KULTURA

Muzikanty okradli, přišli o všechno

19. dubna 2014, 12:00, Ondřej Polák
Muzikanty okradli, přišli o všechno Šumperk, Praha - Kapela The Finally měla slušně našlápnuto. Dva kluci a dvě holky letos nahráli debutovou desku, která vyšla pod hlavičkou labelu Drugme Records. Vyjeli na koncertní turné, ovšem pak přišla událost, která muzikanty vrátila zpět na začátek. Na první zastávce jarního turné jim vykradli dodávku. Přišli o všechno, nástroje i důležité osobní věci.

 Po křtu debutového alba Big Love in a small Town v pražském klubu Basement se mladí umělci chystali slavit úspěšný start turné, místo toho jim zbyly oči pro pláč, když našli vypleněné auto. Škodu spočítali na osmdesát tisíc korun.

„Ztráta je trpká především v tom, že jsme k těmto věcem měli vytvořený vztah. Kytara, kterou si Martin koupil, byla jeho první a dle jeho slov s ní dokonce spal v posteli. Terezce zase odcizili notebook s projekcí a se školními materiály. Mně ukradli vypůjčenou kytaru, kterou samozřejmě musím zaplatit. Prostě všechno špatně,“ odtušil zpěvák Jiří Giesl.

„Nechceme se vzdát a prosíme lidi o pomoc. Jestli někdo zažil něco podobného, tak asi ví, jaké pocity se v člověku mísí. Převládá hlavně bezmoc a smutek,“ popisuje Giesl a dodává, že i přes nešťastný rozměr celé události se kapela ještě víc sblížila a rozhodla se, že bude s nepřízní osudu bojovat.

Jelikož The Finally chtějí hrát dál a dojet celé turné, půjčili si základní věci od kamarádů muzikantů. Jde však jen o dočasnou pomoc a vzhledem k tomu, že část kapely stále studuje, nemohou si dovolit koupit nové, ani použité nástroje.

„Naším cílem je získat zpět nástroje, bez kterých nemáme adekvátní zvuk. Pokud by se nám podařilo vybrat o něco víc peněz, použili bychom je na tvorbu druhé desky,“ uvedl zpěvák Jiří Giesl.


PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Kapela chce své působení rozšířit i do světa módy, dalším plánem The Finally je totiž vytvoření vlastní značky oblečení. „Vše je teď ovšem pozastaveno, protože peníze, které jsme si střádali bokem jsme museli použít na nákup alespoň základního vybavení,“ smutní Giesl.

Veřejnost může kapelu podpořit jednoduše, stačí si na webové adrese hithit.com vybrat jakou částkou. Za nižší sumu získá podporovatel například plátěnou tašku s logem kapely, přívěšek, nové CD nebo nahrávku kapely na klasické MC kazetě. Pokud se najde mecenáš, který si sáhne do kapsy hlouběji, může si koupit večeři, kterou mu uvaří členové The Finally a ještě mu k jídlu zahrají a zazpívají. K mání je také doživotní vstupenka na koncerty The Finally, vlastní song nebo soukromý koncert.


Foto: František Novotný

Šumperská skupina The Finally vyrazila na turné k nové desce. Během prvního koncertu v pražském klubu Basement muzikanti ještě netušili, že brzy přijdou o všechny osobní věci i nástroje.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.4.2014 12:11
Titulek: máš problém? natáhni ruku
Autor: aNONYM
108
Pokud si kapela neumí sehnat blbejch 80 litrů, aniž by musela škemrat u cizích lidí, pak chci vidět, jak povedou podnik s vlastní módou.
Reagovat
Datum: 22.4.2014 15:39
Titulek: Geniální
Autor: cinique
72
Nesouhlasím :-)
Naopak si myslím, že tahle partička se neztratí. Protože, jak se zdá, mají docela talent udělat z průšvihu něco dobrého. Osud jim dal ťafku(tedy předpokládejme na chvíli, že se to skutečně stalo) a oni, místo toho, aby hodili ukradené věci prostě do ztrát, někde si těch "pár litrů" půjčili a jeli dál o něco chudší, tak si z toho udělali solidní reklamní kampaň s dojemným příběhem a tu kampaň mají ještě nejenže zadarmo, oni na ní dokonce nejspíš něco i vydělají. No to je přece naprosto geniální. Příjde mi to až natolik geniální, že by mě ani vůbec nepřekvapilo, kdyby jim ve skutečnosti nikdo nic neukrad a byl to od začátku jen skvělý marketingový plán. Ale rozhodně je nechci z ničeho tak podlého obviňovat, to bude nejspíš spíše můj problém, že za vším hned vidím ty nejhorší scénáře a mám tendenci hledat v lidech to nejhorší. Jsem holt cinique ;-)
Klukům a holkám přeju ať se rychle zmátoří a ať nám honem předvedou stejnou dávku geniality a invence, jako využili v této kampani, i ve své hudbě.
Reagovat
Datum: 22.4.2014 16:18
Titulek: Re: Geniální
Autor: Happy
103
140
Dobrý den.
Jako otec jednoho z muzikantů můžu potvrdit, že jim byla aparatura skutečně ukradena. A navíc vím, že si na vysněnou kytaru a bicí Martin vydělal vlastníma rukama a o to víc ho to mrzí, že přijde nějaký kripl a vezme si, co není jeho...
Velice jim fandím a až se divím, že se z toho nesesypali, nerezignovali, naopak zvedli hlavu a jedou dál!
Takže kapelo držím palce ať vám to všechno vyjde.
Reagovat
Datum: 22.4.2014 16:20
Titulek: Re: Geniální
Autor: Happy
92
105
PS: Tady je odkaz na seznam ukradených nástrojů a aparatury-

http://analoghell.blog.com/2014/03/25/ukradene-nastroje/
Reagovat
Datum: 23.4.2014 12:04
Titulek: Re: máš problém? natáhni ruku
Autor: Jimbo
59
zavidis ze?
Reagovat
Datum: 23.4.2014 13:27
Titulek: Re: máš problém? natáhni ruku
Autor: aNONYM
94
Jasně, závidím jim, že byli okradeni, inženýre :-))) Běž se opláchnout.
Reagovat
Datum: 23.4.2014 20:56
Titulek: Re: máš problém? natáhni ruku
Autor: Jimbo
107
zavidis ze oni umi neco co ty ne .. chudacku :))
Reagovat
Datum: 23.4.2014 22:46
Titulek: Re: máš problém? natáhni ruku
Autor: Kolemjdouci
103
Škemrat? Jojo, to je hodně závíděníhodná dovednost. boháčku :))
Reagovat
Datum: 25.4.2014 00:20
Titulek: Re: máš problém? natáhni ruku
Autor: aNONYM
94
102
No somrovat jako oni fakt neumím, to uznávám :-)
Reagovat
Datum: 25.4.2014 10:11
Titulek: Re: máš problém? natáhni ruku
Autor: Jimbo
72
Zavidis ze oni si tech 80 klacku vysomrujou a budou se vam pitomcum smat do xichtu :)
Reagovat
Datum: 25.4.2014 10:27
Titulek: Re: máš problém? natáhni ruku
Autor: aNONYM
58
127
To, že tě doma učili radovat se, když sousedovi chcípla koza neznamená, že jsme všichni jako ty. Už to pochop.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.