KULTURA

„My Moravané máme část krve shodnou s Iry a Skoty,“ tvrdí pořadatelé zábřežského Mumraje

9. června 2014, 16:15, Ondřej Polák
„My Moravané máme část krve shodnou s Iry a Skoty,“ tvrdí pořadatelé zábřežského Mumraje Zábřeh - Snad žádný evropský folklor není tak pohádkově okouzlující, romantický a současně plný života jako folklor irský a skotský, tedy v jádru keltský. A právě tyto fascinující melodie, rytmy a tance na dva dny zcela ovládnou areál koupaliště v Zábřehu. Druhý ročník festivalu Moravský mumraj zde vypukne v pátek 13. června.

Festival irské, keltské a dobové hudby zaujal stovky fanoušků už vloni. Z pódia přitom nezní jen klasické bicí a kytary, ale také flétny, mandolíny, akordeony či třeba tradiční irský rámový buben bodhrán, specifická kytara dobro nebo prazvláštní starověký nástroj brumle. Diváci se mohou těšit také na stylové kostýmy muzikantů a sličných zpěvaček či tanečnic.

Letos jsou na programu skutečné špičky v daném oboru – například ostřílení pražští Rí Ra, kteří už za sebou mají několik vydaných alb i šňůru vystoupení v Irsku, další úspěšná kapela Vintage Wine, sympatičtí keltští mládenci Beerberries z Pardubic, zábřežští folkoví Madalen, oblíbená šumperská kapela Happy to Meet nebo formace Isara a A.M.Úlet.

„U většiny těchto kapel beze zbytku platí, že se nejedná jen o slepé kopírování irských či skotských vzorů; mnozí muzikanti dovedou při udržení keltského základu přesahovat k folku, jazzu či třeba k funky. A díky vystoupení svérázných Barbar Punk nakonec nebude ve výčtu hudebních stylů chybět ani starý dobrý punk,“ říká za pořadatele akce Jan Mlčoch.

Na festivalu se letos představí také unikátní atrakce, a to olomoucká taneční skupina Fiach Bán, která se zaměřuje právě na irské tance. Pořadatelé chystají souboje, fireshow, jarmark a stylové jídlo i pití.

„Dle slovníku je jedním z významů slova „mumraj“ shon či rej lidí. Letošní Moravský mumraj v Zábřeze takovým rejem stoprocentně bude!“ zdůraznil Mlčoch.

„O nás Češích a Moravanech se říkává, že máme podstatnou část krve shodnou s Iry a Skoty, a to díky dědictví po společných dávných prastrýcích. Přijďte si na zábřežské koupaliště vyzkoušet, zda i ve vašich žilách ona keltská krev koluje,“ vybízí další z pořadatelů Vladimír Valouch.
Více na moravsky-mumraj.cz


Foto: archiv

Zábřežská přehlídka Moravský Mumraj nabídne mnoho různorodých koncertů, v programu vystoupí také folková skupina A.M.Úlet z Moravičan.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.