tedy v jádru keltský. A právě tyto fascinující melodie, rytmy a tance na dva dny zcela ovládnou areál koupaliště v Zábřehu. Druhý ročník festivalu Moravský mumraj zde vypukne v pátek 13. června.

Festival irské, keltské a dobové hudby zaujal stovky fanoušků už vloni. Z pódia přitom nezní jen klasické bicí a kytary, ale také flétny, mandolíny, akordeony či třeba tradiční irský rámový buben bodhrán, specifická kytara dobro nebo prazvláštní starověký nástroj brumle. Diváci se mohou těšit také na stylové kostýmy muzikantů a sličných zpěvaček či tanečnic.

Letos jsou na programu skutečné špičky v daném oboru – například ostřílení pražští Rí Ra, kteří už za sebou mají několik vydaných alb i šňůru vystoupení v Irsku, další úspěšná kapela Vintage Wine, sympatičtí keltští mládenci Beerberries z Pardubic, zábřežští folkoví Madalen, oblíbená šumperská kapela Happy to Meet nebo formace Isara a A.M.Úlet.

„U většiny těchto kapel beze zbytku platí, že se nejedná jen o slepé kopírování irských či skotských vzorů; mnozí muzikanti dovedou při udržení keltského základu přesahovat k folku, jazzu či třeba k funky. A díky vystoupení svérázných Barbar Punk nakonec nebude ve výčtu hudebních stylů chybět ani starý dobrý punk,“ říká za pořadatele akce Jan Mlčoch.

Na festivalu se letos představí také unikátní atrakce, a to olomoucká taneční skupina Fiach Bán, která se zaměřuje právě na irské tance. Pořadatelé chystají souboje, fireshow, jarmark a stylové jídlo i pití.

„Dle slovníku je jedním z významů slova „mumraj“ shon či rej lidí. Letošní Moravský mumraj v Zábřeze takovým rejem stoprocentně bude!“ zdůraznil Mlčoch.

„O nás Češích a Moravanech se říkává, že máme podstatnou část krve shodnou s Iry a Skoty, a to díky dědictví po společných dávných prastrýcích. Přijďte si na zábřežské koupaliště vyzkoušet, zda i ve vašich žilách ona keltská krev koluje,“ vybízí další z pořadatelů Vladimír Valouch.
Více na moravsky-mumraj.cz


Foto: archiv

Zábřežská přehlídka Moravský Mumraj nabídne mnoho různorodých koncertů, v programu vystoupí také folková skupina A.M.Úlet z Moravičan.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.